DalšíMagazínZdraví

7 potravin, které pomohou zvýšit hladinu estrogenu

Co dělat s nedostatkem estrogenu v těle? Věděli jste, že rostlinné hormony tzv. fytoestrogeny (jsou podobné estrogenu) se také nacházejí v potravinách rostlinného původu? V našem článku vám vysvětlíme, proč je estrogen tak důležitý, co může způsobit nedostatek estrogenu a v jakých potravinách můžeme tento hormon najít. 

Estrogen v potravinách

Co je estrogen?

Jak žena stárne, hladiny hormonů v jejím těle se mění. Pokles hladiny hormonů je nejčastěji pozorován během menopauzy. Během této doby vaječníky produkují méně a méně estrogenu a nakonec přestanou produkovat pohlavní hormon úplně. Aby se tomuto problému předcházelo, doporučuje se ženám užívat doplněk stravy, který obsahuje estrogen. 

Estrogen je spolu s testosteronem jedním z hlavních pohlavních hormonů a nachází se v těle jak u žen, tak i u mužů. 

Hladina estrogenu je obvykle nejvyšší u žen v mladém věku a plní důležité funkce zejména v ženském těle → menstruační cyklus. S přibývajícím věkem hladina estrogenu u žen především v období menopauzy přirozeně klesá, což může vést k příznakům, jako jsou návaly horka, noční pocení nebo také zvýšené riziko osteoporózy. Menopauza začíná u žen obvykle kolem 50 let.

Kolik estrogenu je ve vašem těle? To závisí na tom, kde se nacházíte ve svém menstruačních cyklu. 

Fytoestrogeny jsou přirozeně se vyskytující rostlinné sloučeniny, které jsou chemicky podobné estrogenu, který je produkován lidským tělem. Studie prokázaly, že fytoestrogeny mohou míz pozitivní vliv na funkci krevních cév a také mít vliv na krevní tlak.  

Pokud ženám chybí estrogen v těle, jednou z možností je hormonální terapie, která se však doporučuje zejména v případě zvláště závažných problémů a příznaků. Další a druhou možností je, že si můžete upravit svůj jídelníček a začít více konzumovat potraviny s vysokým obsahem estrogenu. 

Následující potraviny obsahují fytestrogeny, jako jsou lignany a isoflavony a fytochemikálie, které mohou napodobovat působení pohlavního hormonu v těle.

Konzumace potravin, které obsahují přírodní estrogen, může zlepšit funkci krevních cév a díky tomu snížit i příznaky menopauzy. 

Nejlepší potraviny na zvýšení estrogenu

Proč potřebujeme estrogen?

Estrogen je velmi důležitý pro naše tělo a potřebujeme ho kvůli kontrole reprodukční změny u žen, ale plní také důležitou roli i u mužů, včetně:

 • Pevnosti kostí
 • Ochrana mozku a regulace nálady
 • Podpora srdce a krevních cév

Jak už jsme zmínili, hladina estrogenu se může změnit z několika různých důvodů. U některých jedinců může zvládání těchto účinků vyžadovat léčbu, jako je hormonální substituční terapie. 

Feminus

Náš tip…

Pokud hledáte kvalitní doplněk stravy, který pomáhá s reprodukčním systémem u žen, tak vám doporučujeme FEMINUS.

FEMINUS se díky svému přírodnímu složení zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení sexuálního zdraví.

Pomáhá posilovat ženskou vitalitu.

Jaké jsou hlavní funkce estrogenu?

Estrogen je růstový hormon, který je zodpovědný za vývoj a udržování ženského reprodukčního systému.

Mezi hlavní funkce estrogenu patří:

 • Budování děložní stěny pro menstruační cyklus
 • Vyvíjení prsní tkáně
 • Stabilizace hustoty kostí
 • Řízení metabolismu glukózy a lipidů 

Co může způsobit vysoká hladina estronu v těle?

Mezi hlavní příčiny patří:

 • Nepravidelná menstruace
 • Bolest při menstruaci
 • Periodické křeče
 • Citlivější prsa
 • Nadýmání
 • Zácpa
 • Úzkost
 • Změna nálady
 • Bolest hlavy

V extrémních situacích může vést vysoká hladina estrogenu v těle k poškození buněk nebo hormonálním problémům.

Potraviny bohaté na estrogen

Jaké potraviny se řadí mezi ty, které obsahují největší hladinu estrogenu v těle?

Sója a sójové výrobky

Hlavním zdrojem fytoestrogenů je sója. Sójové výrobky jsou skvělou alternativou masa především u veganů nebo vegetariánů, protože jejich složení obsahuje vysokou dávku rostlinných bílkovin

Sóju v kuchyni můžete připravit na několik způsobů. Například ze sójových bobů můžete připravit tofu nebo tempeh. 

