DalšíMagazín

Co nejíst při kojení?

Co mohou kojící ženy jíst a pít při kojení? Může plynatost a bolavé bříško miminka skutečně způsobit to, co maminka jí? Může škodit dieta při kojení? Zde najdete ty nejdůležitější otázky a odpovědi.

Co nejíst při kojení?

Čím dál více se mluví o tom, co můžete jíst při kojení. Ale co se vlastně děje po těhotenství a při kojení? I když dokážete sníst cokoliv, v první řadě je ale důležité vědět o výživě během kojení, aby vaše miminko se mohlo zdravě vyvíjet. 

Pokud kojíte, můžete v podstatě jíst cokoliv, na co máte chuť. 

Nejlepší je jíst zdravou a vyváženou stravu. Při kojení totiž nemusíte držet speciální dietu, ale váš jídelníček by měl obsahovat vyvážené živiny. To znamená dostatek ovoce, zeleniny a také celozrnných potravin, jako jsou ovesné vločky, hnědá rýže a obiloviny. 

Například potraviny jako jsou brambory, těstoviny a kuskus mají také vysoký obsah škrobu, který je důležitým zdrojem energie.

Potřebujete také konzumovat bílkoviny. Mezi dobrými zdroji bílkoviny patří kuřecí maso, vejce, luštěniny, čočka, ryby a libové hovězí maso a zdravé tuky (olivový olej, ořechy, semena, avokádo) nebo i tučné ryby (losos a makrela). 

Ryby jsou často opovrhovány při kojení, ale ryby s vysokým obsahem tuku jsou dobré pro vaše zdraví a vývoj vašeho dítěte. Doporučuje se však konzumovat maximálně 2 porce ryb týdně, protože obsahují toxické látky. 

Musím užívat vitamíny při kojení?

Pokud kojíte, tak například vitamín D je velmi důležitý. Je totiž zásadní pro zdravé kosti, jak pro vás tak i pro vaše miminko a dokážeme ho získat převážně ze slunce. 

Pokud žijete v oblasti, kde slunce se tolik nevyskytuje (zejména v zimě), vaše tělo nemusí být schopno vytvářet dostatek vitamínu D, protože se doporučují doplňky stravy s vitamínem D. Vždy se ale nejdříve poraďte se svým ošetřujícím lékařem. 

Měli byste se také ujistit, že přijmete dostatek vápníku, protože při kojení je tento vitamín snížen. Snažte se zahrnout do své každodenní stravy alespoň čtyři porce mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt, sýr nebo vápník z jiných mléčných výrobků, jako jsou ořechy, tofu, sezamová semínka a zelená listová zelenina. 

Jakým potravinám se při kojení vyhýbat?

Dobrou zprávou je, že kromě omezení tučných ryb, které konzumujete, se nemusíte při kojení dítěte vzdát žádných konkrétních potravin. Kofein a alkohol jsou v rozumném množství také v pořádku.

Pokud nejste alergičtí na arašídy, není důvod proč byste během kojení neměli jíst potraviny na bázi arašídů.  

Potřebuji kalorie navíc při kojení?

Kojící matky potřebují asi o 500 kalorií denně více než nekojící matky. Ale každá žena je jiná a vaše energetické potřeby se během období kojení mohou změnit. Množství kalorií, které potřebujete totiž závisí na věku, velikosti a chuti vašeho dítěte, stejně jako na vašem vlastním indexu hmotnosti (BMI) a na dalších možných faktorech.

Jak je to s dietu při kojení?

Lékaři nedoporučují se pokoušet o hubnoucí dietu během kojení, protože musíte dbát na všechny důležité živiny, které vy i vaše tělo potřebujete. 

Tuk který naberete během těhotenství, se používá k produkci mateřského mléka. Kojení vám tedy pomůže se zbavit přebytečných kil.

Pokud si všimnete, že se vaše hmotnost pomalu zvyšuje nebo ztrácíte více než 1 kg za týden, zeptejte se sami sebe, zda jíte zdravě a vyváženě, a v případě potřeby si upravte svůj jídelníček. 

Potřebujete při kojení více vody?

Kojení může způsobit žízeň a proto je důležité zůstat hydratovaný. Když by měl vypíš aspoň 6 až 9 sklenic tekutin denně a pokud kojíte tak ještě více. 

V zásadě platí, že když kojíte, vždy byste měli vypít sklenici vody, mléka nebo neslazeného ovocného džusu.

Mohu pít alkohol při kojení?

Mnoho kojících matek se rozhodlo přestat pít alkohol. Je však prokázáno, že občasné mírné pití během kojení nemá na miminko žádné negativní účinky. 

Doporučuje se však do 3 měsíců kojení od narození se alkoholu vyhýbat a pak si třeba dopřát malou skleničku vína.

Může mít vliv na mateřské mléko veganství nebo vegetariánství?

Dokud přijímáte dostatek kalorií a příjmáte všechny důležité živiny, které vaše tělo potřebuje → sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály, měli byste být v pořádku. Maminky, které jsou při kojení vegetariánky nebo veganky, by měly dbát na dostatečný přísun vitamínu B12, vitamínu D, vápníku a omega-3 mastných kyselin. 

Vždy je proto důležité vybírat potraviny nebo doplňky stravy, které vám tyto zásadní živiny dodávají.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.