CitátyDalšíMagazín

Charles Bukowski citáty – 59 nejlepších citátů

Charles Bukowski: nejslavnější citáty

 1. Čekali jsme a čekali. Všichni. Nevěděl snad ten psychiatr, že čekání je jedna z věcí, které dohánějí lidi k šílenství? Škvár.
 2. Psaní si vybírá tebe, to si nevybíráš ty.
 3. Pochop. Nemám rád obyčejný svět. Mám vlastní šílenství, žiju v jiném rozměru a nemám čas na věci, který nemají duši.
 4. Bude daleko hůř, než je. A taky daleko líp. Já si počkám.
 5. Až přijde hrdina, zjistíme, že byl celou dobu tady. (Absence hrdiny).
 6. Bolesti mám plnou nádrž.
 7. A tak jsem tady teď seděl a poslouchal déšť. Kdybych v tu chvíli umřel, nikdo na celém světě by neuronil ani slzu. Ne že bych si to přál. Ale bylo to zvláštní. Jak osaměle se může člověk cítit? Ale svět kolem byl plný starých páprdů, jako jsem byl já. Seděli a poslouchali déšť a nevěděli, kam to všechno odešlo. Člověk si uvědomí, že je starý, teprve když nemůže pochopit, kam to všechno odešlo. – Ale nikam to nevede, a ani to nikam vést nemá. Byl jsem ze tří čtvrtin mrtvý. Zapnul jsem televizi. Byla tam reklama. CÍTÍTE SE OPUŠTĚNÍ? SKLÍČENÍ? HLAVU VZHŮRU. ZAVOLEJTE JEDNÉ Z NAŠICH KRÁSNÝCH DÍVEK. PŘEJÍ SI S VÁMI MLUVIT. ZAPLAŤTE KREDITNÍ KARTOU. VOLEJTE KITTY NEBO FRANCI NEBO BIANCE. TEL. – 800-269-9667. Pak ty holky ukazovali. Kitty vypadala nejlíp. Dal jsem si hlt skotské a vytočil číslo… – Když Kitty zavěsila, šel jsem na záchod a močil. Jak jsem tam stál, pořád jsem slyšel déšť. Byl to mizerný rozhovor, ale aspoň odvedl mé myšlenky od Červeného vrabce a těch ostatních záležitostí. Spláchl jsem, umyl si ruce, podíval se do zrcadla, mrknul na sebe a šel zpátky ke své skotské…
 8. Nejdrsnější na životě je, že člověk furt musí řešit problémy druhejch lidí.
 9. fajn. podle mých propočtů jsem měl pouhé dva a půl tisíce kund, ale za to jsem viděl 12 a půl tisíce dostihů, a moje jediná rada zní: vzít vodovky a malovat. (Paměti starého chlapáka)
 10. Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky.
 11. Establishment si na kultuře dává záležet. Kultura totiž stabilizuje systém. Nic nezadrží pokrok líp než muzeum, Verdiho opera nebo nějakej zapšklej poeta.
 12. A pak umřeme. Ale smrt si nás nevysloužila. Neukázala žádné pověřovací listiny – ty jsem všechny ukázali my.
 13. Psaní si vybírá tebe, to si nevybíráš ty.
 14. Hodně lidí je mrtvých, i když žijí. (Esej bez názvu o D. A . Levym).
 15. Hoši, nechte si svý panny. Mě dejte sexy starou ženskou na vysokejch podpatcích a se zadkem, kterej zapomněl zestárnout.
