Recenze

Nejlepší goji (kustovnice čínská): recenze a zkušenosti

Seznam nejlepších obchodů s Goji u nás v ČR. Co je to goji (kunstovice čínská) a kde goji koupit?

TOP 1. místo

BIO Sušené plody goji BONITAS

V Tibetu se Goji nazývá “klíč k věčnému mládí”. Patří k nejlepším na trhu díky zpracování.

Přibližná cena: 279 Kč

2. místo

BrainMax Pure Goji sušené BIO

Podílí se na zdraví očí, funkcí imunitního systému a normálního stavu pokožky.

Přibližná cena: 189 Kč

3. místo

Sušené plody Goji FARMLAND 

Goji – kunstovice čínská má unikátní chuť, která připomíná něco mezi brusinkou, jablkem a šípkem.

Přibližná cena: 46 Kč

Nejlepší goji (kustovnice čínská)

  • BIO sušené lody goji BONITAS

  • BrainMax Pure Goji sušené BIO

  • Sušené lody Goji FARMLAND

  • BrainMax Pure granoa, goji a kešu

  • BIO sušené plody goji BONITAS

  • Allnature Goji sušené plody

Goji (kustovice čínská)

Co je goji (kustovnice čínská)?

Goji pochází původně z Číny. Tam se o ní mluví jako o bobulí štěstí, která při pravidelné konzumaci přináší dlouhodobý život. Také se můžete setkat s pojmenováním kustovnice čínská. Stejně jako rajčata nebo lilek, patří goji do čeledi hluchavkovitých.

Jedná se o superpotravinu, která pochází z Číny a Mongolska, a již po tisíce let patří k součásti tradiční lékařské medicíně kde je považována za zázračnou zbraň pro věčné mládí, krásu a zdraví. Kromě plodů kustovnice čínské se používají také listy, semena, kořeny i kůra.

Díky vysoké bohatosti živin jsou malé bobule považovány za takzvanou superpotravinu, která se používá nejen v čínské medicíně, ale také dokáže vykouzli dobrou náladu a je také skvělou přísadou v kuchyni. 

Pravidelná konzumace plodů goji posiluje lidský organismus a říká se, že “dává dlouhý život”. Jaké má další vliv na lidských organismus? Především pomáhá podporovat lidský organismus, posiluje srdce, zvyšuje potenci, reguluje krevní tlak a ulevuje od bolestí hlavy a závratí. 

Účinky plodů goji

V tradiční čínské medicíně se goji používá k léčbě vysokého krevního tlaku, cukrovky, stavů vyčerpání, impotence a na podporu imunitního systému. Antioxidanty, jejichž koncentrace je prý v plodech štěstí obzvlášť vysoká, pomáhají při Alzheimerově chorobě, proti zelenému základu a dokonce i při prevenci a léčbě rakoviny. Tyto účinky však zatím nebyly prokázány. Existuje některé studie, které zkoumaly účinky šťávy z plodů goji a došlo se k pozitivnímu závěru. 

Další účinky goji (kustovnice čínské)

Jaké jsou účinky goji?

Složení goji (kustovnice čínské)

Kustovnice čínská – goji obsahuje mnoho důležitých látek. 

Antioxidanty

Plody mají poměrně vysoký obsah Antioxidantů, které mohou chránit vaše buňky před útoky volných radikálů. Tímto způsobem odvracejí poškození buněk, které z dlouhodobého hlediska může spouštět mnoho chorob. To samozřejmě neznamená, že z konzumací bobulí nikdy neonemocníte. 

Fenoly

Tyto látky vás chrání před poškozením volných radikálů.

Karotenoidy

Tyto látky, mezi které patří i betakaroten, se v žádném jiném ovoci nenachází v takovém množství jako ve vlčích plodech. Poskytují určitou ochranu před poškozením sítnice. Obsažený lykopen, který se nachází v rajčatech a může chránit před rakovinou prostaty.

Selen

Bobule jsou také bohaté na selen, takže pouhých 130g stačí k pokrytí denní potřeby selenu. Postarají se tak o to, aby mimo jiné fungovala tvorba vašeho hormonu štítné žlázy.

1. Místo

BIO Sušené plody goji BONITAS

BIO sušené plody goji od značky BONITAS patří k nejlepšímu prodávanému goji na trhu, díky jeho zpracování a původu. Tato superpotravina pochází z úrodné půdy himalájských pohoří, a jedná se o běžnou součást stravy. Za to také vypovídá, že obyvatelstvo které tu žije má nejdelší průměrnou délku života na zemi. Složení plodů goji obsahuje 18 druhů aminokyselin a 21 stopových prvků (měď, zinek, vápník atd..). Balení obsahuje 500g sušeného goji za cenu 279 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

2. Místo

BrainMax Pure Goji sušené BIO

Sušené goji od BrainMax se umístilo na druhém místě, protože také nabízí BIO kvalitu zpracování a neobsahuje žádná aromata, umělá barviva a žádné konzervanty. Plody goji mají svou “unikátní” barvu, díky velkému obsahu betakarotenu, který má pozitivní vliv na funkci imunitního systému, zdraví očí a normálnímu stavu pokožky. Složení obsahuje kvalitní zdroj karotenoidů, proteoglykany, jsou bohatá na sodík, draslík, vápník, železo, zinek a selen. Balení obsahuje 200g BIO sušeného goji za cenu 189 Kč.

