DalšíMagazín

Jak na hubnutí po porodu? Poradíme vám jak na to

Dá se říct, že téměř každá žena řeší přebytečná kila po porodu. Dosáhnout na skutečnou váhu před těhotenství může být pro některé ženy opravdu oříšek. Hlavně kvůli tomu, že hubnutí po porodu není až zas taková sranda, a pro některé ženy to může být opravdový oříšek. V našem článku vám prozradíme, jak můžete v těhotenství zdravě zhubnout.

Hubnutí po porodu s miminkem

Hubnutí po porodu: s našimi tipy je to možné

Máme pro vás dobrou zprávu hned na úvod článku: Krátce po porodu je maminka o dobrých 6 kilo lehčí. Tento úbytek hmotnosti je důsledkem hmotnosti dítěte spolu s plodovou vodou, placentou a krví. Bohužel ale další zbývající kila nezmizí tak lehce. 

V první řadě je to z velké části dáno tím, že tělo si již vytvořilo nouzové rezervy na kojení. Kojení bývá pro maminku dost vyčerpávající. Tělo se postará o to, aby vám a dítěti byly dodány všechny důležité živiny.

Kojení vám také pomůže zhubnout

I když se to nezdá, tak kojení je skutečným zázračným pomocníkem, pokud jde o hubnutí po těhotenství. Maminka má navíc spotřebu kalorií okolo 400 až 500 kcal za den. To znamená, že můžete jíst normálně a postupně hubnout úplně sami. Ale dejte si pozor… pokud kojíte, rozhodně byste neměli držet dietu nebo i hladovět. Jinak vám a ni miminku nebudou dodány všechny důležité živiny. 

Jak rychle dokážete zhubnout po těhotenství, se velmi liší od ženy k ženě. V průměru byste měli počítat s dobrými devíti měsíci, než budete mít svou starou váhu zpět. A tak se může klidně stát, že žaludek není tak dobře stažený jako před těhotenstvím. 

Jako mnoho žen se i vám během těhotenství mohly objevit strie na břiše. Opět ale nesmíte propadat panice, protože existují jiné různé způsoby, jak odstranit nežádoucí strie. 

Potřebujete zhubnout? Vyzkoušejte dietu od Ketomix!

Zde vám přinášíme několik tipů, jak zhubnout po těhotenství:

Zde je několik tipů, které vám pomohou ztratit přebytečná kila během těhotenství:

1. Nestresujte se

Nikdo neočekává, že maminka shodí všechny kila jen pár týdnů nebo měsíců po porodu. Během 9 měsíců těhotenství prošlo tělo budoucí matky řadou důležitých změn. Je tedy velmi přirozené, že v prvních týdnech po porodu nenajdete cestu zpět do svého těla. Takže důležitá rada je: nesmíte se stresovat! Nedávejte si příliš vysoké cíle, radši se z vašeho malého potomka radujte a užijte si prvních pár měsíců s miminkem.

2. Jezte pravidelně

Mít dítě obrátí váš život vzhůru nohama. Dostat se do rutiny je velmi těžké. Mnoho maminek jí velmi nepravidelně, a především věci které rychle zasytí a není s její přípravou tolik práce. To často znamená spousty kalorií navíc. Tato ne zrovna zdravá strava navíc mladé mamince nemusí nutně pomoci k připravenosti na namáhavý každodenní život s miminkem. Pokud chcete hubnutí po těhotenství trochu urychlit, měli byste si jídla nejprve lépe naplánovat. Je totiž méně pravděpodobné, že budete mít chutě, pokud budete jíst tři velká jídla a dvě malá jídla.

Maminka cvičí s miminkem

3. Začněte si vařit pro sebe když máte čas

Hotová jídla, sladkosti, dorty nebo sendviče: to vše je velmi rychlé na přípravu, a proto mnoho maminek toto jídlo rádo jí. V těchto potravinách jsou však nějaké kalorie navíc a není to zrovna úplně zdravé. Usnadněte si hubnutí po těhotenství a zkuste si začít co nejčastěji vařit. 

Je to těžké, protože většina lidí na to nemá čas a ani energii. Přesto si dejte na čas, zapojte i svého partnera a pak uvařte rychlá a dobrá jídla ve větších porcích, která stačí strčit do ledničky nebo do mrazáku. Zde je několik nápadů na snadné a rychlé recepty. 

