MagazínRecepty

Jak správně jíst a připravit krevety?

Krevety jsou lahodným a zdravým mořským pokrmem, který si můžete dopřát jako předkrm, hlavní chod nebo součást salátů a těstovin. Ale víte, jak správně vybrat, připravit a jíst krevety? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o této delikatese.

Jak jíst krevety?

Krevety můžete koupit čerstvé, mražené nebo předvařené. Čerstvé krevety by měly mít pevné a lesklé tělo, příjemnou mořskou vůni a žádné tmavé skvrny nebo znamení zkaženosti.

Mražené krevety by měly být dobře zabalené a bez námrazy. Předvařené krevety jsou pohodlné, ale mohou být méně chutné a šťavnaté než čerstvé nebo mražené.

Věděli jste, že krevety se liší podle velikosti, barvy i druhu?

Velikost se udává počtem krevet v libře (pound) nebo kilogramu.

Obecně platí, že čím větší kreveta, tím lepší výsledná chuť. Barva krevet se může lišit od bílé, růžové, šedé, hnědé až po černou.

Barva krevet se mění podle druhu krevety a také podle toho, jak je tepelně upravena.

Druh krevety ovlivňuje její tvar, texturu a chuť.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější druhy krevet patří:

 • Tygří krevety (Penaeus monodon) – velké, masité a sladké krevety s pruhovaným krunýřem, které pocházejí z Asie a Austrálie. Jsou vhodné na grilování, smažení nebo dušení.
 • Bílé krevety (Litopenaeus setiferus) – středně velké, štíhlé a jemné krevety s bílým krunýřem, které pocházejí z Atlantiku a Mexického zálivu. Jsou vhodné na vaření, blanšírování nebo smažení.
 • Růžové krevety (Penaeus duorarum) – malé, kulaté a sladké krevety s růžovým krunýřem, které pocházejí z Karibiku a Floridy. Jsou vhodné na vaření, blanšírování nebo smažení.
 • Černé krevety (Penaeus indicus) – velké, tučné a slané krevety s černým krunýřem, které pocházejí z Indie a Afriky. Jsou vhodné na grilování, smažení nebo dušení.

Před tepelnou úpravou je třeba krevety oloupat a odstranit jim střívko.

Střívko je tmavá nit, která běží podél hřbetu krevety a obsahuje trávicí odpad.

Pokud ho necháte, může to ovlivnit chuť a kvalitu krevety.

Oloupání a odstranění střívka je jednoduché:

 1. Uchopte krevetu za hlavu a odlomte ji od těla. Hlavu můžete vyhodit nebo použít na vývar.
 2. Odloupněte krunýř od těla krevety, začněte od místa, kde byla hlava. Krunýř můžete také vyhodit nebo použít na vývar.
 3. Podélně nařízněte hřbet krevety a vyndejte střívko pomocí nože nebo špejle. Střívko můžete vyhodit nebo použít na vývar.
 4. Opláchněte krevetu pod tekoucí vodou a osušte ji papírovou utěrkou.

Pokud chcete krevety servírovat jako celek, můžete je nechat s ocáskem, který slouží jako držadlo. Pokud chcete krevety použít jako součást jiného pokrmu, můžete ocásek také odstranit.

Krevety

Způsob, jakým jíte krevety, závisí na tom, jak jsou připravené a servírované. Pokud jsou krevety oloupané a bez ocásku, můžete je jíst přímo vidličkou nebo lžičkou.

Pokud jsou krevety s ocáskem, můžete je chytit za něj a ukousnout maso. Pokud jsou krevety neloupané, můžete je rozlomit rukama a vyjmout maso z krunýře.

V některých restauracích dostanete misku s vodou a citrónem, abyste si mohli umýt prsty.

Krevety se často podávají s různými omáčkami, které zvýrazňují jejich chuť.

Mezi nejpopulárnější omáčky patří:

 1. Cocktailová omáčka – hustá a pikantní omáčka z kečupu, worcesterské omáčky, octa, soli, pepře a tabaska. Je to klasická omáčka pro studené krevety.
 2. Česneková omáčka – jemná a aromatická omáčka z másla, česneku, citrónu, petrželky, soli a pepře. Je to skvělá omáčka pro teplé krevety.
 3. Majonézová omáčka – krémová a bohatá omáčka z majonézy, hořčice, citrónu, soli a pepře. Je to vynikající omáčka pro saláty s krevetami.
 4. Chilli omáčka – ostrá a sladká omáčka z chilli, cukru, octa, soli a škrobu. Je to populární omáčka pro asijské pokrmy s krevetami.

Zdroje článku:

Shrimp 6 Rules: How To Serve And Eat Shrimp Right [online]. [cit. 20. 01. 2024]. Dostupné z: https://queenanneinstitute.org/how-to-serve-shrimp/

Best Ways to Eat Shrimp | wikiHow [online]. [cit. 20. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Eat-Shrimp

How to Eat Prawns: 8 Steps (with Pictures) – wikiHow [online]. [cit. 20. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Eat-Prawns

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.