MagazínRecenze

Nejlepší chlorella – recenze, zkušenosti a diskuze

Co je to chlorella, jaké jsou její účinky pro naše zdraví? Jak vybrat nejlepší chlorellu na trhu? Jaké má živiny? 

Nejlepší Chlorella 

TOP 1. místo

BLENDEA SUPERGREENS

SUPERGREENS od BLENDEA obsahuje směs 6 unikátních superpotravin. 100% RAW a BIO výrobek.

Přibližná cena: 419 Kč

2. místo

BRAINMAX PURE CHLORELLA

BrainMax výrobek je směs potravin obsahující nejdůležitější vitamíny a minerály pro vaše tělo.

Přibližná cena: 249 Kč

3. místo

NATU CHLORELLA PRÁŠEK BIO

Produkt obsahuje více jak 600g bílkovin na 100g. Výrobek je 100% RAW a BIO.

Přibližná cena: 169 Kč

Co je to chlorella?

Chlorella je druh jednobuněčné zelené mikro řasy, která je populární v posledních letech čím dál více. Stejně jako spirulina má pověst “superpotraviny”.

Této mikrořasy je připisováno mnoho zdravotních výhod. Je velmi populární díky svým antioxidačním a detoxikačním vlastnostem. Tato řasa obsahuje vysoké množství bílkovin, aminokyselin, vitamínů (zejména B9 a B12) a také minerály.

Chlorellu objevil na konci 19 století holandský badatel Martinus Wilem Beijerinck. Tyto mikro řasy jsou známé tím, že se vyskytují ve slané i sladké vodě. Název Chlorella pochází od řeckého slova “chloros”. Například v Japonsku, tuto řasu konzumují ve “velkém”, z důvodu jejich nutričních předností.

Tato mořská řasa je čím dál více oblíbenější například  v bylinné medicíně, je také dostupná v mnoha formách: tablety, prášek, tekutina nebo kapsle.

Častokrát se chlorella zaměňuje se Spirulinou. To však není úplně dobře, dá se říci že Spirulina je takový “bratranec” chlorelly. 

Pro vegany a vegetariány může být suplementace chlorelly prospěšná. Tato mořská řasa je skvělým zdrojem železa, prvku který se nachází především v produktech živočišného původu.

Jaké jsou účinky chlorelly?

Složení chlorelly

Chlorella je v skutku velmi zvláštní řasa, protože obsahuje chlorofyl. Obsahuje čtyřikrát více než organická spirulina, která je také velmi známá. Jeho složení je ale mnohem zajímavější, než se na první pohled může zdát. Mořské řasy obsahují bílkoviny, které představují 59 % její hmotnosti. 

Tato sladkovodní řasa obsahuje také vitamíny A, C a E a také vitamíny z komplexu vitamínu B. Vitamín A je v této řase desetkrát více než v hovězím mase. Na druhou stranu musíme zmínit i velikou rozmanitost minerálů přítomných v mořských řasách. Obsahuje velké množství minerální soli a stopových prvků: síra, železo, zinek, draslík, mangan, hořčík a vápník.

Tato řasa také obsahuje polonenasycené mastné kyseliny, včetně omega 3 mastných kyselin, které jsou zvláště prospěšné pro kardiovaskulární zdraví. Na druhou stranu sladkovodní řasy obsahují některé karotenoidy a také velmi specifické pigmenty. Svým složením je chlorella jedinečným a skutečně výjimečným doplňkem stravy.

Jaké hlavní látky chlorella obsahuje?

Mezi hlavní látky chlorelly patří následující látky:

Omega 3: Omega 3 mastné kyseliny, jsou známé především pro své přínosy pro kardiovaskulární zdraví a jsou také nezbytné pro správné fungování těla. Chlorella může přispět k dostatečnému příjmu Omega 3 mastných kyselin.

Rostlinné bílkoviny: Tato mořská řasa je zajímavým zdrojem rostlinných bílkovin. Ty se zúčastní mnoha fyziologických procesů. Proteiny také mají velmi důležitou roli v těle.

Vitamíny: Chlorella obsahuje několik vitamínů B: vitamín B9 (kyselina listová) a vitamín B12. Tyto dvě molekuly se podílejí na obnovu buněk. Vitamín B12 také hraje roli při tvorbě červených krvinek. Podle některých výzkumníků by tato mikro řasa moha obsahovat také vitamín K a vitamín C.

