DalšíMagazínZdraví

Co je dialýza?

Dialýza je postup, který se používá k odstranění odpadních látek a přebytečné vody z krve, když ledviny přestanou správně fungovat. Pokud vám nefungují ledviny správně, nebo máte jenom ledvinu, tak přichází na řadu dialýza. Co je dialýza a jak funguje? Jak často se musí absolvovat?

Co je dialýza?
1

Co je dialýza?

Pokud je u člověk nutná dialýza, tak to může mít za následek několik zdravotních důvodu. Mezi nejčastější důvody patří špatná funkce ledvin anebo pokud člověk má jenom jednu ledvinu.

Používá se k odstranění odpadních látek, soli a přebytečné vody z krve, když ledviny přestanou správně fungovat.

Ledviny jsou velmi důležité pro člověka, jelikož jsou zodpovědné za filtrování krve a odstraňování odpadních látek a přebytečné vody z těla, ale u lidí kteří mají poškozené ledviny nebo jim začnou selhávat, tak na řadu musí přijít dialýza. Ve většině případů se provádí v lékařském zařízení, avšak může být použita i domácí dialýza.

Dialýza může být prováděna buď uměle, pomocí speciálních přístrojů (hemodialýza) nebo přirozeně prostřednictvím peritoneální dialýzy.

Při hemodialýze se krev odvádí z těla do stroje na dialýzu, kde se filtruje přes speciální membránu, která propouští odpadní látky a přebytečnou vodu a poté se čistá krev vrací zpět do těla.

Při peritoneální dialýze se tekutina zavádí do břišní dutiny a tam se nechává po určitou dobu, aby se odpadní látky a přebytečná vody vstřebaly a poté se tekutina vypouští zpět ven.

Může se stát součástí každodenního života u pacientů s chronickým selháním ledvin anebo pouze jako dočasná léčba u pacientu s akutním selháním ledvin.


Chcete zhubnout? Vyzkoušejte proteinovou dietu!

Top 1. místo

KETOMIX

Ketomix recenze

Cena: od 41 Kč

2. místo

Mis Slim

Mix slim recenze

Cena: balíčky od 999 Kč


2

Proč potřebuji dialýzu?

Pokud vaše ledviny nefungují správně a nedokážou vykonávat svou základní funkci filtrování krev, odstraňování odpadních látek a přebytečné vody z těla (může se jednat o chronické onemocnění ledvin anebo selhání).

Dialýza pomůže odfiltrovat nežádoucí látky a tekutiny z krve dříve, než k tomu dojde.

Pokud ledviny začnou selhávat, ve vašem těle se začnou hromadit odpadní látky , přebytečná voda se začne hromadit v těle a může způsobit řadu zdravotních komplikací, mezi které můžeme zařadit:

 • Problémy s vysokým krevním tlakem
 • Srdeční selhání
 • Selhání jater
 • Únava
 • A mnoho dalšího…

Ve zkratce řečeno… dialýza nahrazuje funkci ledvin a pomáhá odstraňovat odpadní látky a přebytečnou vodu z těla, čímž pomáhá udržovat rovnováhu v těle.

Pokud vaše ledviny nefungují správně, lékař vám může doporučit dialýzu jako léčbu.

V některých případech může být dialýza dočasná anebo trvalá, záleží na vážnosti onemocnění.

3

Jaké jsou druhy dialýzy?

V některých případech si budete moci vybrat, jaký typ dialýzy chcete podstoupit a kde jí podstoupit.

Můžete se setkat:

 • Hemodialýza
 • Domácí hemodialýza
 • Peritoneální dialýza

Jaký typ dialýzy pro vás bude nejlepší, vám doporučí váš ošetřující lékař, který vezme v úvahu závažnost onemocnění a nejvhodnější způsob léčby.

Manutea recenze
4

Jaké jsou vedlejší účinky dialýzy?

Dialýza je bezpečný a účinný způsob léčby, ale mohou se také objevit nežádoucí účinky a komplikace, které se mohou lišit v závislosti na typu dialýzy a zdravotním stavu pacienta.

Mezi nejčastější vedlejší a nežádoucí účinky můžeme zařadit:

 • Vysoký krevní tlak
 • Náhlá změna hladiny tekutin
 • Infekce
 • Křeče
 • Únava
 • Ztráta chuti k jídlu

Je důležité si také uvědomit, že ne všichni pacienti dialýzou zažívají tyto nežádoucí účinky a u každého pacienta se mohou objevit různé kompilace.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.