DalšíMagazín

Heřmánkový čaj jako mocná zbraň k posílení imunity

Heřmánek je rostlina, která se používá například k tlumení bolesti, spánku, proti zažívacím potížím a také k posílení imunity. Pokud si chcete ulevit od těchto zdravotních problémů, nemusíte sahat po žádných prášcích! V našem článku se dozvíte více o tom, jaké má heřmánek účinky a k čemu se nejčastěji používá.

Co je heřmánkový čaj?

Heřmánkový čaj se v dnešní době vyrábí ze žlutých květů heřmánku – vytrvalé byliny, která byla kdysi ve starověkem Egyptě jako květina boha slunce. Květy heřmánku jsou žluté, protože kromě silic obsahují i žlutě zbarvené flavonoidy.

Flavonoidy jsou fotochemikálie s mnoha pozitivními zdravotními účinky. Kromě toho květ heřmánku tvoří asi 10 procent slizu, který chrání sliznice trávicího traktu. 

Účinky heřmánku

Jaké jsou hlavní účinky heřmánku?

 • Protizánětlivé 
 • Proti nadýmání
 • Uklidňující
 • Antibakteriální
 • Chrání před žaludečními vředy
 • Posiluje imunitu
 • Pomáhá na kašel

Kde koupit kvalitní heřmánkový čaj?

Pomáhá heřmánkový čaj na noc?

Heřmánek je tradiční lék který se využívá již po staletí. Nejen že přináší úlevu od žaludečních potížích nebo zánětlivých procesů, obsažené látky v heřmánku vám také pomáhají usnout, protože heřmánek má relaxační a uklidňující účinky na váš centrální nervový systém. 

Pomáhá také večer uvolnit svaly, zmírnit úzkost a tím podpořit váš hlubší a lepší spánek. 

Věděli jste, že tato bylina obsahuje látku zvanou Glycin? Glycin je aminokyselina, která má údajně uklidňující a relaxační účinky pro lidský organismus. 

Proto se doporučuje vždy před spaním vypít 1 až 2 šálky heřmánkového čaje před spaním na uklidnění.

Je dobré pít heřmánkový čaj při kojení?

Lahodný heřmánkový čaj si můžete vychutnat i při kojení. Tento čaj má mnoho pozitivních vlastností, které využijete nejen vy, ale i vaše maminko. Většina lidí používá heřmánek na žaludeční potíže.

Tento čaj nepatří mezi čaje, které inhibuje mléko, proto ho můžete bez váhání pít i při kojení. Čaj seženete v každém supermarketu nebo internetovém obchodě. Při nákupu čaje se však ujistěte, že kupujete přírodní heřmánkový čaj → protože ten je pro vaše tělo a dítě nejlepší.

Heřmánkový čaj pomáhá na žaludek

Heřmánkový čaj díky svému antibakteriálnímu účinku pomáhá při gastrointestinálních infekcích a pomáhá uvolňovat žaludeční křeče. Šálek heřmánkového čaje před snídani pomáhá v boji proti zánětu žaludku a také zmírňuje žaludeční vředy.

Také “sliz” obsažený v květu heřmánku neutralizuje nadměrnou tvorbu kyseliny v žaludku, takže heřmánkový čaj pomáhá při pálení žáhy a zánětu žaludku.

Potřebujete zhubnout? Vyzkoušejte dietu od Ketomix!

Heřmánkový čaj není pro každého – kdo by se měl dát pozor?

I heřmánkový čaj má nežádoucí účinky. Jako vždy se najdou lidé, kteří by si heřmánkový čaj neměli vychutnávat nebo by to měli dělat velmi opatrně. Kdo by si měl dát především pozor?

 • Lidé trpící závažnými alergiemi, zejména pyly. Protože květy heřmánku mohou být kontaminovány řadou dalších pylů, a proto mohou vyvolat alergické reakce.
 • Lidé, kteří si reagovali alergií na heřmánek nebo jsou obecně alergičtí na složené rostliny. Pokud byla alergie při prvním kontaktu s heřmánkovými přípravky nebo květy pouze mírná, může se alergická reakce čas od času zvýšit. 

Mohou kojenci a děti pít heřmánkový čaj?

Pokud vaše dítě trpí bolesti břicha, pravděpodobně vám bylo řečeno, že byste si měly dát heřmánkový čaj. Ten byl i v minulosti podáván kojencům, ale před pár lety se ukázala studie, že není dobré dávat heřmánkový čaj kojencům do 3 let.

Důvod, proč se heřmánkový čaj nedoporučuje malým dětem, je ten, že heřmánek může obsahovat rostlinné toxiny nazývané také jako alkaloidy. Rostlinné toxiny pocházejí z některých plevelů, které rostou kolem květů heřmánku. 

Léčivé vlastnosti heřmánku

Pomáhá při poruše trávení

Většina lidí se při potížích s trávením obrátí na heřmánkový čaj, protože dokáže zmírňovat mnoho problémů které souvisejí s trávicím systémem. 

 • Tato bylina je užitečná při zklidnění střevní koliky, stejně jako pro téměř okamžitou úlevu od bolesti způsobenou gastritidou, nevolností a zvracením. 
 • Má skvělé účinky na uvolnění střevních svalů a snižuje zánět v gastrointestinální tkáni.
 • Dokáže odstraňovat plynatost a zároveň zvyšuje kyselinu chlorovodíkovou a snižuje možnost zažívacích potížích. 

Snižuje hladinu špatného cholesterolu

Heřmánek je velmi účinný při snižování hladiny cholesterolu, když zjistíte, že je vyšší než normálně. Díky svým schopnostem dokáže eliminovat tuk v krvi. 