Minerály a stopové prvky: Chlorella je známá svým složením železa. Tento prvek je nezbytný pro tvorbu a aktivitu červených krvinek a účastní se různých fyziologických procesů, jako je energetický metabolismus, kognitivní funkce a imunitní systém. Podle některých studií by zelené řasy obsahovaly i draslík, zinek a hořčík.

Antioxidační enzymy: V chlorelle je zapojeno několik antioxidačních enzymů, které se zúčastní různých reakcí. 

Jaké složení obsahuje Chlorella?

Jaké má chlorella účinky?

Antioxidační účinky: Chlorella obsahuje mnoho antioxidačních sloučenin. Jejich antioxidační síla je velmi zajímavá proti boji s oxidativním stresem a volnými radikály. 

Detoxikace: Kromě antioxidační síly je chlorella známá díky svým detoxikačním účinkům. Tato aktivita byla studována mnoha výzkumníky po celém světě. Jejich práce ukázala, že tato řasa podporuje správnou činnost jater. Hraje také klíčovou roli při detoxikaci organismu. Studie taky dokazují, že mikrořasy jsou velmi prospěšné v boji proti těžkým kovům, jako je například: rtuť, arsen a chrom.

Podpora imunitního systému: Po požití může mít chlorella pozitivní účinky na váš imunitní systém. V každém případě to naznačuje studie provedená na specifických protilátkách. 

Ochrana kognitivních funkcí: Vzhledem ke své antioxidační síle by chlorella mohla přispět k ochraně kognitivních funkcí, jako je paměť a pozornost. Odhalila studie o účincích této řasy v těle. Bojem proti oxidativnímu stresu pomáhají antioxidační sloučeniny této mikrořasy omezovat stárnutí buněk.

Hypotenzní vlastnosti: Vědci připisují této řase hypotenzní vlastnosti. Podle jejich práce by tato řasa mohla přispívat k regulaci krevního tlaku.

Chlorella a rakovina: Jako většina superpotravin, byla i chlorella předmětem vědeckých studií, jejichž cílem bylo určit její potenciál tváří  tvář jedné konkrétní nemoci: rakovině. Dosud byly studie provedeny pouze na laboratorních zvířatech a na pacientech s rakovinou kůže. Podle získaných výsledků by tato řasa mohla mít skutečné účinky v boji s rakovinou.

Spirulina a chlorella

Jedna je sinice a druhá je sladkovodní řasa. Tyto dvě potraviny jsou velmi populární svým složením. Můžete se ale častokrát setkat se záměnou nebo srovnáním těchto řas. Spirulina je obecně spojována s chlorellou díky detoxikaci organismu, ale také v boji proti chudokrevnosti.

Obě potraviny jsou velmi bohaté na železo a okysličování organismu.

Avšak tyto dvě super potraviny se liší živinami, barvou, pěstováním atd..

1. Místo

BLENDEA SUPERGREENS 

SUPERGREENS od českého výrobce Blendea je směs zelených potravin, kde můžete najít chlorellu, ječmen, spirulinu, mladou pšenici a mátu. 

Směs SUPERGREENS je dobré při konzumaci rozmíchat ve studené vodě, džusu a nebo smoothie. Výrobce doporučuje tuto směs konzumovat ráno na lačno.

V tomto produktu nenajdete lepek, laktózu, přidaný cukr, konzervační látky a je 100% BIO a vhodný i pro vegany.

Kvalita surovin který tento výrobek obsahuje, je vybírán z pečlivě vybraných pěstitelů a dodavatelů.

Výrobek je unikátní směs 6 zelených superpotravin, které velmi těžko najdete v jiných produktech.

Jedno balení obsahuje až 30 dávek. Výrobce doporučuje tento produkt užívat minimálně 3 až 6 měsíců.

Zelený ječmen pochází z Německa a je to skvělý antioxidant díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek. 

Mladá pšenice je rozšířená po celém světě a pomáhá udržet normální hladinu cukru v krvi a napomáhá k normální funkci střevního traktu.

2. Místo

BRAINMAX PURE CHLORELLA

Chlorella od BrainMaxu obsahuje směs superpotravin, které obsahují draslík, fosfor, vitamín B, hořčík, biotin, směs aminokyselin a především chlorofyl.

Tento výrobek od Brainmaxu obsahuje až 60% bílkovin v jedné dávce. 

