DalšíMagazínUncategorized

Brnění rukou: jaké jsou příčiny a co proti tomu pomáhá?

Brnění rukou v zimě nebo na podzim není nic neobvyklého. V častém případě může být důvodem studene prsty, ale ne vždy. V našem článku se dozvíte, odkud brnění v rukou pochází a jak proti tomu bojovat?

Brnění rukou: příčiny a co na to pomáhá?

Brnění rukou

Brnění v rukou je jednou z nejčastějších nepříjemností, které jsou na všem těle v chladném období nejvíce cítit. Příznaky se pohybují od lehkého brnění až po bolest v prstech. Pokud se brnění v rukou objeví příležitostně a rychle dokáže zmizet, obvykle to není důvod k žádným obavám. Ke zlepšení krevního oběhu téměř vždy stačí mnutí rukou.

Brnění na kůži nebo těsně pod ní se může objevit na kterékoliv části těla. To může být způsobeno zvýšenou nervovou aktivitou, kterou mozek může vnímat jako poruchu. Na rozdíl od jiných typů bolesti nejsou tyto abnormální pocity způsobeny vnějšími vlivy. Proto, důvody mohou být v některých ohledech různé. Abyste se dokázali zbavit brnění rukou, sestavili jsme si pro vás nejčastější příčiny.

Malé nebo neškodné příčiny brnění rukou

Stejně jako u všech příznaků, i když máte mírné brnění v rukou, měli byste se nejprve zabývat tou nejnebezpečnější diagnózou. Stejně jako u mnoha abnormálních pocitů je ve většině případů odpovědný skřípnutý nerv nebo narušený průtok krve. 

Toto brnění obvykle začíná zcela neškodně, ale přesto může být velmi nepříjemné. Naštěstí to téměř vždy časem zmizí samo.

  • Skřípnutý nerv nebo špatné prokrvení končetin může být důsledkem špatného držení těla při sezená nebo v leže. Brnění v rukou nastává, když se pocit pomalu vrací. Nervová zakončení pak vysílají do mozku velké množství signálů, které jsou tam vnímány jako mravenčení. V tomto článku se dozvíte, jak zlepšit krevní oběh.
  • Když je zima, brnění ve vašich rukou se může objevit, když vaše ruce zchladnou. Věděli jste, že k ochraně těla před nadměrnou ztrátou tepla se krevní cévy v rukou stahují? Vaše ruce mohou brnět nebo i cítit necitlivost. Tento pocit brnění je většinou neškodný, ale neměli byste nechat ruce v chladu příliš dlouho. Dobré je držet ruce v teple s párem rukavic.

Varování může začít brněním rukou

Brnění v rukou a jiných částech těla může být varovným signálem vašeho těla a příznakem vázanějších zdravotních problémů. Pokud brnění v rukou trvá déle než obvykle nebo se vyskytuje velmi často a bez zjevné příčiny, může být vhodné poradit se s lékařem. Jedině tak lze vyloučit poškození nervového systému. 

Jaké onemocnění má za následek brnění rukou:

  • Syndrom karpálního tunelu je téměř vždy doprovázen abnormálními pocity v rukou. Karpální tunel spojuje předloktí s dlaní. Pokud je v tomto místě zúžení, dojde k sevření nervu, který vede z paže do ruky. Typickými příznaky jsou brnění rukou a omezený hmat. Syndrom karpálního tunelu se může objevit při artritidě a artróze, ale také při metabolických onemocněních nebo v těhotenství
  • Kromě jiných příznaků může zánět šlach způsobit také nepříjemné pocity v rukou. Vzniká “přepětím” z monotónních pohybů. To může například zahrnovat psaní na počítači, ale tak i manuální práce. Zánět šlach je doprovázen silnou bolestí, která se objevuje i při žádném pohybu vaší ruky. 
  • Příčinou může být i trvalé poškození nervového systému. Zánět a s ním spojené brnění nebo bolest mohou být dlouhodobými následky závislosti na nikotinu a konzumace alkoholu. Může za to i cukrovka a nemoci jako je roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba. 

Dejte si ale pozor na brnění a necitlivost v jedné části poloviny těla (ruky). Pokud jedna polovina těla váš začne brnět, může to znamenat i mrtvici. To platí zejména, pokud se objeví příznaky ochrnutí, závratě, poruchy řeči nebo zraku. V takovém případě byste měli okamžitě zavolat sanitku. 

Potřebujete zhubnout? Vyzkoušejte jednu z diet!

Nedostatek živin může mít za následek brnění rukou

V některých případech může být nedostatek živin zodpovědný za brnění rukou a dalších části těla, to může být způsobeno nevyváženou stravou nebo narušeným vstřebáváním živin

  • Při nedostatku živin se abnormální pocity obvykle nevyskytují lokálně, ale v různých částech těla. Příčinou může být mimo jiné také nedostatek železa, vitamínu skupiny B nebo kyseliny listové. Tomu můžete předejít zdravou a vyváženou stravou. Pokud máte podezření, že brnění ve vašich rukou je způsobeno nedostatkem živin, měli byste si nechat zkontrolovat rovnováhu živin. 
  • Bohužel správná výživa nemůže vždy chránit před nedostatkem živin. Chronická onemocnění mohou mít negativní dopad na to, jak dobře tělo zpracovává živiny. Vzhledem k tomu, že tento typ nedostatku živin může vést k dlouhodobému poškození, je dobré si zajít na vyšetření ke svému lékaři. 
  • Stres a duševní onemocnění mohou také zajistit, že tělo nebude mít krátkodobě k dispozici nedostatek živin. Nadměrná konzumace alkoholu, nikotinu a kofeinu může také zajistit, že tělo nevstřebává dostatek živin.

Nejčastější otázky a odpovědi o brnění rukou

Co může stát za příznaky brnění rukou?

Brnění v rukou může být způsobeno periferní neuropatií nebo skřípnutím nervu. Existují však i jiné příčiny, které jsou méně zřejmé, včetně nedostatku thiaminu a některých léků nebo jejich kombinace.

Kdy se máte bát brnění rukou?

Pokud zaznamenáte občasnou necitlivost nebo brnění v jedné nebo obou rukou, navštivte svého ošetřujícího lékaře. 

Co způsobuje brnění obou rukou?

Brnění v obou rukou může mít řadu příčin, včetně zranění, dlouhodobého setrvání v jedné poloze, problémů s krevním oběhem, které mohou zhorši průtok krve do rukou, nebo syndromu karpálního tunelu. Brnění obou rukou může být také způsobeno poškozením nervů extrémním horkem, chladem nebo toxickými látkami.

Může stres způsobit brnění rukou?

Vzhledem k tomu, že stres způsobuje napnutí svalů a tepen těla, příliš namáhané tělo může způsobit omezení průtoku krve do rukou, což může také způsobit necitlivost a brnění. Pokud jste byli v poslední době opravdu ve stresu, tento stres může být důvodem, proč máte necitlivé ruce.

Mohou být necitlivé ruce příznakem cukrovky?

Vysoká hladina cukru v krvi (glukóza) může poškodit nervy v celém těle. Diabetická neuropatie nejčastěji poškozuje nervy v nohou a chodidlech. V závislosti na postižených nervech symptomy diabetické neuropatie zahrnují bolest a necitlivost nohou.

Jaké jsou varovné příznaky neuropatie?

Příznaky periferní neuropatie mohou zahrnovat: postupný nástup necitlivosti, píchání nebo mravenčení v chodidlech nebo rukou, které se mohou šířit nahoru do nohou a paží. Může se také objevit ostrá, bodavá, pulzující nebo palčivá bolest.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.