DalšíMagazínZdraví

Co je tetanus?

Tetanus je infekční onemocnění, které je způsobené bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie vytváří toxin, který ovlivňuje nervovou soustavu a způsobuje křeče svalů. U nás je očkování proti tetanu povinné, ale co se může stát, pokud se nakazíte tímto onemocnění? Jak se přenáší?

Co je tetanus
1

Co je tetanus?

Jedná se o infekční onemocnění, které je způsobené bakterií Clostridium tetani, která produkuje toxin, a ten ovlivňuje nervovou soustavu a způsobuje křeče svalů.

Spory tetanových bakterií můžeme najít všude kolem nás, ať už se jedná o prach, hnůj anebo v půdě.

Pokud se do vaše těla dostanou tyto spory, pomalu začnou vytvářet v těle bakterie.

Tetanus je trochu rozdíl od jiných onemocnění, jelikož se nepřenáší z člověka na člověka.

Symptomy zahrnují bolesti hlavy, svalové křeče (zejména v oblasti krku, břicha a obličeje), potíže s dýcháním, křeče hltanu, potíže s polykáním a zvýšenou citlivostí na světlo a zvuk.

Prevence proti infekčnímu onemocnění tetanu zahrnuje očkování, které je u nás povinné. Díky očkování dokážete předejít infekčnímu onemocnění bakterií.

Pokud se u vás objeví symptomy tetanu, je důležité vyhledat okamžitě lékařskou pomoc, aby byla poskytnuta vhodná léčba, která může zahrnovat injekce imunoglobulinu a antibiotika.

2

Jak se může tetanus dostat do těla?

Nejčastější příčinou, jak se bakterie tetanu může dostat do vašeho těla je přes zranění, obvykle přes porušenou kůži. Poté vznikne mnohem větší pravděpodobnost, že bakterie tetanu infikují určité trhliny v kůži. Mezi takové můžeme zařadit:

 • Rány kontaminované špínou
 • Bodné rány
 • Zranění s odumřelou tkání
 • Chirurgické zákroky
 • Hmyzí štípnutí
 • Zubní infekce
 • Složené zlomeniny
 • Chronické vředy
 • Infekce
 • Injekce do svalů

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte proteinovou dietu!

Top 1. místo

KETOMIX

Ketomix recenze

Cena: od 41 Kč

2. místo

Mis Slim

Mix slim recenze

Cena: balíčky od 999 Kč


3

Jaká je inkubační doba tetanu?

Inkubační doba od vytavení nemoci je obvykle okolo 3 až 21 dnů. V určitých případech se může pohybovat od 1 dne až po několika měsíců, záleží totiž na vážnosti a druhu rány.

V některých případech se může projevit onemocnění již od prvního dne, ale to se stává velmi málo, jelikož záleží na síle kontaminovaných ran a o jak vážné onemocnění se jedná.

4

Jaké jsou příznaky tetanu?

Symptomy tetanu se obvykle objevují mezi 3 až 21 dny po vystavení tomuto onemocnění.

Mezi hlavní příznaky tetanu patří:

 • Svalové křeče
 • Potíže s dýcháním
 • Křeče hltanu
 • Potíže s polykáním
 • Zvýšená citlivost na světlo a zvuk

Je důležité si uvědomit, že příznaky tetanu mohou být velmi vážné a mohou způsobit trvalé poškození těla nebo dokonce i smrt.

Pokud se domníváte, že máte podezření na tetanus, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jelikož se jedná o velmi závažné onemocnění.

5

Jak se přenáší tetanus?

Tetanus se obvykle jako jedno z mála onemocnění nepřenáší z člověka na člověka. Místo toho, se bakterie Clostridium tetani, která způsobuje tetanus, nachází v půdě, hnojivu, prachu a může vstoupit do těla přes poranění kůže, například přes řeznou ránu, odřeninu anebo bodnutí.

Bakterie se začnou rozmnožovat v oblasti poranění, což může vést k produkci toxinů, které způsobují svalové křeče a další příznaky tetanu.

Riziko infekce tetanem je obzvláště vysoké, pokud se zranění vyskytuje v znečištěném a nehygienickém prostředí anebo se nedodržují základní hygienické praktiky.

Je důležité si uvědomit, že tetanus je velmi vážné onemocnění a může vést k trvalému poškození nervové soustavy anebo dokonce i k smrti.

Proto je důležité dodržovat základní hygienická pravidla a dbát na to, aby se poranění správně ošetřilo.

TIP na čtení:

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.