Navíc je sója bohatá na isoflavony, které “napodobují” svým působením tělu vlastních steroidních hormonů (napodobují aktivitu, která je podobná estrogenu). Například 100g sójových bobů obsahuje asi 50 až 150 mg isoflavonů. 

Kravské mléko

Podle prokázaných studií, je obsah hormonů v kravském mléce mnohem vyšší než v mase, vejcích, rybách nebo vegetariánských potravinách. 

Kravské mléko se přirozeně obsahuje ženské pohlavní hormony, jako je progesteron a estrogeny, ale příjem z běžné spotřeby je ve srovnání s hladinami přítomnými v lidském těle nízký. 

Existují však zdravotní rizika z konzumace mléka kvůli hladinám hormonů? Lékaři doporučují běžnou konzumaci mléka a mléčných výrobků takřka za neškodnou, protože množství absorbovaných hormonů je ve srovnání s vlastní syntézou lidského těla malé a lze je můžete jednoduše odbourat. 

Kravské mléko

Lněné semínko

Lněné semínko je známé díky svým přínosům pro lidské zdraví. Je velmi bohaté nejen na cenné mastné kyseliny a vlákninu, ale také na lignany, které mají téměř stejný účinek jako fytoestrogeny.

Ve skutečnosti se zdá, že lněné semínko obsahuje podstatně více lignanů než jiné potraviny rostlinného původu. Lněná semínka obsahují 300 až 370 mg lignanů na 100 g. 

Sekundární rostlinné látky dokážou vyvážit nedostatek estrogenu a mají také antioxidační a protizánětlivý účinek. 

Česnek

Česnek patří mezi oblíbenou přísadu mnoha pokrmů. Je známý pro své kulinářské a zdraví prospěšné účinky.

Jeho antioxidační vlastnosti chrání zejména naše buňky a pomáhají předcházet nemocem. 

Chutná neuvěřitelně lahodně a je ideální na dochucení mnoha pokrmů.

Podporuje také krevní oběh, což může snížit riziko trombózy. 

Česnek

Sušené ovoce

Sušené ovoce jako jsou meruňky, švestky a datle mají v sušené formě vysoké množství fytoestrogenů. Neobsahují jich sice tolik jako sója nebo lněné semínko, ale dokážou zaujmout důležitými živinami, jako jsou minerály a vitamíny. 

Fruktózu však není radno podceňovat, jelikož obsahuje řadu kalorií a je dobré sušené ovoce konzumovat s mírou, pokud nechcete přibrat na váze.

Sezamová semínka

Sezamová semínka jsou oblíbenou přísadou mnoha asijských jídel, protože dodávají pokrmům ořechové aroma. 

Předpokládá se, že podobně jako lněné semínko může sezamové semínko poskytovat kromě důležitých živin také fytoestrogeny. 

V mnoha studiích bylo prokázáno, že sezam může ovlivnit hladinu estrogenu u žen po menopauze. 

Nejen, že díky jejich konzumaci může pomoci zvýšit hladinu estrogenu v krvi, ale sezamová semínka mohou zlepšit i další zdravotní parametry, jako je například hladina krevních lipidů. 

Brokolice a zelenina

Ve vašem jídelníčku také nesmí chybět zelenina jako  brokolice, květák nebo i růžičková kapusta. 

Tato zelenina obsahuje vysokou dávku vitamínů, železa, vápníku, vlákniny a kyseliny listové. A také velkou porci fytoestrogenů. 

Například 100g brokolice obsahuje kolem 250 až 430 mg lignanů. 

Pomocí této zeleniny můžete vyrovnat hladinu estrogenu v těle a zmírnit tím příznaky menopauzy. 

Brukvovitá zelenina a estrogen

Nejlepší tipy na stimulaci a udržení estrogenu v těle

Pokud trpíte na nedostatek estrogenu v těle, nemusíte hned sáhnout po hormonální léčbě, ale můžete vyzkoušet naše tipy, které vám pomohou regulovat hladinu a produkci estrogenu v těle.

Mezi naše tipy patří:

1. Vyhýbejte se lepku!

Možná už jste někdy slyšeli, nebo jste se mohli dočíst na souvislosti mezi lepkem a rovnováhou ženských hormonů. 

Něco ale na tom přece může být… Několik studií dokázalo, že na ženy, které trpěly alergií na lepek tak se ukázalo, že existuje souvislost mezi citlivostí na lepek a sníženou hladinou estrogenu. 

Je důležité říci, že se nemusíte bát omezit lepek, jelikož v dnešní době najdete na internetu spoustu receptů a ještě více pokrmů a potravin, které neobsahují lepek a můžete je zakoupit v každém supermarketu. 