4. Vyhněte se sladkostem mezi jídly

Pokud kojíte, můžete sníst o dobrých 500 kcal denně navíc a mnoho maminek si mezi tím rádo dává čokoládové tyčinky a podobně. Vyhněte se tomu, pokud chcete shodit přebytečná kila navíc. Kalorický obsah malých tyčinek je často podceňován, proto je vždy důležité se podívat na nutriční informace! Jezte raději zdravé tyčinky, jako je přírodní jogurt s ovocem, zeleninové tyčinky nebo i sendvič. 

5. Cvičte pravidelně

Jen málokterá maminka má čas chodit do posilovny. Pokud chcete po těhotenství rychleji zhubnout, nemusíte ani spěchat do posilovny. Protože po porodu hned chodit do posilovny také není dobrý nápad. Dobré je zjistit u svého lékaře, nebo porodní asistentky, zda jste připraveni na fyzickou aktivitu. Jinak se ujistěte, že máte dostatek pohybu v každodenním životě. 

Dobré je také zahrnout do své denní rutiny procházky! Pokud je i mimino trochu starší a máte chuť si jít zacvičit, měli byste si s partnerem najít čas, kdy si můžete jít zaběhat nebo zajít do posilovny. 

6. Vytvořte si prostor pro váš odpočinek

Pokud vaše dítě konečně spí, tak je pravý čas jí uklidit, umýt, a dělat další věci.. Samozřejmě tento čas chcete také využít pro sebe. Častokrát jste tak ve stresu, že skončíte na gauči a chcete usnout. Stres ale není dobrý na to, pokud chcete zhubnout. Pokud jsou ve vašem těle neustále stresové hormony, na břiše se vám začne ukládat více tuku, a to i přesto, že se ho snažíte rychle zbavit. 

Dejte si proto pravidelné přestávky na odpočinek a čas jen pro sebe. 

7. Snažte se co nejvíce spát!

Sladkosti dodají vašemu tělu rychlou energii: proto jsou obzvlášť velmi oblíbené, pokud jste unaveni. Mnoho novopečených maminek jí hodně sladkého, a po těhotenství je pro ně velmi těžké zhubnout. 

Je velmi důležité, snažit se co nejvíce spát. S dítětem to je však velmi těžké – o tom není pochyb. Snažte se ale s dítětem spát co nejčastěji.

Nejčastější otázky ohledně hubnutí po porodu

Je hubnutí po porodu běžné?

Většina žen ztratí polovinu své hmotnosti do 6 týdnů po porodu. Zbytek váhy zmizí v průběhu několika příštích měsících. Zdravá strava v kombinaci s cvičením vám pomůže shodit přebytečná kila. S hubnutím po porodu vám může pomoci i kojení.

Je těžké zhubnout po porodu?

Ve skutečnosti si asi polovina maminek udržela více než 10 kilo šest měsíců po porodu, zatímco čtvrtina maminek byla stále o 20 kilo těžší, než byla jejich velikost před těhotenstvím. Zatímco některé maminky tvrdily, že po dalších porodech měly s hubnutím větší problémy, odborníci nebyli schopni říci, že je to pravda. 

Jak dlouho trvá hubnutí při kojení?

Pomalé, postupné hubnutí o pár kil za týden nebo i za měsíc je bezpečným cílem pro kojící maminky, které chtějí zhubnout. Ženy, které jedí méně než 1800 kalorií denně, mohou snížit množství mléka, které jejich tělo tvoří.

Jaký je nejrychlejší způsob, jak zhubnout po těhotenství?

Hubnutí není žádná sranda, kord když jste matkou na plný úvazek. Ale pokud se budete držíte našimi tipy, určitě dokážete zhubnout. Vyzkoušejte: nepřerušujte dietu, vařte si, mějte zdravé svačinky po ruce, vyhněte se sladkostem a přidanému cukru, jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, sledujte příjem kalorií, jezte potraviny s vysokým obsahem bílkovin atd..

Zadržuje vaše tělo při kojení tuk?

Vaše tělo bude pravděpodobně lpět na přebytečných zásobách tuku a bude připraveno na kojení → něco, co vám ve skutečnosti může pomoci ztratit tělesný tuk nabytý těhotenstvím.

Jaké cvičení mohu dělat po porodu?

Poporodní cvičení může bezpečně zahrnovat: Cvičení, které jsme si zde zmínili v článku. hlavní je, trénovat posílení pánevního dna!

Zmenšují se prsa při kojení?

Pravdou je, že kojení neovlivňuje tvar ani objem prsou. Místo toho se vazy, které podporují ženská prsa, roztahují, protože prsa během těhotenství “ztěžknou”. Po těhotenství i když žena nekojí, může toto natahování vazů přispět k poklesu prsou. 

Jak na hubnutí po porodu? Poradíme vám jak na to

Publikováno 23.10.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.