DalšíMagazínRecenzeVýživa

Nejlepší HMB – recenze a zkušenosti

Co je to HMB? HMB je zkratka pro chemický název ß-Hydroxy-ß-Methyl Butyrate. Jaký je nejlepší na trhu? A opravdu pomáhá s budováním svalů a hubnutí? 

TOP 1. místo

NutriWorks HMB 200g

HMB od NutriWorks pomůže s nárůstem svalové hmoty a síly. Zlepšuje také hojení ran.

Přibližná cena: 649 Kč

2. místo

NUTREND HMB 4500

Účinný doplněk stravy pro nárůst čisté svalové hmoty A SÍLY od NUTRENDU. 

Přibližná cena: 449 Kč

3. místo

AMIX HMB 

AMIX HMB patří k jedním z nejoblíbenějších produktů k nárůstu svalové hmoty a síly. 

Přibližná cena: 531 Kč

Nejlepší HMB na trhu v roce 2022:

  • NutriWorks HMB
  • NUTREND HMB
  • AMIX HMB
  • Myprotein HMB
  • Aminostar HMB
Co je to HMB - účinky

Co je HMB?

Na trhu sportovních doplňků stravy je stále víc alternativ, jak nabrat svalovou hmotu. Jedna z nich se mezi sportovními nadšenci už nějakou dobu rozrůstá. Mluvíme zde o HMB. Co to je a k čemu se používá?

Zkratka HMB znamená → beta-hydroxy-beta-methylbutyrat a skládá se z metabolitu získaného štěpením jedné z esenciálních aminokyselin, který jsou velmi důležité pro naše tělo. Mluvíme zde o leucinu. 

Tento proces lidské tělo provádí samo za předpokladu, že jsou přijímány potraviny obsahující tuto aminokyselinu. Pokud nedosahujete čísel, která vyžaduje kvalitní proteinová strava pro nárůst svalové hmoty, je dobré začít užívat doplněk stravy HMB.

HMB může pomoci rychleji budovat větší a silnější svaly.

Výsledky jsou zvláště překvapující a dobré u sportovců, kteří trénují vysokou intenzitou a pravidelně. 

Užívat tento doplněk stravy mohou i amatéři. V obou případech se svaly zotavují mnohem rychleji.

HMB patří k jedním z nejméně známých doplňků stravy pro kulturistiku. Stejně jako BBCA omezuje katabolismus po těžkém tréninku. Tělo se tedy po fyzické aktivitě nevyživuje svalovou tkání, což může vést k úbytku svalové hmoty. Tohoto pozitivního výsledku je dosaženo optimalizací syntézy bílkovin

Svalová kapacita není to jediné, co se užíváním HMB zlepšuje. Jako by nestačilo, zlepšuje se také kardiovaskulární kapacita. Zejména se zlepšuje okysličení. Kromě toho, je doplněk stravy HMB užitečný při hubnutí.

Výhody HMB

Jaké jsou výhody HMB?

Pokud se chcete dozvědět více o výhodách doplňků stravy s HMB, tak čtěte dále →.

Užívání a dávkování HMB

HMB přichází v několika různých formách. Můžete jej zakoupit buď v prášku nebo ve formě kapslí. V obou případech je vhodné užívat tři gramy denně, ale nesmí se užívat hned najednou. Je lepší dávky rozložit. 

Vzhledem k tomu, že beta-hydroxy-beta-methylbutyrát zvyšuje hladinu anabolického hormonu přirozenou regulací kortizolu, důrazně se doporučuje užívat tuto aminokyselinu ihned po dokončení fyzického cvičení, zvláště pokud má trénink vysokou intenzitu. 

Tím chci říct, že užívání HMB před tréninkem se nedoporučuje. Ve skutečnosti mnoho sportovců dává přednost užívání jeden a půl gramu před a zbytek dávky po tréninku. 

Pokud je fyzická aktivita náročná, určitě oceníte extra svalovou sílu poskytovanou přírodní aminokyselinou, která vám umožní dokončit náročná cvičení, jako jsou tlaky na lavičce a přítahy. 