 16. A tak jsem tady teď seděl a poslouchal déšť. Kdybych v tu chvíli umřel, nikdo na celém světě by neuronil ani slzu. Ne že bych si to přál. Ale bylo to zvláštní. Jak osaměle se může člověk cítit? Ale svět kolem byl plný starých páprdů, jako jsem byl já. Seděli a poslouchali déšť a nevěděli, kam to všechno odešlo. Člověk si uvědomí, že je starý, teprve když nemůže pochopit, kam to všechno odešlo. – Ale nikam to nevede, a ani to nikam vést nemá. Byl jsem ze tří čtvrtin mrtvý. Zapnul jsem televizi. Byla tam reklama. CÍTÍTE SE OPUŠTĚNÍ? SKLÍČENÍ? HLAVU VZHŮRU. ZAVOLEJTE JEDNÉ Z NAŠICH KRÁSNÝCH DÍVEK. PŘEJÍ SI S VÁMI MLUVIT. ZAPLAŤTE KREDITNÍ KARTOU. VOLEJTE KITTY NEBO FRANCI NEBO BIANCE. TEL. – 800-269-9667. Pak ty holky ukazovali. Kitty vypadala nejlíp. Dal jsem si hlt skotské a vytočil číslo… – Když Kitty zavěsila, šel jsem na záchod a močil. Jak jsem tam stál, pořád jsem slyšel déšť. Byl to mizerný rozhovor, ale aspoň odvedl mé myšlenky od Červeného vrabce a těch ostatních záležitostí. Spláchl jsem, umyl si ruce, podíval se do zrcadla, mrknul na sebe a šel zpátky ke své skotské…
 17. Čím míň žiješ, tím míň máš co ztratit.
 18. Člověk je obětí společnosti, která odmítá pochopit jeho duši.
 19. Čím víc koček máš, tím dýl žiješ.
 20. Definicí života je problém.
 21. Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat?
 22. Člověka může dohnat k šílenství cokoli, protože společnost je vybudována na falešných základech.
 23. Nejlepší lidi jsou ti, které nikdy nepotkáte. – Další zápisky starého prasáka.
 24. Člověk musí párkrát umřít, než se naučí doopravdy žít.
 25. Nejlepší člověk je ten, který mě obdaří svou nepřítomností.
 26. Psaní si vybírá tebe, to si nevybíráš ty.
 27. Člověk se může 70 let obejít bez kundy, ale bez stolice chcípne do týdne. (Zápisky starého prasáka).
 28. Huliči dělají z toho svýho konopí zbytečně velkou vědu a společnost dělá zbytečně velkou záležitost z toho, že si to svoje zasraný konopí hulej. Policie má práci, huliče zavírají a ti ječí, jako by je křižovali. Kořalka je legální, pokud ji nevypijete tolik, že vás zhaftnou na ulici a dají pod zámek. Dejte lidem cokoli a oni to vždycky všechno poškrábou, poserou a pozvrací. Kdybyste konopí legalizovali, byly by spojený státy trochu příjemnějším místem, ale zase ne o moc lepším. Dokud tady budou soudy, věznice, právníci a zákony a budou se používat. Požadovat legalizaci konopí je něco podobnýho jako je požádat, aby vždycky napřed namazali želízka máslem než vám je nandají. Bolest vám působí něco jinýho – proto potřebujete konopí nebo whiskey nebo důtky a kožený úbory, nebo ječící muziku vyhulenou tak nahlas, abyste nemohli přemýšlet. – Velká konopná hra.
 29. Nejsou žádné dobré nebo špatné války. Jediná špatná věc na válce je její prohra. Všechny války se vždy vedly proto, že obě dvě strany měla takzvaný dobrý důvod k válce. Ale jen důvod vítězné strany se stal historicky správným důvodem. Nezáleží na tom, kdo je v právu a kdo ne, záleží na tom, která strana má lepší generály a lepší armádu.
