DalšíMagazínZdraví

Kde koupit jablečný ocet?

Říká se, že jablečný ocet má celou řadu zdravotních výhod a po staletí se používá k léčbě různých onemocnění. Jablečný ocet je vyrobený z drcených jablek, kvasnic a cukru. Používá se jako přísada do potravin, jako jsou salátové dresinky, okurky, marinády a k přípravě dalších pokrmů. Kde můžete jablečný ocet koupit? Jaké má výhody a účinky? To vše se dozvíte v našem článku.

Kde koupit jablečný ocet?

Co je ocet?

Ocet je kyselá tekutina, která obsahuje kyselinu octovou ta se vyrábí fermentací z mnoha ingrediencí. Ocet můžete najít především v kuchyni, kdy se používá k přípravě mnoha pokrmů a slouží jako skvělá ingredience. 

Jako zdroj k výrobě octa se používá cukr, jako je například jablko. Kapalina se poté zfermentuje, čím se alkohol přemění na kyselinu. V konečné fázi se vyrobí jablečný ocet, který se používá k dochucování jídla.

Kde koupit kvalitní jablečný ocet?

TOP 1. místo

EMILE NOËL – Ocet jablečný BIO

2. místo

Jablečný ocet BIO Allnature

3. místo

Fucus řasa a jablečný ocet 60 kapslí

Co je jablečný ocet?

Ocet má své stále místo především v kuchyni již po tisíce let. Dříve se používal již ve starověkém Egyptě k dochucení jídla.

Za objevení octa pravděpodobně vděčíme “šťastné náhodě”.  Nejspíš se stala chyba při výrobě lihu, která způsobila, že džbán se špatně skrytým vínem zkynul. Tím byl ocet na světě, a začal se používat jako přísada v mnoha kuchyních při vaření. 

Na začátku jeho výroby je ocet právě jablečný džus. Fruktóza ve šťávě je fermentována na kyselinu octovou pomocí kvasinek a bakterií. Ocet tak získává svou charakteristickou, kyselou chuť a intenzivní vůni. 

Důležité je také zmínit, že jablečný ocet má noho zdravotních výhod. Po mnoho let jej lidé používali jako domácí lék takřka na vše. Od boji proti choroboplodným zárodkům až po prevenci pálení žáhy. 

V nedávné době výzkum ukázal, že jablečný ocet může mít některé skutečné zdravotní přínosy pro zdraví. Například pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhá při hubnutí.

Na co je dobrý?

Jablečný ocet je vynikajícím zdrojem:

Obsahuje také malé množství mikroživin. Například vitamíny skupiny B jako je vitamín B1, B2 nebo B6, vitamín C, kyselina listová nebo biotin se přidávají do většiny doplňků stravy s jablečným octem. 

Některé druhy octa mohou být také dobrým zdrojem antioxidantů. Čím je tmavší, tím více antioxidantů v tekutině zůstane. 

Tmavší ocet je obecně méně rafinovaný než světlejší typ octa, přičemž zdravé sloučeniny v tekutiny ovlivňují chuť a barvu.

Jaké má výhody jablečný ocet?

Na co se používá? Kromě používání v kuchyni, má jablečný ocet mnoho zdravotních výhod, které jsou přínosné pro vaše zdraví, jaké to jsou?

1. Pomáhá při cukrovce a stabilizuje hladinu cukru v krvi

Diabetes 2. typu je jednou z nejběžnějších nemocí, který se na světe nachází. Strava hraje velmi klíčovou roli při vzniku diabetu. Pokud je tělo dlouhodobě zatěžováno masami kalorií, tuků, cukrů a ztrácí schopnost správně regulovat hladinu cukru v krvi. Postupně se vyvíjí inzulinová rezistence nebo nedostatek inzulínu.

V tomto případě může pomoci jablečný ocet. Výzkum ukazuje, že jablečný ocet může zlepšit citlivost na inzulín až o 34 procent po jídle s vysokým obsahem sacharidů.

2. Pomáhá hubnout a odbourávat tuky

Pokud chcete shodit pár přebytečný kil, tak jablečný ocet je tou správnou volbou. Výzkumy také odkázaly, že ocet dokáže prodloužit pocit plnosti.

Při výzkumu se ukázalo, že účastníci studie zkonzumovali denně až o 275 kalorií méně. 

3. Pomáhá chránit pře nebezpečnými bakteriemi

Tím máme namysli, že jablečný ocet může mít pozitivní účinky na vaší pokožku, a zvláště bojuje dobře proti plísním a bakteriím. 

Již od pradávna je používá k léčbě plísní nehtů, vší, bradavic a dalších ušních infekcí. 

Pokud tedy chcete předejít škodlivým infekcím, můžete jablečný ocet používá častěji.