Je také důležité si říct, za jakou dobu očekávat výsledky při užívání HMB. V případě HMB-FA, který je o něco více biologicky dostupný, stačí půl hodiny předem. Pokud se rozhodnete pro HMB-CA, která má nižší úroveň kyselosti, je vhodné počkat hodinu, nebo dokonce dvě hodiny, pokud si vezmete více jak jeden a půl gramu HMB.

1. Místo

NutriWorks HMB 200g

V našem žebříčku nejlepší doplňků stravy HM si vede produkt od výrobce NutriWorks. Líbí se mi především pro to, že obsahuje velmi dobré složení co se týče celého spektra všech doplňků HMB. Forma je v podobě instantního prášku, který obsahuje 100% HMB, který pomáhá s nárůstem svalové síly a svalové hmoty. Jedná se o výrobek severské kvality.

Výhody:

Nevýhody:

V jedné dávce najdete:

3 gramy  Beta-hydroxy-beta-methylbutyrát vápenattého

Složení obsahuje 100% čistý Beta-hydroxy-beta-methylbutyrát vápenatý

2. Místo

NUTRNED HMB 4500

Svého zástupce v našem žebříčku má také NUTREND. Jejich produkt z názvem HMB 4500 se umístil na druhém místě, a to díky složení který nabídne 900 mg čistého hydroxymethyl-butyrátu → to vám pomůže k nárustů svalové hmoty, síly a také ochrání svalovou hmotu během vašeho tréninku. Balení obsahuje 100 kapslí za cenu 449 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

V jedné dávce najdete:

HMB 4500 obsahuje v každé kapsli 900 mg čistého hydroxymethyl-butyrátu.

3. Místo

NUTRNED HMB 4500

Na třetím místě v našem žebříčků nejlepší doplňků stravy se umístil produkt od značky AMIX. Věděli jste že HMB je látka která podporuje katabolický hormon, který si tělo může samo vyrobit? HMB od AMIXU nabídne kvalitní složení ve formě želatinových kapslí. Balení obsahuje 120 kapslí za cenu 376 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

V jedné dávce najdete:

HMB (3–hydroxy–3–methylbutyrát vápenatý), želatinová kapsle (želatina, voda, barvivo oxid titaničitý), látky protispékavé: stearát hořečnatý, oxid křemičitý

4. Místo

Myprotein HMB

Hledáte-li produkt, který nabízí mimořádné a čisté složení, tak HMB od MYPROTEIN je tou správnou volbou. Myprotein HMB nabídne 180 tablet MB (beta-hydroxy-beta-methylbutyrát) za cenu 486 Kč. Produkt je vhodný pro ty, kteří si chtějí zajistit růst svalové hmoty a regeneraci.

Výhody:

Nevýhody:

V jedné dávce najdete:

HMB (Beta-Hydroxy-Beta-Methylbutyrát), Plnící látky (Uhličitan vápenatý, Carboxy-methylcelulóza sodíku), Leštící látka (Hydroxypropyl-methylcelulóza), Protispékavé látky (Stearát hořčíku, Oxid křemičitý)

5. Místo

Aminostar HMB 500mg

HMB od společnosti AMINOSTAR je doplněk stravy, s vysokým obsahem HMB v jedné dávce. V každé kapsli se schovává 500 mg HMB. výrobce doporučuje užívat 2 kapsle HMB 30 až 60 minut před fyzickou zátěží.  

Výhody:

Nevýhody:

V jedné dávce HMB najdete:

HMB (Hydroxymethylbutyrát vápenatý), želatinová kapsle (želatina, barviva: oxid titaničitý, oxidy a hydroxidy železa), látky protispékavé: oxid křemičitý, stearát hořečnatý.

Jedna kapsle obsahuje 500 mg HMB.

HMB a jeho výhody podrobně

Víte že, HMB stimuluje syntézu bílkovin

HMB zvyšuje svalovou hmotu a zabraňuje katabolismu → mění rovnováhu syntézy bílkovin, což dává více výhod ve prospěch vašich svalů. To je velmi důležité ve vztahu mezi udržením a nárůstem síly. HMB totiž pomáhá zvýšit svalovou bílkovinu dvěma mechanismy. 