 30. Býval jsem nadaný. Jsem nadaný. Občas jsem si prohlížel své ruce a uvědomoval si, že jsem mohl být velkým pianistou nebo něčím takovým. Ale co s těma rukama dělám? Drbu se na koulích, píšu šeky, zavazuju si tkaničky, splachuju záchod atd. Nevyužil jsem svých rukou, promarnil jsem je. A svůj mozek také. Seděl jsem v dešti. – Měl jsem trochu depresivní náladu. Člověk se narodil, aby umřel. Co to znamená? Zabíjet čas a čekat. Čekat na nějaký vlak. Čekat uprostřed srpnové noci na pár velkých koz v nějakém pokoji v hotelovém pokoji v Las Vegas. Čekat, až narostou hadovi křídla. Zabíjet čas. – Přestalo pršet, ale bolest tu byla stále. Navíc se ochladilo a všechno páchlo jako vlhké prdy. Měl jsem zlatou kreditní kartu. Byl jsem naživu. Možná. PEKLO JE TO, Z ČEHO SI HO UDĚLÁTE. – Naneštěstí jsem toho dne skončil na závodišti a večer jsem se opil. Nebyl to však ztracený čas. Přemýšlel jsem a třídil fakta. Měl jsem pocit, že jsem nade vším. Věřil jsem, že každou chvíli všechno vyřeším. Samozřejmě. – Člověk se narodil, aby bojoval o každou píď země. Narodil se, aby bojoval, narodil se, aby umřel. Přemýšlel jsem o tom. Pak jsem se opřel v křesle, dal si pořádného šluka z cigarety a vyfoukl téměř dokonalý kroužek kouře. (ŠKVÁR – Věnováno špatnému psaní.).
 31. Někdy jste tak sami, až to dává smysl.
 32. Co je tak strašný, Jeannie? Země. Smog, vraždy, otravenej vzduch, otrávená voda, nenávist, beznaděj, všechno. Jediný, co je na Zemi krásný, jsou zvířata, a ty jsou teď vybíjená, a kromě krys a závodních koní brzo všechny vymřou.
 33. Někdy mám pocit, že všichni žijeme v nějakým filmu. Víme, co říkat, kam jít, jak se chovat, akorát tu není žádná kamera. Ale nikdy se z toho filmu nedostaneme. A je to mizernej film.
 34. Někteří lidé se nikdy nezblázní. Ti ale musí mít příšerný život!
 35. Někdy se prostě musíš vychcat do umyvadla.
 36. Mě nezajímá, co chčiješ, ale co říkáš.
 37. Není nic horšího, než jít stejnou cestou jako ostatní.
Charles Bukowski citáty
 1. Chcete-li vědět, kdo jsou vaši přátelé, nechte se poslat do vězení.
 2. Peklo je to, z čeho si ho uděláte.
 3. Chcete-li vědět, kdo jsou vaši přátelé, nechte se poslat do vězení.
 4. Zvíře, které se krčí strachy, si říká o napadení.
 5. Život je někdy dobrej, ale občas pro to musíte něco udělat.
 6. Kdo vynalezl eskalátor? Pohyblivý schody. Docela šílenej nápad. Lidi jezdí sem a tam po eskalátorech, nahoru a dolu výtahama, potom si sednou do auta a u garáže mají dveře, který se otevírají zmáčknutím tlačítka. A pak chodí do posilovny, aby vypotili trochu přebytečného tuku. Za 4000 let nebudeme mít žádný nohy, budeme se šoupat po prdeli nebo se budeme kutálet jako sudy. Každý zvíře ničí samo sebe. Dinosauři vyhynuli, protože všechno sežrali a museli žrát jeden druhýho, až nakonec zbyl jen jeden, a ten umřel hladem.” (Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení).
 7. Ženy jsou řízeny žlázami s vnitřní sekrecí, muži srdcem. Proto trpí pouze muži.
 8. Pijeme, abychom zapomněli, když se stane něco zlého. Pijeme na oslavu, když se stalo něco pěkného. A když se neděje nic, pijeme, aby se sakra něco dělo.
 9. Když chcete zachránit svět, musíte zachraňovat lidi po jednom, cokoliv jiného je buď romantickej úlet, anebo politika.
 10. Já mám k penězům větší úctu. Většinu života jsem jich měl hrozně málo. Vím, co je to lavička v parku. Vím, co je klepání domácího. Na penězích je špatný jen to, že jich máte buď moc, nebo málo. – Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení.
 11. Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.