Jak si vybrat kvalitní jablečný ocet?

Pokud si chcete koupit kvalitní jablečný ocet, zaměřte se na tyto věci:

 • Jablečný ocet by se neměl skládat ze směsi koncentrátu šťávy a levného octa.
 • Měl by být vyroben z celých jablek a nejen ze slupek a jader.
 • Kvalita by měla být BIO (organická).
 • Musí pocházet z jablek a ne z žádné ovocné směsi.
 • Měl by být tepelně neupravený → nepasterizovaný.
 • Neměl by být filtrovaný.

Vedlejší účinky

Nežádoucí vedlejší účinky mohou vzniknout tehdy, pokud se jablečný ocet nepoužívá “správně”. Proto pečlivě dodržujte návod k použití.

Obecně se má za to, že jablečný ocet je bezpečný. Existují však zprávy o zažívacích problémech, jako je trávicí intolerance nebo pálení žaludku z jeho užívání.

Některé studie dokázaly, že jablečný ocet může způsobit erozi zubů. 

Stručně řečeno, jablečný ocet je ve většině dobře snášen, avšak u některých lidí se mohou objevit vedlejší účinky ve formě zažívacích potíží. 

Jak skladovat jablečný ocet?

Aby se prodloužila trvanlivost jablečného octa, musí být správně skladován.

Jablečný ocet skladujte na chladném a suchém místě. Nemusíte ho dávat na chladné místo, ale také můžete.

Nesmíte dávat jablečný ocet na slunce nebo do příliš vysokého tepla. 

Říká se, že jablečný ocet má velmi dlouhou trvanlivost, ale jakmile dosáhne data spotřeby nebo ztratí chuť, měl by být zlikvidován.

Nezapomeňte uchovávat jablečný ocet mimo dosah malých dětí.

Jaké má nežádoucí účinky?

 1. Poškození zubní skloviny: Jablečný ocet je kyselý, a pokud se konzumuje neředěný nebo v nadměrném množství, může poškozovat zubní sklovinu. Kyselina octová v něm obsažená může vyvolat erozi skloviny a vést k zubním problémům. Doporučuje se vždy ředit jablečný ocet ve vodě před jeho konzumací.

 2. Podráždění trávicího traktu: Přílišná konzumace jablečného octa může způsobit podráždění sliznice žaludku a střev. To může se projevit jako žáhavý pocit, pálení žáhy, bolest břicha nebo průjem. Lidé s citlivým trávicím systémem by měli být opatrní při konzumaci jablečného octa a měli by sledovat svou reakci.

 3. Snížení hladiny draslíku v krvi: Přílišné množství jablečného octa může ovlivnit rovnováhu elektrolytů v těle, zejména hladinu draslíku. Nedostatek draslíku v těle může mít negativní dopad na svalovou funkci, srdeční zdraví a celkovou rovnováhu tekutin. Je důležité dbát na vyváženou stravu a nekonzumovat jablečný ocet v nadměrném množství.

 4. Možné poškození jícnu: Neředěný jablečný ocet může způsobit poškození sliznice jícnu. Kyselina octová v ocet poškozuje tkáň jícnu a může vést k podráždění nebo vzniku vředů. Proto je důležité jablečný ocet vždy ředit ve vodě nebo jej používat jako přísadu v jídle, aby se minimalizovalo riziko poškození jícnu.

 5. Interakce s léky: Jablečný ocet může ovlivnit účinnost některých léků a mít negativní dopad na jejich účinky. Například může ovlivnit léky na cukrovku, diuretika nebo laxativa. Lidé užívající tyto léky by měli konzultovat svého lékaře nebo farmaceuta, aby zjistili, zda je bezpečné konzumovat jablečný ocet současně s těmito léky.

Zdroje jablečného octa

Jablečný ocet se nachází ve formě potravin (především nápoje), tak i ve formě doplňků stravy. 

Potravinové zdroje jablečného octa

JAblečný ocet se přirozeně v potravinách nenachází. Jablečný ocet v tekuté formě můžete najít v supermarketech a na internetu. Můžete se pít jablečný ocet samotný nebo jej můžete přidat do různých jídel a receptů. 

V obchodě se dá koupit filtrovaný nebo nefiltrovaný jablečný ocet. 

Doplňky s jablečným octem

Jablečný ocet je oblíbený v tekuté formě, ale lze ho najít jako doplněk stravy.

Doplňky stravy s obsahem jablečného octa můžete zakoupit v tabletách nebo prášku. 

Doporučujeme si však přečíst příbalový leták, jelikož některé doplňky stravy obsahují další přidané vitamíny, minerály a nebo i jiné látky.

Doporučujeme se však poradit se svým ošetřujícím lékařem, pokud si chcete zakoupit doplňky stravy.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.