Magazín

Nejlepší aloe vera: recenze, zkušenosti a použití

Aloe vera je známá především jako součást kosmetických přípravků pro péči o pleť, protože pomáhá hydratovat pokožku, a tím dokáže zlepšovat vaší pleť, hojí rány a bojuje proti kožnímu onemocnění. Tato rostlina je obohacena například v tělovém mléku, krému nebo sprchových gelů. Jaké výhody má aloe vera? A co je tato rostlina vlastně zač?

Co je to aloe vera

Co je to Aloe vera?

Aloe vera – známá také jako pouštní lilie patří k jedné z nejstarších léčivých rostlin na světě. List se skládá se tří složek: kůry listů, šťávy z listů a dužiny listů → ze kterých se při zpracování získává její gel. Mimo kosmetických přípravků, se můžete s aloe vera setkat například jako povlak polštáře nebo matrace, ložního prádla a prostěradla. Ale také spodní prádlo a ponožky jsou ošetřeny Aloe vera, aby bylo šetrné k pokožce.

Ve světě existuje stovky druhů léčivých rostlin aloe, avšak existuje pouze jedna: alo vera – pravá aloe. Tato rostlina patří k jedním z nejstarších a nyní patří k nejznámějším léčivým rostlinám na zemi. Někomu se může zdát, že aloe připomíná svým vzhledem kaktus, ale patří do čeledi liliovitých a proto se jí přezdívá pouštní lilie. Zvláštní je na této rostlině, že dokáže vydržet i několik měsíců bez deště. Ve svých dužnatých trnitých listech, kterými se živí v období sucha, dokáže uložit neuvěřitelné množství vody. Čím delší dobu trvá období sucha, tím více se aloe vera zmenšuje, ale když zaprší, doslova se tato rostlina nafoukne. Měl bych zde zmínit, že již od pradávna se šťáva z jejich listů používá k péči o pleť a patří k zaručenému léku proti kožnímu onemocnění. Původ této rostliny sahá pravděpodobně do oblasti Arabského poloostrova, ale v průběhu času byla exportována do celého světa.

Vynikající vlastností rostliny je, že se dokáže sama léčit. Po rozříznutí listu se během několika sekund na ráně listu objeví tenký film. Tento film je mízou rostliny, která se během několika minut promění v gumovou vrstvu a chrání rostlinu před ztrátou vlhkosti a teplem.

Dužnaté listy rostliny aloe vera se buď lisují celé, nebo se loupou do šťávy a nebo se také odstraňuje dužina listu (gel). Nesprávná separace může vést ke kontaminaci škodlivými hydroxyantrachinony. Aloe vera se prodává na trhu jako sušená nebo jako extrakt v kapslích, případně jako gel či šťáva. 

Účinky gelu a šťávy z aloe vera

Při jaké léčbě se nejčastěji používá aloe vera?

  • Bodnutí hmyzem: Gel má protisvědivý a protizánětlivý účinek na kousnutí komárem nebo vosou. Jednoduše nanesete trochu gelu z aloe vera přímo na bolavé místo a necháte jej vsáknout.
  • Proti spálení sluncem: Aloe vera je v mnoha případech přirozenou alternativou ke kortizonové terapii. Lékařské studie prokázaly, že aloe vera je ještě mnohem lepší při léčbě spáleniny od slunce a na rozdíl od kortizonu nemá žádné vedlejší účinky.
  • Bojuje proti zánětlivému kožnímu onemocnění jako je ekzém nebo lupénka: Rostlina aloe vera díky svému protizánětlivému účinku přirozené působí proti zánětům. 
  • Popáleniny: U popálenin prvního stupně může mít gel z čerstvě nařezaných listů aloe vera chladivý a uklidňující účinek.
  • Suchá pokožka: Aloe vera jako gel, ze kterého se vyrábí pleťové krémy, je účinný proti podráždění pokožky. Má také vyhlazující a zvlhčující účinek. 
Gel z aloe vera

Péče o pleť z aloe vera

Šťáva z aloe vera obsahuje různé vitamíny a stopové prvky. Zda aloe skutečně zvlhčuje pokožku, nebylo dostatečně prozkoumáno. V každém případě po aplikaci aloe pleť vysychá, stejně rychle jako po aplikaci hydratační kosmetiky. Po aplikaci se gel do určitě míry odpaří a začne působit chladivým účinkem. Proto se používá například jako tělové mléko po opalování.

Péče o rostlinu

Aloe vera se používá v sušších klimatických podmínkách, a proto vyžaduje velmi málo vody. Bez tekutin vydrží klidně i několik týdnů. Množství vody však ovlivňuje rychlost růstu, protože čím více vody rostlina dostane, tím rychleji poroste. Přesto může kombinace slabého světla a spousty vody způsobit, že rostlina začne hnít. Jedním z příznaků, že vaše rostlina nedostává dostatek vody je, když špičky rostliny začnou červenat. Aloe je rostlina, která má tendenci se rozrůstat do šířky, proto je vhodné jí každé dva roky přesadit do většího květináče, aby se jí lépe dařilo.