Složení této “zázračné” řasy pomáhá posilovat obranyschopnost, energii, zajišťuje správnou funkci střevního traktu a podporuje hladinu hemoglobinu. Složení je 100% RAW a BIO.

Chlorella obsahuje více jak 9 esenciálních aminokyselin.

Tento produkt obsahuje balení o 150g za cenu 249 Kč.

3. Místo

NATU CHLORELLA PRÁŠEK BIO

Na třetím místě se umístila chlorella od Českého výrobce Natu. Tento výrobek je známý především tím, že obsahuje více jak 60g bílkovin na 100g.

Složení chlorelly podporuje trávení, funkci jater, podporuje imunitu a obranyschopnost, má skvělé antioxidační účinky a podporuje energii a vitalitu.

Balení obsahuje 100 % RAW a BIO kvalitu.

Balení obsahuje 80g chlorelly bio prášku za cenu 165 Kč.

4. Místo

Purasana Chlorella BIO

Chlorella od výrobce Purasany, je produkt který obsahuje sladkovodní řasu, která patří k nejlepším a nejkomplexnějším zdrojům na světě. 

Produkt je vhodný pro doplnění stravy o antioxidanty, pomáhá při detoxikaci a obsahuje směs nejkomplexnějším živin.

Balení obsahuje 200g chlorelly za cenu 489 Kč.

5. Místo

NUTRISSLIM CHLORELLA PRÁŠEK BIO

Na posledním pátém místě se nám umístila chlorella od výrobce Nutrisslim. Tato řasa je velmi populární díky vysokému obsahu bílkovin a dalších živin v jedné dávce.

Složení obsahuje 45 % bílkovin, 20% tuků, 5% vlákniny a 10% vitamínů a minerálů.

Výrobce doporučuje dávkovat 12 až 40 tablet denně.

Balení obsahuje 125g chlorelly za cenu 279 Kč.

Chlorella je jednobuněčná řasa

Věděli jste, že chlorella je jednobuněčná řasa? Je také známá jako chlorella vulgaris nebo jednoduše řečeno → chlorella. Je to také mikro řasa, která má chlorofyl a dokáže pro sebe přeměňovat sluneční záření na energii.  

Chlorofyl pomáhá poskytovat vašemu tělu mnoho základních živin, jako jsou bílkoviny, hořčík a železo. 

Obsahuje také vitamíny B a další důležité minerály, jako je vápník, zinek a selen.

Jak chlorellu konzumovat?

Chlorella je sladkovodní řasa, kterou lze konzumovat v prášku nebo tabletách, stejně jako spirulinu. Co se týče dávkování, oficiální dávkování neexistuje. Na druhou stranu výrobci často uvádějí, že byste neměli konzumovat více než 5 gramů chlorelly denně. Pokud si chlorellu zakoupíte, bude dávkování uvedeno na obalu produktu.

Chlorella se navíc stejně jako spirulina užívá v pravidelných kůrách. Kvůli možným vedlejším účinkům, je dobré začít s malými dávkami a ty postupně zvyšovat.

Chlorella obsahuje třikrát více vápníku než mléko

Proč je důležitý vápník pro vaše tělo?

 • Vápník je základní minerál, který pomáhá udržovat silné kosti, zuby a svaly.
 • Je důležité přijímat ve stravě dostatek vápníku, protože mnoho lidí ho nepřijímá dostatek ze samotné stravy.
 • Mléčné výrobky jsou běžným zdrojem vápníku v západní stravě, ale můžete ho také získat z listové zeleniny, jako je kapusta a špenát, ořechy, mandle a kešu ořechy. 
 • Pokud nedostáváte dostatek vápníku prostřednictvím vší stravy, promluvte si se svým lékařem o užívání doplňků stravy nebo obohacených potravin, jako je jogurt.

Obsahuje vitamíny A, B2, B3, železo, hořčík, draslík a zinek

Chlorella je druh řasy, které obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, včetn

 • Vitamínu A: je dobrý pro zdraví očí
 • Vitamínu B2: výborný pro zdraví vlasů a pokožky
 • Vitamín B3: je dobrý pro zdraví srdce
 • Železo: pomáhá s tvorbou červených krvinek.
 • Hořčík: pro zdravé kosti
 • Draslík: pomáhá s krevním tlakem.
 • Zinek: Pomáhá při hojení ran.