 12. Když láska stane se příkazem, nenávist může se stát potěšením.
 13. Láska je dobrá pro ty, co jsou schopni zvládnout to psychický přetížení. Je to jako když se snažíš přenýst plnou popelnici na zádech přes valící se řeku chcanek..
 14. Přežití lidské rasy závisí na selektivní zodpovědnosti.
 15. Problém ve světě je ten, že inteligentní lidé jsou plní pochyb, kdežto blbci plní sebedůvěry.
 16. Jenže je prostě fakt, že ze světa vyšilujem všichni, jak chlapi, tak ženský, dokonce i svatí jsou šílený, nikdo tomu neujde. ále seru na to. podle mých propočtů jsem měl pouhý dva a půl tisíce kund, ale zato jsem viděl dvanáct a půl tisíce dostihů, a moje jediná rada do života zní: kupte si vodovky a malujte.
 17. Jednou z chyb demokracie je to, že všeobecné volební právo nám zaručuje obecného vůdce, který nás povede k všeobecné, otupělé předpověditelnosti.
 18. Kristebože, všude byly nějaký ženský a víc než polovina z nich vypadala dobře na šoustačku, ale nic se s tím nedalo dělat – můžete se na ně jen dívat. Kdo kdy vynalezl tak hnusnej podvod?
 19. Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív volíte a pak posloucháte rozkazy, zatímco v diktatuře neztrácíte s volbama čas.
 20. Život je někdy dobrej, ale občas pro to musíte něco udělat.
 21. Lidstvo má přehnaný představy o všem: o svejch hrdinech, o svejch nepřátelích i o svý důležitosti.
 22. Najdi to, co miluješ, a nech, ať tě to zabije.
 23. Lidi vůbec nemají smysl pro humor, proč se všichni berou tak zkurveně vážně.
 24. Sex je veliká věc jenom když žádný nemáš.
 25. Jak má chlap vědět, co dělat? Dospěl jsem k tomu, že v zásadě je lepší počkat, pokud k dotyčné osobě něco cítíte. Pokud ji nesnášíte hned na začátku, je lepší ji okamžitě ošukat; pokud ne, je lepší počkat a ošukat ji a začít ji nesnášet až později.
 26. Život je někdy dobrej, ale občas pro to musíte něco udělat.
 27. Když zvážíš všechny možnosti, zvážil jsi jich až moc. – Další zápisky starého prasáka.
 28. Skoro každý se rodí jako génius a pohřben je jako idiot.
 29. Mám dost svý vlastní zábavy. Lidi mě vyprázdňují. Musím odejít, abych se naplnil. Vím, co je pro mě nejlepší: sedět tu, kouřit laciný, balený cigarety a pozorovat slova na monitoru. Jen málokdy potkáte zajímavýho člověka. Je to šokující. Dělá to ze mě mrzouta. – Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení.
 30. Snazší je napsat symfonii než milovat a respektovat svého souseda. (Buddha se usmívá)
 31. Marx jsou akorát tanky valící se přes Prahu.
 32. Láska je druh předsudku. Máš ráda to, co potřebuješ, z čeho máš dobrej pocit, co je vhodný. Jak můžeš říct, že miluješ jednoho člověka, když jsou na světě tisíce lidí, který bys milovala víc, kdybys je někdy potkala? Jenomže je nikdy nepotkáš. Jasně. Proto děláme to, co je v našich silách.
 33. Svět je jako roztrženej pytel sraček. Já ho nezachráním.
 34. Najdi to, co miluješ a nech, ať tě to zabije.
 35. Když se se spisovatelem setkáš, není to moc dobrá zkušenost. Obvykle, když zrovna neskládají báseň, jsou to spíš zlé, vystrašené a nepřátelské veverky. Mnohem raději si povykládám s instalatérém nad sklenicí piva než s básníkem. Instalatérovi něco povíte a on vám odpoví. Básník nebo tvůrčí osobnost si obvykle melou svou. Něco se mi na nich nelíbí. K čertu, asi jsem úplně stejný, ale nevšímám si toho tolik, jako když to vidím na druhých.