2. Červený ženšen

Vyzkoušejte červený ženšen, který je výrazný pro svou specifickou barvu, který při zpracování je odstraněn vysoký obsah vody. 

To dodává ženšenu vyšší hustotu živin ve srovnání s bílým ženšenem. 

Kořen ženšenu stimuluje vaječníky a tím pomáhá stimulovat produkci estrogenu. 

Existují různé formy červeného ženšenu, ve kterých je obsažen. Například ve formě čaje, kořenu, kapslí nebo prášku.

3. Olej z granátového jablka

Ženy, které procházejí menopauzou, mají obvykle také nízkou hladinu estrogenu, protože jsou vaječníky stále více omezovány ve své funkci.

Lékařské výzkumy dokázaly, že olej z granátového jablka má tendenci zlepšit hladinu hormonu.

Důvodem je to, že granátové jablko má podobné složení fytoestrogenů jako lidské tělo. Existuje několik způsobů, jak využít granátové jablko v přípravě pokrmů. 

Jak snížit hladinu estrogenu?

Věděli jste, že estrogen je jedním ze dvou hlavních ženských pohlavních hormonů, který je zodpovědný za vývoj a udržení ženských vlastností? 

Hladinu estrogenu těle můžete ovlivnit výživou, váhou, příjmu kofeinu a nebo i dokonce stres dokáže hrát v těle důležitou roli. Je však ale důležité si uvědomit, že hormonální zdraví člověka nezávisí jenom na konzumaci potravin a dalších faktorech jako je stres, ale může být na vině i genetika.

Jak ale můžete snížit hladinu estrogenu v těle? Nadbytek estrogenu nastává, když jsou její hladiny zvýšené v poměru k hladinám progesteronu v krvi, a to může vést k řadě nepříjemných příznaků od nízké chuti na sex až po výkyvy nálad a další hormonální změny. 

Mějte ale na paměti, že hladina estrogenu se liší v závislosti na řadě faktorů. Pokud by se vaše hladiny estrogenu zvýšily v důsledku léků nebo hormonální terapie, je důležité abyste navštívili svého ošetřujícího lékaře. Na vlivu také mohou být změny životního stylu, které můžete začlenit do svého každodenního života. 

Jaké jsou další tipy na snížení estrogenu v těle?

 • Dieta bohatá na vlákninu
 • Omezte konzumaci živočišných potravin
 • Zbavte se přebytečného tuku
 • Cvičte
 • Omezte rafinované sacharidy
Jaký má vliv estrogen v ženském těle?

Jak doplnit a zvýšit estrogen?

Doplnit estrogen v ženském nebo i mužském těle se dá několika způsoby. Které to jsou?

 • Potrava bohatá na estrogen
 • Hormonální léčba
 • Fyzická aktivita

Pokud chcete zvýšit hladinu estrogenu v těle, doporučujeme se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Příčiny nedostatku estrogenu

Pokud trpíte nedostatkem estrogenu, tak jedním z hlavních důvodů může být příliš nízká hmotnost. Pokud obsah tělesného tuku klesne pod určitou hranici, vaše tělo to může začít chápat jako nedostatek energetických zásob. 

Vaše tělo začne “cítit” že není dostatečně připraveno na těhotenství a informuje vaše vaječníky, že produkují málo hormonů. 

Pokud vaše strava neobsahuje ostatečný příjem bílkovin a tuků, mohou se objevit problémy s vaším hormonálním zdravím. 

Někteří si můžou položit otázku, co může mít společného estrogen s vaší stravou? Vaše tělo “vyrábí” hormony, jako je estrogen z různých stavebních bloků, které konzumujete prostřednictvím vaší stravy. Dalo by se to přirovnat ke stavebnici, jelikož vaše tělo rozloží potravu na složky a vytvoří z nich nové látky. 

Pokud však určitá stavební jednotka chybí, hormon se bohužel nemůže začít tvořit. 

To je důvod, proč můžete zvýšit estrogen tím, že svému tělu poskytnete všechny stavební kameny, které potřebujete pro tvorbu. 

Jak blokovat estrogen v těle?

Blokovat estrogen v těle se dá několika způsoby, záleží však na pohlaví.

Hormony můžete blokovat:

 • Stravou
 • Hormonální léčbou
 • Fyzickou aktivitou
 • Prášky 

Doporučujeme se však poradit se svým ošetřujícím lékařem, jaký postup by byl pro vás nejlepší.

Důvěryhodné zdroje:

[1] Estrogen: Functions

[2]Estrogen Effects

[3] Estrogen: Hormone, Funciton, Levels

[4] What is Estrogen?

Aktualizováno 11.2.2023

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.