DalšíMagazínZdraví

Bolest ucha při nachlazení: jaké jsou příčiny?

Každý, kdo už někdy zažil bolest ucha tak ví, jak nepříjemné to může být. Jakoby při nachlazení nestačila rýma a dráždivý kašel. V našem článku vám vysvětlíme, a dáme vám tipy co může pomoci proti bolesti ucha při nachlazení.

Bolest ucha při nachlazení: jaké jsou příčiny?

Jak vzniká bolest ucha při nachlazení?

Hlavním důvodem, proč se bolest ucha stala běžným příznakem nachlazení je to, že existuje přímé spojení mezi uchem, nosem a krkem. 

Stejné patogeny, které jsou zodpovědné za kašel a rýmu, mohou pronikat do středního ucha Eustachovou trubicí, ale také i krví. Při nachlazení často otékají sliznice v nose a krku, což omezuje ventilaci středního ucha zvukovodem a tekutina již nemůže začít odtékat. To vytváří ideální podmínky pro množení patogenů a spouštění zánětů.

Lékaři pak hovoří o akutní infekci středního ucha. Zejména malé děti a kojenci často trpí při nachlazení pulzující bolestí uší, protože kanálky jsou zvláště úzké a krátké, a proto začnou více otékat. Navíc se často objevuje horečka, tlak v uchu, zvonění v uších a nedoslýchavost. 

Zánět středního ucha mohou dostati dospívající i dospělí, protože to je jeden z nejčastějších důvodů konzultace s praktickým lékařem. 

Kde koupit přípravky na bolest ucha?

Co pomáhá proti bolesti ucha při nachlazení? A co naopak ne?

V minulosti lékaři běžně předepisovali antibiotika na záněty středního ucha. Dnes jsou však takové léky předepisovány mnohem méně a opatrněji. Jelikož ve většině případů záněty středního ucha spouštějí viry a antibiotika proti tomu nijak nepomáhají. Také byste měli předem projednat se svým lékařem použití ušních kapek.

Mnoho ušních kapek by se nemělo používat, zvláště pokud máte poraněný bubínek, protože účinné látky se pak mohou dostat do středního ucha a ucho tak poškodit.

Co ale pomáhá proti bolestem uší?

Nosní kapky, nosní spreje nebo i kombinované přípravky s fenylefrinem pomáhají proti tlaku v uchu a bolestem uší při nachlazení. 

Odlehčením nosní sliznice se opět otevře sluchová trubice, tlak může uniknout a střední ucho se začne odvětrávat, což vede k úlevě postiženého místa. 

Dejte si ale pozor, protože dekongesční nosní sprej by se neměl používat déle než pár dní nebo jeden týden, jelikož dlouhodobé užívání může vysušovat sliznici a vést k jeho závislosti.

Jak léčit bolest ucha pomocí domácích prostředků

Zbavit se nachlazení a s ním i bolestí ucha znamená především velkou dávku odpočinku. Důležité je také hodně pít, aby se nahromaděný hlen stal tekutějším a dal se snadněji odstranit. To také může mít pozitivní vliv na tlak v uších.

Úlevu můžete podpořit těmito domácími prostředky:

  • Teplé obklady: Dalším známým domácím lékem na bolest uší jsou teplé obklady. Za tímto účelem nahřejte hřejivý polštář a opatrně jej přiložte na bolavé ucho. Ale dejte si pozor, polštář nebo obklad by neměl být příliš horký.
  • Chladivé obklady: V případě zánětu v zevním zvukovodu je však příjemnější ucho zchladit. K tomu se hodí například chladící podložka, která je obalená tenkým hadříkem.
  • Cibulové váčky: Cibule obsahuje esenciální oleje, které mají antimikrobiální vlastnosti a také vlastnosti které zlepšují krevní oběh. Hlízu nakrájejte na malé kousky a několik kousků vložte do teplého tenkého kapesníku. Tu pak můžete zavázat do pytle a cibuli v něm rozdrtit, aby vytekla šťáva. Pak jí asi na půl hodiny fixujte na bolavé ucho dalším hadříkem nebo kloboukem. 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.