1. Místo

Nobilis Tilia – BB krém s Aloe vera

Na prvním místě se umístil BB krém s aloe vera od populární značky Nobilis Tilia. tento produkt má hydratační účinky, a hodí se pro všechny druhy pleti. Navíc vaší pokožku vyživuje a chrání jí před vnějšími vlivy a poškození. Je vhodný pro ekzém, lupénku, zralou pleť, mastnou pleť, citlivou pleť, normální pleť, extrémně citlivou pleť a pleť s rozšířenými žilkami. Ceny krému se pohybuje od 429 Kč.

2. Místo

Allnature Aloe vera 100% šťáva BIO

Na druhém místě se umístila BIO šťáva od výrobce ALLnature. Tato bio šťáva obsahuje 100% kvalitní výtažek z aloe vera. Produkt je vhodné pro ty, kteří mají rádi zdravý životní styl. Navíc složení obsahuje detoxikační účinky a podporuje přirozeně naší obranyschopnost. Ceny šťávy se pohybuje od 319 Kč.

3. Místo

NIVEA Cream Aloe Vera sprchový gel

Populární značka NIVEA nabídne sprchový gel s výtažky z aloe vera za skvělou cenu. Proč zvolit tento sprchový gel? Pomáhá zjemňovat, hýčkat pokožku a zároveň jí dehydratovat. Cena sprchového gelu se pohybuje od 99 Kč.

4. Místo

UTERKRAM Srpchový gel s aloe vera

Výrobce UTERKAM nabídne jemný sprchový gel, který je šetrný pro vaší pokožku. Gel na umytí je vhodný pro jakoukoliv pokožku, protože jí pomáhá zjemňovat a vyživovat díky složení vitamínů a živin. Obsahuje extrakt z listů aloe vera a listů meduňky. Produkt je vhodný pro všechny věkové kategorie. Cena sprchového gelu se pohybuje od 149 Kč.

5. Místo

Aloe vera 97% chladivý gel po opalování

Aloe vera chladivý gel po opalování nabídne vysokou koncentraci extraktu z rostliny aloe vera (97%). Tento gel příjemně osvěžuje a zklidňuje vaší pokožku a pomáhá hydratovat a regenerovat. Gel je vhodný pro všechny věkové kategorie. 

Účinné látky 

Listy aloe obsahují mléčnou šťávu. Pro vnější použití se z této mléčné šťávy obvykle vyrábí gel a přidává se do příslušných produktů v péči o pleť. Pro vnitřní použití se získávají extrakty z mléčné šťávy a listů aloe. Hlavní účinnou látkou je aloe (aloin), který patří do skupiny antranoidů. Aloe navíc obsahuje pryskyřici s různými cukry. Dalšími složkami jsou velké množství vitamínů a stopových prvků.

Použití

Produkty z aloe vera jsou v posledních letech čím dál více populárnější, tím pádem přibývá velké množství produktů na trhu. K posílení imunity a detoxikaci organismu se používají například za studena lisované šťávy, míchané nápoje z aloe vera nebo i kapsle. O gelu z aloe vera se také říká, že má protizánětlivé a stimulující účinky, takže se často používá jako účinná podpora k hojení rad nebo poranění.

Nejčastější otázky

Šťáva z aloe vera je bohatým zdrojem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. To pomáhá snižovat oxidační stres ve vašem těle a snižuje riziko chronických stavů, jako je cukrovka, srdeční choroby nebo dokonce i rakovina.

Aloe vera je přírodní produkt, který je dnes hojně užívaný v kosmetickém průmyslu. Ačkoliv existují různé indikace pro jeho použití, ke stanovení jeho skutečné účinnosti jsou zapotřebí kontrolované studie. 

O bioaktivních sloučeninách z Aloe vera se tvrdí, že jsou velmi účinné při léčbě různých onemocnění, jako jsou popáleniny, alergická reakce, artritida, revmatická horečka, poruchy trávení, vředy, cukrovka, kožní onemocnění, průjem, a záněty.

Dávkování

Pozorně si přečtěte příbalový leták pro aloe zakoupený produkt. Předávkování může mít nebezpečné následky. Studie dokázaly komplikace s ledvinami při předávkování. Dalšími příznaky předávkování jsou křečovité bolesti břicha a přetrvávající průjem. 

Aloe vera

Publikováno 8.11.202122.6.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Důvěryhodné zdroje:

[1] nccih.nih.gov → Aloe Vera

[2] medicalnewstoday.com → Aloe vera: Benefits and medical uses

[3] wikipedia ENG → Aloe vera

 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.