Díky svým účinkům, pomáhá snížit odbourávání bílkovin způsobené těžkým tréninkem na molekulární úrovni tím, že narušuje proteolýzu (přirozený proces odbourávání svalové tkáně, ke kterému dochází po namáhavé fyzické aktivitě, jako je zvedání těžkých břemen nebo zvedání závaží) prostřednictvím proteolytické dráhy, který pomáhá rozkládat svalové bílkoviny. 

HMB je metabolismus leucinu → “člena” BCAA, natolik že bylo prokázáno, že stimuluje syntézu proteinů prostřednictvím dráhy mTOR, což je fyziologický proces, který produkuje hormonální signál, který stimuluje rámec pro zahájení syntézy proteinů. 

Pomáhá zhubnout tělesný tuk

Výzkumy dokázaly, že skupina která užívala HMB oproti skupině lid kteří tento doplněk stravy neužívali tak byl při suplementaci HMB úbytek tělesného tuku vyšší než už nesuplementovaných skupin.  Navíc se ukázalo, že lidé s vysokým cholesterolem je suplementace HMB velmi účinná při snižování špatného LDL a cholesterolu. 

Pomáhá zrychlit regeneraci svalů

HMB snižuje poškození svalů spojené s cvičením, což zkracuje dobu zotavení mezi tréninkovými dny.

Pomáhá také minimalizovat poškození svalů během intenzivního cvičení tím, že minimalizuje rozklad bílkovin.

Menší odbourávání bílkovin znamená větší stabilitu svalových buněk a menší poškození membrány. 

Zvyšuje sílu

Přírůstky síly jsou maximalizovány použitím HMB. Metaanalýza studií odporového cvičení s doplňky HMB ukazuje výsledky zvýšené síly. 

co je HMB

Nežádoucí účinky HMB

Pokud není překročeno doporučené množství dávkování HMB, tak je tento doplněk stravy neškodný. Tento výrobek je na trhu od roku 1997 a je pravidelně konzumován jako doplněk stravy k nabrání svalové hmoty a při užívání nebyly objeveny žádné nežádoucí účinky. 

Alternativy HMB

Vlastnosti HMB jsou zcela unikátní. Chcete-li je reprodukovat, musíte použít v kombinaci různé typy doplňků. To je důvod, proč je HMB tak užitečný a unikátní. Prevence katabolismu lze dosáhnout správnou stravou, ale je to velmi obtížné. Pokud má vaše tělo dostatek bílkovin, nebude vám tolik odbourávat svaly. Zvýšená syntéza bílkovin je také atributem některých individuálně doplňovaných aminokyselin. Ti, kteří trénují vytrvalost, budou mít prospěch z aminokyselin, které snižují únavu a hromadění laktózy. Jako vždy, abyste mohli plně využít výhody těchto doplňků, musíte se ujistit, že vaše “základy” jsou správné, jako je dostatek bílkovin a udržování pestré stravy.

Mám užívat HMB?

Pokud je vaším cílem budování svalů a síly nebo zvýšení kardiovaskulární kapacity, pak by HMB měl být na vaše nákupním seznamu. Snížení katabolismu během tréninku znamená, že suplementaci HMB můžete nabrat svaly mnohem rychleji. Přínosem pro ty, kteří provádějí kardiovaskulární aktivitu s HMB, je zvýšení přísun kyslíku a schopnost dále pracovat. Pokud budete užívat HMB, zaznamenáte zvýšení svého výkonu při vyšších úrovních intenzity. Pro ostatní, kteří netrénují na sílu nebo vytrvalost, je HMB stále velmi užitečné. Zlepšená syntéza bílkovin znamená zlepšený svalový profil a lepší definici těla.

Doporučené dávkování HMB

Doporučená denní dávka HMB je 3 g denně.

Nejlepší doplňky stravy HMB

Publikováno 20.8.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.