HubnutíMagazín

Dýňová semínka: jaké mají složení a nutriční hodnoty?

Dýňová semínka jsou skvělou potravinou, protože jsou bohaté na bílkoviny, mikroživiny a vitamíny. Ať už je konzumujete syrové nebo vařené. 

Kromě toho že obsahují lahodnou svačinku, jsou plná důležitých minerálů a antioxidantů které se jen zřídka vyskytují v jiných potravinách. Mají sladkou chuť a připomínají ořechy. Můžete je konzumovat syrové, loupané nebo pečené. Jakmile objevíte některé z jejich zdravotních přínosů, určitě budete chtít zařadit tato semínka do svého jídelníčku!

Jaké jsou výhody? V jaké formě? Kolik mají kalorií? A jak oloupat dýňová semínka?

Pumpkin seeds

Půl šálku dýňových semínek obsahuje 100 % doporučené denní dávky hořčíku, který pozitivně přispívá k několika fyziologickým funkcím vašeho srdce a podporuje růst zdravých kostí a zubů.

Hořčík také působí na snížení krevního tlaku, což může pomoci předcházet infarktu. 

Hledáte kvalitní dýňová semínka za skvělé ceny? Vybrali jsme si pro vás ze 3 nejlepších!

TOP 1. místo

BrainMax Pure Dýňová semínka BIO

Dýňová semínka od BrainMaxu

Bio dýňová semínka jsou pěstována především v udržitelném zemědělství, které vynikají svojí barvou, výraznou chutí a velikostí.

Přibližná cena: 89 Kč

2. místo

Viridian Pumpkin seed oil 200ml organic

Organic pumpkin seed oil Viridian

Balení obsahuje 100 organická dýňová semínka které jsou za studena lisované. Produkt je vhodný i pro vegany a vegetariány.

Přibližná cena: 598 Kč

3. místo

Dýňová semínka Farmland

Dýňová semínka od Farmland

Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem tryptofanu neboli melatoninu. Farmland semínka jsou vhodná pro ty, kteří si potrpí na kvalitě!

 

Přibližná cena: 137 Kč

Zinek pro váš imunitní systém

Dýňová semínka jsou jedním z nejbohatších zdrojů zinku. Zinek je pro tělo užitečný více než jedním způsobem: přispívá ke zdraví očí a pokožky, spánku, náladě, imunitě a regulaci inzulínu. Nedostatek zinku může vést k častějším problémům s nachlazením a chřipek, chronické únavě, depresím a rozvoji akné.

Zdravotní výhody

Dýňová semínka jsou skvělou potravinou, protože má vysoký obsah bílkovin. Obsahuje také makroživiny jako hořčík, zinek, měď a draslík. Dále obsahuje vitamíny A (prospěšné pro pokožku), B1 a B12 které podporují asimilaci a správnou funkci vašeho těla. Kromě tomo mastné kyseliny obsažené v dýňových semínkách umožňují asimilaci všech mikroživin, jako jsou vitamíny rozpustné v tucích. 

Mastné kyseliny v semínku umožňuje asimilovat všechny mikroživiny, jako jsou například vitamíny A, D, E, K známé jako vitamíny rozpustné v tucích.

Semínka jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů vitamínů B, jako je thiamin, riboflavin, niacin a kyselina pantotenová. Niacin pomáhá snižovat “špatný cholesterol” v krvi. Nedostatek vitamínu B může být příčinou mnoha problémů jako je anémie, únava, deprese, zácpa, špatné trávení, srdeční problémy, ztráta paměti a špatný stav kůže a nehtů.

Vhodné při prostatě?

Dýňová semínka mají “močopudné” vlastnosti. Stimulují správnou činnost močového měchýře a zabraňují zánětům v dané oblasti. Má tedy pozitivní vliv na onemocnění s prostatou.

Díky vysokému obsahu zinku, který je důležitý pro vaší prostatu.

Pomáhají na spaní?

I když se to moc nezdá, účinným spojencem v boji s nespavostí jsou dýňová semínka. Jsou bohatá na hořčík, který podporuje spánek a hraje na regulaci nervového systému a bojuje proti stresu.

Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem tryptofanu, aminokyseliny která se přeměňuje melatonin, který je známý jako “hormon spánku”. Takže není nad škodu si pár hodin před spaním dát hrst dýňových semínek protože díky tomu podpoříte váš spánek.

Pomůžou s hubnutím?

Je to skvělé jídlo které lze doporučit lidem, jenž se stali oběťmi fenoménu mlsání. Kromě toho má velmi příjemnou chuť které se žvýká, pokud je konzumujete syrové. To vyvolá pocit sytosti.

Jak zařadit dýňová semínka do každodenní stravy?

  1. Můžete je použít do salátu
  2. Přidat je do burgeru (jak masových tak vegetariánských)
  3. Smíchat je s restovanou zeleninou
  4. Dá se použít jako ozdoba nebo příloha na talíři
  5. Můžete je smíchat s cereáliemi

Kolik obsahují kalorií?

Tato super potravina má nízký příjem kalorií. 10g dýňových semínek poskytuje zhruba 50 kalorií. Denní příjem závisí na věku a pohlaví.

Jsou nebezpečná?

Doposud nebylo zjištěno žádné nebezpečí při konzumaci dýňových semínek. Doporučuje se však semínka při konzumaci dobře žvýkat.

Můžeme je jíst v těhotenství?

Dýňová semínka se doporučují jíst v těhotenství, protože jsou velmi bohaté na zinek, vitamíny, mastné kyseliny a další vitamíny.

Historie dýňových semínek

Pochází ze Severní a Jižní Ameriky a předpokládá se že dýně byla vypěstována v Mexiku před 8000 až 10 000 lety, ale možná i dříve.

V Německu se například semínka používají k léčbě poruch močového měchýře, nočního pomočování a podráždění močového měchýře.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Review overview

Hodnocení uživatelů9.4
9.4

Summary