Proto se doporučuje, aby každý kdo trpí na vysoký cholesterol, vypil alespoň jeden šálek heřmánkového čaje za den. Kromě toho však musíte mít upravenou stravu, která neobsahuje vysoký tuk. 

Dejte sbohem nespavosti a úzkosti

Pokud trpíte stresem nebo nervozitou, doporučujeme vám zařadit heřmánkový čaj do svého denního režimu jako přírodní léčbu. Jeho pitím dokážete postupem času zmírňovat příznaky, které jsou spojené se stresem, úzkostí nebo depresí. 

Můžete začít používat heřmánkový čaj proti úlevě od bolesti a nespavosti. 

Pomůže vám také mnohem snadněji se dobře vyspat a po celý den zůstanete odpočatí. 

Bojuje proti bolesti s menstruací

Pokud trpíte velkou bolestí při menstruaci které vás postihují každý měsíc, můžete pro úlevu použít heřmánkový čaj. Je to proto, že kromě toho, že jde o bylinu s protizánětlivými vlastnostmi, které působí v děloze. To pomáhá s regulací ženských hormonů a pomáhá regulovat menstruační cyklus. 

Čím více heřmánku konzumujete, tím lepší úlevu od menstruační bolesti dokážete získat. To zajišťuje lepší krevní oběh a zajišťuje výrazné zmírnění bolesti. 

Obnovte hebkost své pokožky

Jako sušená bylina je heřmánek vynikajícím způsobem, jak zlepšit vaší pokožku, protože jí dokáže zanechat jemnou a hladkou. Použitím heřmánku s kterýmkoli z vašich krémů získáte stejné účinky a pomůžete odstranit nedokonalost  vaší pleti. 

Pomáhá při problémech se zrakem

Konečně, heřmánek je bylina, která má také léčivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit svědění. Patří sem podrážděné a zarudlé oči, které obvykle doprovázejí onemocnění, jako je zánět spojivek nebo alergie. Jeho osvěžující a trvalé účinky zlepšují zdraví vašich očí.

Posiluje imunitu a bojuje proti nachlazení

Při nachlazení může pomoci heřmánek ve formě sypaného čaje nebo inhalací. Esenciální oleje zde působí antibakteriálně, zklidňujícím a protikřečovým účinkem.

Heřmánkový čaj pro psa – jak může pomoci?

Samozřejmě se nabízí otázka, zda má používání heřmánkového čaje u psů smysl nebo to není dobrý nápad. Naštěstí tomu tak není, protože heřmánek má velmi pozitivní vliv na zdraví vašeho psa.

Podobně jako u nás u lidí je nejjednodušší formou aplikace uvařit květy heřmánku a dát vašemu miláčkovi vypít tento čaj. 

Pokud si tedy kladete otázku, zda psi mohou pít heřmánkový čaj, tak naše odpověď je → ano.

Jak sušit heřmánek?

Když musíte sklizené květy heřmánku sušit, je vlastně jedno, jak na to půjdete protože způsobů je opravdu mnoho.

Pokud jste však natrhali stonku a listy, musí být zavěšen ve svazcích na místě, kde je sucho a vzduch. Po nějaké době heřmánek trochu zaschne, poté se rozloží na utěrku nebo kus pečícího papíru.

To musí být provedeno dříve, než je heřmánek jak suchý, že se na dotek nerozpadne.

Poté necháme heřmánek zcela vyschnout a sušený heřmánek můžeme dát do sáčků, kbelíku nebo sklenic a vychutnat si ho jako lahodný heřmánkový čaj. 

Kdy se sklíží heřmánek?

Heřmánek se sklízí v červenci, srpnu, a září, kde jej, jak již bylo zmíněno, najdete ve slunných a suchých místech. Až budete heřmánek sklízet, natrhejte pouze hlavičky květů, které potřebujete, a nebo odřízněte vrchní část rostliny.

Tímto způsobem bude heřmánek poté zase dorůstat. Pokud byste se chtěli kochat pohledem, vůní a množností sklízet hned, jak heřmánek odkvete, můžete si vypěstovat svůj vlastní heřmánek doma na zahradě. V obchodech také dokážete koupit semínka heřmánku.

Můžete pít heřmánkový čaj během těhotenství?

Heřmánkový čaj je bezpečný v těhotenství,  při kojení a také při snaze o narození potomka a může pomoci i při mnoha neduzích. Takže se nemusíte bát, že by vám nebo i vašemu miminku mohl nějako uškodit.

Jak připravit heřmánkový čaj?

Na šálek heřmánkového čaje stačí vzít 1 polévkovou lžíci květů heřmánku (3 g), spařit je ve 150 ml vody, nechat čaj louhovat asi 3 minuty, poté scedit a popíjet 1 až 3 šálky denně. 

Nejčastější otázky

Jaké účinky má heřmánkový čaj?

Heřmánek má protizánětlivé a protikřečové účinky. Také pomáhá hojit rány a má antibakteriální účinky. S oblibou se používá jako lék při kožních nebo žaludečních potížích. Díky svým účinkům ho můžete najít také jako mast na hojení ran. 

Kdy nepít heřmánkový čaj?

Heřmánkový čaj by se neměl pít horký čaj, pokud máte akutní zánět, protože to může stimulovat váš krevní oběh. Pokud jste nachlazeni, můžete inhalovat heřmánkový čaj na zmírnění zánětu v nose a dýchacích cestách. 

Jak dlouho se může pít heřmánkový čaj?

Pravidelná konzumace heřmánkového čaje může pomoci proti vysokému krevnímu tlaku a předcházet tak kardiovaskulárním onemocněním. Antioxidanty obsažené v čaji posilují srdce a flavonoidy snižují riziko onemocnění tepen.

Heřmánkový čaj

Publikováno 22.10.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.