Nežádoucí účinky chlorelly

I když patří chlorella k nejoblíbenějším potravinám, není až tak úplně dokonalá. Pokud se na tuto řasu podíváme blíže, měli byste věnovat pozornost několika věcem, v kombinaci s konzumací chlorelly. 

 • Při užívání léku byste měli být velmi opatrní, protože chlorella může mít podpůrný účinek (například s léky na cukrovku), ale může také vést k nepěkným interakcím. 
 • Chlorela obsahuje vysokou dávku vitamínu K! Příliš mnoho vitamínu K může mít na následek sraženiny nebo trombózu.
 • Zejména první pár týdnů, je užívání chlorelly zásadní. Pokud si tělo na lék teprve zvyká, mohou se objevit například bolesti hlavy nebo občasné nevolnosti.

Chlorella je jednou z nejnebezpečnějších rostlin. Podporuje vaše tělo tolika dobrými živinami a bílkovinami jako žádný jiný přírodní lék. Samozřejmě i zde, je nutná opatrnost, pokud je příjem příliš vysoký nebo nesprávný.

Nebojte se příliš vysoké dávky chlorelly! Dospělý může užít až 20 tablet chlorelly denně, aniž by se musel bát předávkování. Zejména lidé s nedostatkem vitamínu B12 by udělali dobře, kdyby si denně vzali o jednu až dvě pilulky navíc. chlorella se dodává ve formě kapslí, tablet, prášku nebo tekutiny. Podle toho, jakou formu zvolíte, byste si měli dát pozor na předávkování. Doporučuje se 6 až 10 gramů denně.

Chlorella jako skvělý pomocí proti detoxikaci

Chlorella se vyznačuje množstvím detoxikačních složek. Kromě chlorofylu, obsahuje řasa unikátní směs karotenoidů které chrání a detoxikují buňky (lykopen), glykoproteiny a mnoho dalšího. Pokud chcete vaše tělo detoxikovat, určitě vyzkoušejte některý produkt s obsahem chlorelly. 

Může pomoci odstranit přebytečné hormony a pesticidy, stejně jako farmaceutické léky, jako jsou antibiotika, antikoncepční pilulky, staniny (léky které snižují hladinu cholesterolu), ibuprofen (lék proti bolesti) a dokonce i chemoterapeutika.

Výborný zdroj bílkovin

Kolem 60 procent poskytuje chlorella tělu výjimečně velké množství kvalitních a lehce stravitelných bílkovin. Jejich biologická hodnota se pohybuje mezi 75 a 88 procenty. To je velmi dobrá hodnota, protože tato míra popisuje, jak velká část vstřebatelné bílkoviny se přemění na bílkovinu a dá jí tělu k dispozici pro všechny stavební  přeměny v jeho buňkách (orgánech a tkáních).

Žádná jiná rostlina neobsahuje více chlorofylu

Chlorella vděčí za svou zelenou barvu mimořádně vysokému obsahu chlorofylu, který je v této koncentraci zatím nebyl naměřen u žádné jiné rostliny. Chlorofyl je také často označován jako “zelená krev rostlin”, protože jeho chemická struktura je téměř totožná s lidským krevním barvivem hemoglobinem. Proto neexistuje lepší živina pro naší krev než chlorofyl.

Historie chlorelly

Tato mikro řasa patří k jedním z nejstarších organismů na zemi. Odhaduje se, že existuje více než 2,5 miliardy let. Má skvělý adaptační talent a dokázala vzdorovat již mnohokrát nepříznivým životním podmínkám. Různé druhy mikro řas rozšiřují jídelníček už původním obyvatelům Ameriky a Asii již několik staletí. Díky širokém nutričnímu profil je řasa stále více oblíbenější. V 50 letech proto vědci pracovali na tom, jak řasu kultivovat a vyrobit tak větší množství Chlorelly vulgaris. Cílem vědců bylo využít řasu chlorelly k zajištění dobrého přísunu bílkovin pro celou světovou populaci. Dnes se chlorella pěstuje po celém světě. V Německu je například největší řasová farma v Evropě, která se specializuje na pěstování této řasy. Vypěstované řasy se zpracovávají mimo jiné i na doplňky stravy nebo na kosmetické přípravky.

Nejčastější otázky

Chlorella je druh řasy, která obsahuje velké množství živin, protože je skvělým zdrojem několika vitamínů, minerálů a antioxidantů. Některé výzkumy ukazují, že pomáhá odvádět toxiny z vaše těla a zlepšuje tím hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Především listová zelenina, syrové kakao a avokádo.

