DalšíMagazín

Jak posílit imunitní systém? Máme pro vás několik rad

Jak posílit imunitní systém? V našem článku se dozvíte několik rad a tipů, jak dokážete posílit imunitní systém a být fit. 

Jak posílit imunitní systém

Jak posílit imunitní systém v lidském těle?

Když mluvíme o nízké imunitní obraně, tak se dá říct, že skutečně mluvíme o patologii: leukopenii, což je pokles bílých krvinek v krvi. Ty hrají velmi důležitou roli, a ve skutečnosti jsou skvělou zbraní našeho těla proti ovlivňujícím patogenům. 

Náš imunitní systém má tři funkce:

 • Chrání naše tělo před vnějšími patogeny
 • Odstraňuje “staré” buňky a neužitečné červené krvinky
 • Odstraňuje rakovinotvorné buňky. 

K naší obraně však potřebujeme několik orgánů, které se nacházejí v celém našem těle:

 • Primární lymfatické orgány, jako jsou bílé krvinky
 • Sekundární lymfatické orgány, které zachycují škodlivé látky, které jsou následně eliminovány červenými krvinkami. 

Tyto systémy spolupracují na ochraně vašeho zdraví a pohody našeho těla před sezonními onemocněními nebo infekcemi. Existuje několik příčin, které snižují naší imunitní obranu, a mohou být i patologické a také i nepatologické. Patologické příčiny oslabují nebo i ničí bílé krvinky a pocházejí ze změny imunitního systému. 

Nepatologické příčiny často pocházejí ze životního stylu a mohou být způsobeny:

 • Stresem
 • Nedostatku vitamínu B12
 • Určitá období našeho života
 • Užívání antibiotik
 • Chlad a změna ročního období

Jaké jsou příznaky nízké imunitní obrany?

Mít nízkou imunitní obranu neznamená jen často být nemocný, ale že tak můžete trpět dalšími nemocemi, jako je třeba bolest v krku nebo nachlazení, které snižují kvalitu našeho života. Další příznaky vyplývající z tohoto problému jsou:

 • Pocit bolesti a únavy
 • Bolesti svalů a hlavy
 • Ztráta vlasů
 • Anémie
 • Suchá a dehydratovaná pokožka

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte dietu od Ketomix!

Jaké léky pomáhají na nízkou imunitu?

Prvním a přírodním lékem na posílení imunitní obrany je bezesporu pestrá a vitamíny nabitá strava.

Nejprve je dobré zvolit tu správnou a vyváženou dietu

Do svého jídelníčku musíte zařadit ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a jogurty, se kterými si můžete spojovat příjem probiotik. Užitečné je také omezit konzumaci tučných jídel. 

Další užitečnou radou je také sušené ovoce bohaté na vitamín E, který pomáhá buňkám lépe reagovat na virovou infekci. 

Vitamín E také snižuje poruchy nervového systému. 

Velmi důležité jsou potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou třeba citrusové plody, zázvor, paprika nebo kiwi.

Vitamín C totiž hraje zásadní roli a také patří k jedním z nejúčinnějších antioxidantů vůbec. A také pomáhá proti šíření volných radikálů v těle. Jeho funkce je nejen antioxidační, ale také pomáhá se vstřebáváním železa, jednoho ze základních minerálů tvořících hemoglobin a myoglobin → bílkoviny přenášející v těle kyslík. 

Selen je kromě železa také důležitým minerálem pro podporu obranyschopnosti našeho těla. V podstatě pomáhá posilovat náš imunitní systém.

Pro posílení našeho imunitního systému je také užitečné zvýšení fyzické aktivity. Z toho důvodu, že fyzická aktivita zlepšuje funkci neutrofilů → buněčná složka bílých krvinek. 

Kromě sportovní aktivity je také důležitý odpočinek, protože například během spánku lidské tělo zpracovává bílkoviny přijímanou stravou.

Pokud často odpočíváte a nechodí ven, vaše tělo nedokáže využít bílkoviny a proto můžete začít být více náchylnější k infekcím. 

Posílení imunity u dětí

Jak posílit imunitní systém u dětí

Když se blíží zima a nízké teploty, vaše imunita začne klesat a může se stát, že začnete být nemocní. Může se u vás objevit například zánět dýchacích cest, střevního systému a to zejména u dětí během prvních let života. 

Imunitní systém novorozenců není plně vyvinutý a kojení v tím hodně pomáhá tím, že miminku dodává mimořádné množství protilátek které jsou nezbytné. 

Následně se imunitní systém bude muset naučit rozpoznávat a bránit před virovým onemocněním a infekcím. 

V této fázi, která je v růstu dítěte velmi důležitá, je třeba se také vyvarovat nadměrnému užívání antibiotik, které omezují rozvoji imunitní obrany. Imunitní systém a protilátky mají ve skutečnosti tzv “imunitní” paměť, která mu umožňuje rozpoznat antigen, který na něj začne útočit, a před kterým se brání vytvářením lymfocytů → buněk, které jsou zodpovědné za získanou imunitu. Vyvarujme se tedy jeho užívání i v případě jednoduchých nachlazení. 

Jak se bránit onemocnění u dětí? Nejprve ho musíte naučit často si mýt ruce, což může snížit riziko onemocnění až o 60%. Stejně jako u dospělých může strava změnit i děti, vitamíny a minerály obsažené v sezonním ovoci a zelenině nesmí na stole nikde chybět. 

Citrusové plody a kiwi jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C, zatímco mrkev a květák jsou vynikajícími dávkovači beta-karotenu, který podporuje tvorbu bílých krvinek.

Základem je také spánek a správný odpočinek.

Pokud však tato opatření nestačí, mohou vás zachránit potravinové doplňky stravy, které našemu tělu pomáhají reagovat na náhlé změny teplot, počasí a oxidační stres. 

Kde koupit léky na podporu imunity?

Nejčastější otázky a odpovědi o imunitním systému

Jaká je definice imunitního systému?

Imunitní systém je komplexní síť buněk, tkání, orgánů a látek které tvoří a která pomáhá tělu bojovat s infekcemi s jinými nemocemi. Imunitní systém zahrnuje bílé krvinky, orgány a tkáně lymfatického systému.

Proč je imunitní systém tak důležitý?

Zdravý imunitní systém dokáže porazit napadající choroboplodné zárodky (nebo patogeny), jako jsou bakterie, viry a paraziti → stejně jako rakovinotvorné buňky a přitom dokáže ochránit zdravou tkáň.

Co pomáhá na podporu imunitního systému?

Máme pro vás několik tipů, které pomáhají na posílení imunity: pestrá a zdravá strava, fyzická aktivita, spánek, zdravé jídlo, přestaňte kouřit a vyhněte se alkoholu. 

Jaké vitamíny pomáhají podporovat imunitní systém?

Mezi vitamíny paří: železo, vitamín A, vitamín C, vitamín D, vitamín E, zinek a mnoho dalšího.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.