HubnutíMagazín

Grapefruit a jeho léčivé účinky na lidský organismus

Grapefruit je plod grapefruitového stromu z čeledi rutovité (Rutaceae). Je to kříženec pomeranče a grapefruitu. Na světě existuje okolo 1600 druhů citrusových plodů, rozdělených do čtyř skupin: grapefruity, mandarinky, citrony a pomeranče.

Léčivé účinky Grapefruitu

Co je grapefruit?

Grapefruit původně pochází z karibského ostrova Barbados, kde byl tehdy objeven zhruba před 300 lety jako “kříženec” pomeranče a grapefruitu. V dnešní době je tento citrusový plod dostupný snad ve všech obchodech s potravinami. Grapefruit se dnes pěstuje téměř ve všech subtropických oblastech světa. 

Patří k jedním z nejzdravějších druhů ovoce, a proto je v některých zemích nazýván “královnou” citrusových plodů. S obsahem vitamínu C → obsahuje neuvěřitelných 41 mg na 100g, málo kalorií, téměř žádný tuk a velké množství vlákniny. 

Za jeho typickou chuť se skrývají jejich vnitřní hodnoty jako je vitamín A, B1, B2 a B6 a také minerály jako je draslík, hořčík a vápník.

Jeden název, ale mnoho odrůd. Na světě existuje okolo 20 různých odrůd grapefruitu, z nichž se některé velmi liší svým vzhledem a chutí. V zavilosti na odrůdě se barva dužiny liší od světle žluté po rubínovo-červenou.

Citrusové plody jsou ve zralosti kolem 10 až 15 cm velké, kulaté a obvykle mají sytě žlutou slupku s velkými póry. 

Nedoporučuje se užívat současně s léky, protože látky v něm obsažené mohou neutralizovat nebo zesilovat účinek různých léků a tím způsobit předávkování. 

Grapefruitová šťáva zvyšuje kyselost žaludeční šťávy, proto se grapefruit doporučuje lidem s nízkou kyselostí a zároveň je kontraindikován při různých onemocněních trávicích traktu.

Nejlepší dieta na hubnutí

Nutriční hodnoty grapefruitu 

I když má tak hořkou chuť, patří grapefruit k skvělému a zdravému ovoci, které by mělo být součástí vaší stravy. Obsahuje totiž velké množství živin a také málo kalorií.

Grapefruit totiž nemá žádné kalorie. 100 gramů obsahuje pouze 42 kalorií. Například stejně jako pomelo má grep vysoké hodnoty vitamínu C → ve 100 gramech je až 45 miligramů vitamínu C.

Grapefruit červený má okolo 42 kcal.

Kromě toho se grapefruit skládá z následujících složek:

 • 89,5 procenta vody
 • 9,4 procent sacharidů
 • 0,6 procenta bílkovin
 • 0,5 procenta tuku
obsahna 100 g
kcal50 g
voda90 g
cukr8 g
tuky0,2 g
draslík180 mg
vápník18 mg
hořčík10 mg
vitamín C44 mg

Výhody grapefruitu

Jedná se o citrusové ovoce, který je skvělým zdrojem vitamínu C, a to vše s malým množstvím cukru a proto má svojí pověst dietního ovoce. Tím ale jeho výhody nekončí…

Jedná se o ovoce, které je bohaté na antioxidanty.

V případě hypercholesterolémie by navíc konzumace 2 grapefruitů denně snížila hladinu krevních lipidů. A to v případě jeho konzumace před každým jídlem po dobu 12 týdnů, pozitivně ovlivnila hubnutí. 

Jedná se o skutečně zdravé jídlo! Dejte si ale pozor, bylo zjištěno že grapefruit může mít v kombinaci s některými léky vedlejší účinky. 

Jaké další výhody grapefruitu?

 • Pomáhá při hubnutí
 • Snižuje riziko mozkové příhody
 • Podporuje krevní tlak a zdraví srdce
 • Bojuje proti rakovině
 • Podporuje trávení
 • Zlepšuje kůži
 • Podporuje imunitní systém

Grapefruit také obsahuje antioxidanty, které snižují hladinu cholesterolu. Jeden grapefruit denně pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu v krvi.

To je důležité zejména pro lidi trpící ischemickou srdeční chorobou a onemocněním krevního oběhu, pro které je zvýšená hladina cholesterolu dalším rizikovým faktorem. Podle některých údajů grapefruity s červenou dužinou osahují mnohem více látek snižujících cholesterol než grapefruity se žlutou dužinou.

Grapefruit podporuje imunitní systém

Jelikož grapefruit obsahuje vysokou dávku vitamínu C, podporuje tím imunitní systém hned několika způsoby. 

Pokud začnete konzumovat dostatek vitamínu C, může to mít pozitivní vliv při prevenci a léčbě respiračních a jiných infekcí. 

Zdraví grapefruitu

Grapefruit jako skvělý doplněk stravy

Grapefruitu se v botanice také říká pomelo. Je bohatý na vitamíny a antioxidanty a díky tomu má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Také má vliv na zlepšení kardiovaskulárních problému v případě nadváhy, snižování hladiny triglyceridů v krvi.

Vzhledem k tomu, že doporučená dávka grapefruitu závisí na několika faktorech, jako je věk nebo zdravotní stav, váš lékař vám poradí doporučenou vhodnou dávku. Dejte si ale pozor, existuje mnoho léku, které se nesmí využívat současně v kombinaci s některými léky.

Jak skladovat grapefruit?

Grapefruit lze uchovávat v košíku s ovocem až dva týdny, v přihrádce na ovoce v lednici až dva měsíce v závislosti na odrůdě. I proto, že jsou velmi silně ošetřovány chemikáliemi. 

Druhy a odrůdy grapefruitu

Na světě existují asi dvě desítky odrůd grapefruitu. A dělí se na dvě skupiny – bílé (nebo žluté) grapefruity se nažloutlou dužinou a červené (nebo růžové).

Červené grapefruity (ruby, rio red, star ruby, flame) byly vyšlechtěny v polovině 20 století v USA. Zpravidla platí, že čím více červeného odstínu grapefruitová dužina obsahuje, tím je sladší. 

Existují odrůdy s mnoha semeny v plodech i také bez semen. 

Grapefruit kcal

Jaká je chuť grapefruitu?

Chuť je kyselá ale i sladká. Grapefruit má mnoho různých chutí, díky čemuž je oblíbenou součástí lehkých ovocných salátů, ovocných šťáv a ovocných nápojů, zejména v teplém období. Například vychlazená grapefruitová šťáva nabízí zdravou dávku energie pro začátek dne.

Zajímavá fakta o grapefruitu

Vznikl křížením ve volné přírodě na karibském ostrově Barbados → poté se zkřížil pomeranč a grapefruit a výsledkem bylo známe hořké ovoce s růžovo-žlutou slupkou a dužinou.

Každý rok se vypěstuje více než 9 milionu tun, včetně pomela. 

Více než polovina všech grapefruitů pochází z Číny. 

Důvěryhodní zdroje:

[1] wikipedia CZ: Grapefruit

[2] healthline.com: 10 Health Benefits of Grapefruit

[3] britannica.com: grapefruit

 

 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.