Chlorella je zdrojem chlorofylu, bílkovin, železa, hořčíku a aminokyselin. Především je ale známá jako detoxikační doplněk stravy. Jeho malá velikost a jedinečné vlastnosti mu umožnují vázat se na těžké kovy a nežádoucí chemikálie v lidském těle.

Chlorella je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamín A, riboflavin, zinek a železo. Spirulina obsahuje více thiaminu, mědi a o trochu více bílkovin.

Nejčastější otázky a odpovědi:

Co je chlorella?

Chlorella je jasně zelená řasa, která obsahuje okolo 50% bílkovin. Je bohatá na železo, vlákninu, vitamíny, komplexní sacharidy, polynenasycené tuky a antioxidanty (lutein a vitamín C). Na světě můžeme najít více jak 30 druhů chlorelly. Mezi nejznámější patří Chlorella vulgaris a Chlorella pyrenoidosa. Dříve tato řasa byla zkoumaná jako alternativní zdroj potravy od 50 let minulého století. Například v Japonsko se chlorella používá jako potravina, ve Spojených státech se užívá jako doplněk stravy. Častokrát se můžete setkat také s označením že se jedná o “superpotravinu” a dopručuje se k léčbě mnoha onemocnění.

Jak užívat chlorellu?

Na trhu se můžete setkat s touto řasu buď ve formě kapslí nebo prášku. Prášek z chlorelly můžete získat s vodou, džusem, jogurtem nebo i jako smoothie. Musíte si ale uvědomit, že tato řasa má vůni a chuť mořských řas. Někteří lidé prášek míchají i do různých pokrmů, záleží ovšem na vás. 

Co všechno obsahuje chlorella?

Tato super potravina obsahuje: vitamín D, vitamín K, vitamín E, vitamín B5,B6,B9 (kyselina listová), B12, Beta-karoten a vitamín C.

Chlorella je také známá díky obsahu minerálních látek. Minerály jsou látky a sloučeniny, které jsou nezbytné pro lidský život → tělo je potřebuje pro řadu tělesných funkcí a procesů. Například chlorella vulgaris obsahuje draslík, hořčík, vápník a fosfor.

Chlorella a ječmen – co to je a jak jí užívat?

Na trhu se můžete setkat nejen se samotnou chlorellou, ale také v kombinaci buď s ječmenem nebo spirulinou. Proč ale vyzkoušet některou, z těchto kombinací? Zelené potraviny, jako je chlorella, spirulina, pšeničná tráva a nebo ječmen se sklízejí již mnoho let ve 21 století a jsou čím dál více populárnější díky bohatému zdroji vysoce kvalitních bio dostupných a plnohodnotných potravin. Tyto rostliny jsou nabité stovkami makroživin, mikroživin, minerálů, vitamínů a bílkovin, včetně všech esenciálních aminokyselin. Užívání těchto potraviny je vždy popsán na obalu letáku. Pokud si ale nevíte rady, zeptejte se vašeho ošetřujícího lékaře.

Jak dlouho můžeme užívat chlorellu?

Chlorella se ve většině případů doporučuje užívat okolo 2 až 3 měsíců. Výzkumy také ale dokázaly, že dlouhodobé užívání této super potraviny neukázalo na žádné zdravotní potíže.

Kde můžete zakoupit chlorellu?

Chlorelu, ječmen nebo spirulinu můžete zakoupit v každém obchodě se zdravou výživou nebo i v lékárně. Jedná se o volně dostupné doplňky stravy.

Negativní účinky chlorelly

Sám užívám spirulinu, chlorellu a ječmen v jedné kombinaci a zatím jsem se nesetkal s negativními účinky pro moje tělo. Pokud jste se s některými komplikacemi setkali, napište nám.

Chlorella účinky

Kontraindikace

Vždy se doporučuje požádat o radu lékaře, nebo nutričního poradce před začátkem konzumace této mikro řasy. Je známo, že tato přírodní řasa je kontraindikována pro osoby které jsou náchylné k alergiím. Tato řasy je teprve na “začátku” výzkumu, takže zatím nejsou žádné informace o dopadech konzumace v dlouhodobém horizontu.

Publikováno: 6.2.2022

Kategorie: články, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.