 36. Svět patří těm, co se neposerou.
 37. Na večírcích nic špatnýho není. Jde jenom o to, aby se lidi uvolnili a užili si to! Ty máš v hlavě úplně zcestnej pocit. Myslíš si, že zábava vede k šukání! Ježíši Kriste, lidi jsou slušní! Ty se jenom neumíš bavit!
 38. Mít doma hromadu koček je fajn. Když je ti bídně, tak se prostě koukneš na kočky a hned je ti líp, protože kočky ví, že všecko je tak, jak to je. Není proč se vzrušovat. Kočky prostě ví. Jsou to zachránkyně lidskejch životů. Čím víc koček máš, tím dýl žiješ. Když máš sto koček, budeš žít desetkrát dýl, než kdybys jich měl deset. Jednou se na to přijde a pak budou mít lidi doma tisíce koček a budou žít věčně. Je to vážně legrační.
 39. Šel jsem k baráku. Okolo se válely kočky, úplně groggy. V příštím životě chci být kočka. Spát dvacet hodin denně a čekat, až mě někdo nakrmí. Válet si šunky a lízat si prdel. Lidi jsou děsně uzoufaní, přednasraní a úzkoprsí.
 40. Láska? To je něco jako…znáte tu ranní mlhu, když se probudíte než výjde slunce? Trvá jen chvilku a pak se vypaří. Láska je prostě mlha, která se vypaří s prvním zábleskem reality.
 41. Šílenství je otázkou porovnání. A kdo určuje normu? (Škvár)
 42. Jsem v jistým smyslu nemocnej. Odmítám vidět realitu. Ale kdo ji chce vidět? – Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení.
 43. Musel jsem se tu plácat a čekat, až přijde konec. Byla to těžká práce. Byla to ta nejtěžší představitelná práce…Škvár
 44. Lidé jsou obyčejně mnohem lepší v dopisech než ve skutečnosti. V tomto ohledu se velice podobají básníkům.
 45. Každá ženská je jiná. V podstatě jsou kombinací toho nejlepšího a toho nejhoršího – kouzelnýho i příšernýho. Stejně jsem ale šťastnej, že existujou.
 46. When the hero arrives we will find that he was already here. (Absence of the hero)
 47. Teď je to všude samej kompjútr. A zanedlouho bude mít každej svůj vlastní. I tříletý děcka budou mít počítače. A všichni budou o všech všechno vědět dřív než je potkají, takže proč by se s nimi setkávali. Nikdo se s nikým nebude chtít už nikdy vidět a ze všech budou samotáři tak jako já. (Tahle vlajka nevlaje s láskou – Tvrdej chleba)
 48. Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli; když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili; a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo.
 49. Tím chci říct, že když vám všechno připadá nesmyslné, pak to nemůže být úplně nesmyslné, protože si uvědomujete, že to je nesmyslné, a vaše vědomí nesmyslnosti tomu téměř dává smysl. Chápete, jak to myslím? Optimistický pesimismus…Škvár
 50. Jsem spisovatel. Zajímám se spíš o všeobecný lidství než o nějakou konkrétní kundu.
 51. Většina z těch, co mají alespoň trochu talentu – jsou opilci. Pití je emotivní věc. Pomáhá ti to uniknout z šedi všedního života, z toho, co je pořád stejné. Vytrhne tě z tvého těla tvých myšlenek a hodí proti zdi. Mam pocit, že pití je forma sebevraždy, kdy je ti zase dovoleno vrátit se do života a začít zase znova. Je to jakoby ses zabil, a pak znovu narodil. Počítám, že už jsem tady žil asi tak deset a nebo patnáct tisíc životů.
 52. We are all museums of fear.
 53. Vztahy lidem nefungují. – Další zápisky starého prasáka
 54. Většinu času jsem špatný. Ale když jsem dobrý, pak jsem zatraceně dobrý.
 55. Když vám toho z duše moc nezbývá a víte to, pořád ještě nějakou duši máte.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.