Výhody:

Nevýhody

3. Místo

Sušené plody Goji FARMLAND

Na třetím místě se umístili sušené plody goji od FARMLANDU. Můžete se také setkat s názvem kustovnice čínská. Tento plod je bobulovitého tvaru a je známý především díky jeho oranžovo – červenému zbarvení. Přezdívá se mu také “klíč k věčnému mládí”. Goji je bohaté na aminokyseliny, stopové prvky a vitamíny. Má především pozitivní vliv na imunitu a celkové zdraví. Balení obsahuje 100g za cenu 46 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

4. Místo

BrainMax Pure Granola, Goji a Kešu

BrainMax pure granola není jen samostatné goji. Jedná se o granolu, která obsahuje navíc směs goji a kešu společně s bezlepkovými ovesnými vločkami. Granola je skvělá na snídani nebo jako svačinka, protože váš okouzlí chutí a kvalitním složením. Navíc je tato granola vyráběna pouze z BIO ingrediencí, které jsou vypěstované v ekologickém zemědělství. Obsah granola má skvělou chuť, neobsahuje žádný lepek a řadí se mezi komplexní výživu.

Výhody:

Nevýhody:

5. Místo

BIO Sušené plody Goji BONITAS 

Na pátém místě tu máme BIO sušené plody goji, také od firmy BONITAS. Goji má oranžovo – červenou barvu a poznáte jej podle bobulovitého tvaru. Složení obsahuje 19 druhů aminokyselin a 21 stopových prvků (zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor a jsou také nabité vysokým obsahem vitamínů (C, B1, B2, e6 a E). Balení obsahuje 100g sušeného goji za cenu 49 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

6. Místo

Allnature Goji sušené plody 

Sušené goji (kustovnice čínské) od české firmy Allnature, je velmi populární díky jejímu složení a zpracování. Složení goji obsahuje stopové prvky, karotenoidy a více jak 18 druhů aminokyselin včetně 8 esenciálních. Věděli jste že plody se nemusíte konzumovat samostatně, ale můžete jej přidat do jogurtů, smoothie nebo cereálii? Balení obsahuje 1 kg sušeného goji za cenu 419 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

7. Místo

Allnature Goji sušené plody 

Není to sice samotné sušené goji, ale chtěl jsem vám také ukázat že existuje i goji BIO šťáva od Allnature! TAto šťáva je za studena pečlivě lisovaná výhradně z čerstvých, ručně sbíraných a zralých plodů goji (kustovnice čínské). Při zpracování této šťávy nebyly použity žádné konzervanty, zahušťovadla či jiné přísady. Láhev obsahuje 750ml goji šťávy za cenu 359 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

Kupte si BIO goji!

Goji v dnešní době s rostoucí oblibou můžete zakoupit téměr kdekoliv. V supermarketech, drogériích, obchodech s přírodními potravinami, lékárnách a také samozřejmě v asijských obchodech. BIO bobule jsou ale poměrně mnohem dražší → 100gramů sušených bio goji bobulí stojí okolo 200-300 Kč za jedno balení (záleží na výrobci). Ještě dražší je extrakt z bobulí používaný na čaj a džus. Čokoláda, džem a produkty v kosmetice jsou také k dostání v mnoha obchodech. 

Za vysokou cenu může jednat ruční sklizeň, ale také to, že se jedná o velmi “zázračnou” bobuli. Většina plodů goji, které se prodávají pocházejí z Číny, a to je v několika ohledech velmi problematické. Protože Čína to s nařízeními o pesticidech a dalších toxinech v životním prostředí nebere příliš vážně. Plody goji z konvenčního pěstování jsou proto vysoce kontaminovány škodlivinami.

Kromě toho byste se měli vždy podívat na zemi původu. Oblasti pěstování na Středním východě nebo v Jižní Americe mají často problémy s vysokým obsahem pesticidů. A zdá se, že zejména pesticidy se v plodech goji silně hromadí.

Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů

Kustovnice je jednou ze superpotravin, díky svým složkám: obsahuje 19 aminokyselin, včetně těch, které si vaše tělo nedokáže vyrobit samo. Svým obsahem vitamínu C nejsou bobule v žádném případě horší než jiné ovoce: obsahuje více vitamínu C než pomeranč. 

