DalšíMagazínZdraví

Čím nahradit sušené mléko? Máme pro vás 5 tipů!

Čím nahradit sušené mléko? S tímto problémem se mohou potýkat lidé, kteří mají alergii na laktózu nebo na intoleranci mléka. Nebo také existuje mnoho důvodů, proč mnoho lidí preferuje konzumaci rostlinného mléka. V našem článku jsme si pro vás připravili 5 tipů, které slouží jako vhodné alternativy za sušené mléko.

Výhody sušeného mléka

Miluji recepty a pokrmy, které obsahují mléko, ale častokrát se mi stane že žádné nemáme po ruce… Jaké je řešení? Sušené mléko!

Sušené mléko je skvělý způsob, jak dochutit pokrmy a také se hodí zejména pokud pečete a nemáte žádné čerstvé kravské mléko po ruce. 

Samozřejmě ho také používat kvůli tomu, že sušené mléko je mnohem zdravější a lépe stravitelné. 

Studie dokázaly, že tělo s přibývajícím věkem začíná hůře snášet konzumaci sušeného mléka živočišného původu. Také sem samozřejmě musíme zahrnout lidi, kteří trpí na intoleranci, vegetariány a nebo ty, kteří chtějí konzumovat pouze rostlinné mléko. Zde uvádíme ty nejlepší alternativy k sušenému mléku, které jsou bezpečné pro vaše tělo. 

Sušené mléko je skvělá alternativa kravského mléka

Pokud nemáte k dispozici obyčejné mléko, a nebo chcete do svého pokrmu přidat zdravou alternativu, tak sušené mléko je skvělou volbou. 

Vše co musíte udělat, je použít ve vašem receptu 1/4 šálku sušeného mléka na 1 šálek čerstvého mléka. 

Můžete se také stát, že se budete chtít zásobovat sušeným mlékem, pokud rádi připravujete recepty s velkým množstvím mléčných výrobků (například tvarohový koláč). Výhodou je, že sušené mléko má kompaktní balení a téměř nevyžaduje žádné chlazení, dokud ho však neotevřete. 

Takže je snadné jej skladovat doma nebo do vzít na kempování! Skvěle se skladuje, takže ho můžete mít pro případ nouze.

Jeden šálek sušeného mléka se rovná jednomu šálku čerstvého mléka, takže se dá hravě přidat do oblíbených receptů. 

Sušené mléko a kozí sýr

Ze sušeného mléka můžete vyrobit i sýr!

Pokud rádi pečete, a chcete vyzkoušet něco neobvyklého, můžete si doma vyrobit vlastní sýr a nemusíte k tomu používat jogurtovač!

Stačí přidat trochu sušeného mléka do vašeho oblébeného jogurt zakoupeného v obchodě a dát do trouby asi na 82​​ °C zhruba na tři hodiny. 

Po této době jogurt nejen ztuhne, ale také mu dodá trochu jinou chuť.

Zmrzlina ze sušeného mléka

Pokud jste více milovníkem zmrzliny, smíchejte 1 hrnek sušeného mléka s 1 litrem husté smetany ke šlehání, 2 hrnky a půl hrnku cukru a smíchejte v misce pomocí šlehače.

Šlehejte dokud nebude světlý a nadýchaný a poté zmrazte v mrazáku. 

Sušené mléko je základem v domácnosti!

Sušené mléko je velmi populární v některých domácnosti, avšak někteří neví, jak ho nejlépe využít. 

Je dobré mít toto mléko vždy po ruce, a to hnedka z několika důvodů. dobré totiž mít sušené mléko doma, protože nikdy nevíte, kdy vám dojde to obyčejné. A hlavně… Mléko pokud není otevřené má velkou trvanlivost. Je dobré vědět, že neotevřené sušené mléko má trvanlivost asi jeden rok. Po otevření se doba trvanlivost zkrátí zhruba na 6 měsíců. 

Můžete ho přidat do své spíže a použít v receptech, nebo si ho vzít na výlety a kempování. 

Někteří milovníci také vyrábějí vlastní sýr ze sušeného mléka.

Proč omezit konzumaci kravského mléka a nahradit ho sušeným mlékem?

Čím dál více se můžete sekat s lidmi, kteří raději konzumují sušené mléko a to nejen kvůli tomu, že jsou proti vykořisťování zvířat ale i kvůli tomu v jakých podmínkách se mléko zpracovává. 

V nejčastějším případě se jedná o lidi, kteří mají intoleranci laktózy nebo i s přibývajícím věkem má jejich tělo problémy s mlékem. 

U veganů nebo vegetariánů dokážeme pochopit, že se raději uchylují k alternativám kravského mléka.

Sušené ovčí mléko jako skvělá alternativa

Sušené ovčí mléko je dalším typem mléka živočišného původu, ale dá se říct, že hodně se liší od sušeného kravského mléka. 

Ovčí mléko obsahuje až o 50% více vápníku a je také méně vystaveno mikrobiálním činitelům. 

Chov ovcí ve skutečnosti není tak intenzivní a průmyslový jako chov krav. Také velkým důvodem je strava krav ve velkochovech. 

Pokud jde o laktózu, je zde podobné množství jako v kravském mléce, kromě toho, že lidé s intolerancí na laktózu mohou stále konzumovat malé množství sušeného ovčího mléka bez obav na jejich alergii. 

tuto skutečnost lze vysvětlit malým množstvím kaseinu obsaženým v ovčím mléce.