Další obsah vitamínů a minerálů je ohromující: kromě vitamínu A, B, C a E vám bobule poskytují 21 minerálů, včetně železa, fosforu, hořčíku a draslíku. Víte že 50g goji samotných pokryje vaší denní potřebu železa? Proto jsou plody zajímavou přílohou zejména pro vegetariány, kteří často trpí nedostatkem železa.

Pěstování goji

Plody goji můžete pěstovat i ve větších květináčích, na balkonech a terasách. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro a polovina května. Pokud chcete keř vysadit na zahradě, rozhodně byste měli použít kořenovou zábranu ze silné jezírkové vložky s hloubkou alespoň 30 cm, jinak se vlčice může široce rozšířit. 

Plody goji rostou nejlépe na slunném místě v jakékoliv dobře odvodněné zahradní půdě. Stejně jako rakytník si poradí i s velmi lehkou písčitou půdou a vysokou koncentrací soli.

Sklizeň a využití

Kolem třetího roku plodí vlčí bob. Celková hmotnost plodů goji na keř může dosáhnout až jednoho kilogramu. Chuť jemného ovoce připomíná směs brusinek a třešní. Pochutnat si na nich můžete čerstvé, ale můžete jej i usušit a zpracovat na čaj nebo džus. Plody goji skvěle chutnají v omáčkách, polévkách, salátech a müsli a lze je zapéct do chleba nebo koláčů. Plody jsou také vhodné i pro přípravu džemů v kombinaci s jinými bobulemi nebo třešněmi. 

Vedlejší účinky goji (kustovnice čínské)

Rostlina má díky své vlastnosti jako lilek, některé vedlejší účinky, které také obsahují riziko. Bobule totiž zvyšují činek léků na ředění krve, což může vést k náhlému krvácení. Těhotné ženy by se proto měly pro jistotu vyhýbat vlčím bobulím, ačkoliv o tom zatím neexistuje žádné spolehlivé údaje. 

Recepty s goji

Plody goji jsou skvělým zdrojem energie. Jak ale zázračné bobule nejlépe připravit? 

sušené plody goji vypadají podobně jako rozinky, takže má smysl je používat stejným způsobem. Z vlčích bobulí se například dají zapéct koláče nebo se dají louhovat. Sušené bobule štěstí se také dobře hodí jako přísada do müsli nebo do dezertů.

Víte že goji vám pomůže zhubnout?

Malé zázračné bobule jsou skvělým lékem na hubnutí. Goji totiž má glykemický index nízký, a to následně způsobuje, že hladina krevního cukru po konzumaci stoupá jen nepatrně. Na rozdíl od produktů jako je cukr, limonáda nebo bílé pečivo.

Vláknina obsažená v bobulích v hojném množství vytváří trvalý pocit sytosti. 

Několik plodů goji jako svačina udržuje hladinu cukru v krvi na normální úrovni.

Vysoký podíl esenciálních aminokyselin napomáhá k doplňování bílkovinných usazenin v těle a udržuje tak vysokou hladinu energie.

Nutriční hodnoty goji:

Nutriční hodnoty goji je obtížné určit. Ve studiích naměřené podíly cukru, vitamínů a minerálů jsou někdy velmi kolísavé. Na jedné straně je to způsobeno zkoumáním sušeného ovoce, protože proces sušení může ovlivnit obsah živin. Na druhou stranu různé plody, ze kterých může keř čerpat různé množství živin. Přesto lze říci, že alespoň ekologicky pěstované plody mají mnoho zdravotních ingrediencí. 

 na 100 gna denní dávku (25 g)
energie345 kalorií90 kalorií
protein12 g3g
sacharidy64 g16 g
– z toho cukry46 g11,5 g
Tuky1 g< 1 g
Vláknina12 g3g
vápník800 mg200 mg
žehlička11 mg2,75 mg
draslík1000 mg250 mg
hořčík100 mg25 mg

Plody goji jsou bohaté na vitamíny A a C, které přirozeně zlepšují imunitu a chrání tělo před nemocemi. Studie prokázaly, že šťáva z plodů goji a doplňky stravy mohou zvýšit hladiny imunitních buněk, zlepší vaší imunitu a podpoří celkový pocit pohody.

Goji, neboli kustovnice je jasně oranžovo -červená bobule, která pochází z keče původem z Číny. Konzumuje se tisíce let, a je řazena jako superpotravina. 

Čerstvé a suché plody kustovnice u zdravých lidí obvykle nezpůsobují žádné vedlejší účinky nebo nežádoucí reakce. Doplňky stravy z bobulí goji se ukázaly jako bezpečné pro většinu lidí, pokud je konzumují po dobu až 3 měsíců.

Sušené bobule goji má výraznou chuť připomínající brusinky nebo višně. Se sušenými plody goji můžete vařit ve sladkých i slaných receptech.

Nejlepší goji – kustovnice čínská

Publikováno 14.08.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.