Ovčí mléko

Rostlinné mléko: skvělá náhrada sušeného mléka nejen pro vegany

Jako alternativu k sušenému kravskému mléku se mnoho lidí obrací k rostlinnému mléku a na rozdíl od všeobecného mínění není tento druh mléka určen pouze pro vegany.

Rostlinné mléko můžete pít buď při intoleranci kravského mléka, díky jeho chuti nebo kvůli snížení špatné hladiny cholesterolu.

Rostlinné nápoje jsou chuťově stejně chutné jako kravské mléko a lze je použít jak v domácí kuchyni, tak i při pečení.

Sušené mléko je vyrobené ze sóji nebo jiných zrn a má vysoký obsah vlákniny, nízký obsah tuku a neobsahuje také žádný cholesterol.

Sice někdy obsahuje méně vápníku, ale ten se lépe vstřebává než sušené kravské mléko, jehož kyselost je v tomto ohledu kontraproduktivní. Sušené rostlinné mléko vám také dává množnost menit chuť mléka a je velmi zdravé.

Jaké jsou výhody rostlinného mléka?

  • Kokosové, rýžové a sójové mléko mají nutriční hodnotu, která není v žádném případě horší než kravské mléko. Veřejnost vychvaluje zdravotní přínosy kravského mléka, ale nezmiňuje, že obsahuje vysoké hladiny tuku a také špatného cholesterolu.
  • Rostlinné mléko neobsahuje žádný cholesterol a ještě méně laktózy. Toto mléko se zvláště doporučuje, pokud trpíte nesnášenlivosti některých látek, jako je laktóza nebo kasin, nebo pokud máte vysokou hladinu cholesterolu.
  • Rostlinné mléko je obzvlášť bohaté na minerální soli, vitamíny a nenasycené mastné kyseliny. Je ideální pro lidi trpící kardiovaskulárními chorobami, zejména díky vysokému procentu mono nenasycených a polynenasycených tuků, které nepůsobí špatně na vaše srdce.
  • Pokud máte problémy s trávením, rostlinné mléko je skvělou alternativou.
  • Lékaři také doporučují konzumaci rostlinného mléka především m u dětí.

Chcete zhubnout ale nedaří se vám? Vyzkoušejte Keto dietu!

Mandlové mléko

Mandlové mléka je ideální pro každého, kdo hledá alternativu za sušené mléko, a také kdo chce zhubnout. 

Mléko neobsahuje žádné nenasycené tuky, dokonce má méně laktózy a je také nízkokalorické.

Můžete si mandlové mléko buď zakoupit v supermarketech, nebo si ho také můžete vyrobit doma sami pro vlastní potřebu. Stačí nasypat mandle do malé sklenice naplněné vodou. Po třech až pěti hodinách vyjměte mandle a vložte je do mixéru. 

Nakonec vmáčkněte jemný hadřík jako kávový filtr, aby mohl zachytit mléko. Tento recept je jednoduchý a zajistím vám mít po ruce domácí BIO mléko bez přísad a nesterilizované. 

Mandlové mléko je lehce stravitelné, bohaté na vitamíny, vlákninu, vápník, hořčík, železo a bílkoviny. 

Mandlové mléko

Sójové mléko

Sojové mléko je jednou z nejoblíbenějších alternativ sušeného mléka. Dokážete ho sehnat často ve většině supermarketů. Pro pokrmy, které vyžadují použití mléka, se díky své neutrální chuti skvěle hodí, ale nedoporučuje se pro děti a kojence protože se mnohem déle tráví.

Je vhodný pro starší lidi, lidi s cukrovkou a nebo pro lidi s vysokým cholesterolem. 

Obsahuje vyvážený poměr draslíku a vápníku, což je ideální pro kontrolu vysokého krevního tlaku. 

Ženy, které trpí premenstruačním syndromem by měly konzumovat sójové mléko ke zmírnění příznaků, protože obsahuje isoflavony. Buďte však opatrní a kupujte si organické sójové mléko.

Sójové mléko

Rýžové mléko

Rýžové mléko je bezlepkové, bez přidaného cukru a je velmi lehce stravitelné. 

Velmi často se rýžové mléko doporučuje dětem. 

Chuť rýžového mléka se však může lišit v závislosti na druhu rýže. Toto mléko má zvláštní výhodu, že obsahuje tolik vápníku a vitamínů jako kravské mléko, ale má nižší obsah tuku. 

Jeho vysoký obsah vlákniny podporuje trávení u dětí a seniorů. Protože je však jeho nutriční hodnota poměrně nízká, lze jej spojovat s oříškovým nebo kokosovým mlékem.

Rýžové mléko

Na závěr…

Sušené mléko je základem mnoha domácností… Ale jak už jsme řekli, někteří lidé neví jak ho nejlépe využít. 

Pokud hledáte vhodnou alternativu k čerstvému mléku, kterou lze použít jako náhradu v receptech nebo jej chcete mít pouze jako “zálohu” ve spíži jako nouzové jídlo, pak může být sušené mléko právě to co potřebujete!

Používá se také proto, že se jedná o zdravější alternativu kravského mléka. Je vhodné také pro lidi kteří mají problémy s trávení ale také pro lidi s celiakií. 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.