DalšíMagazín

Kojení a alkohol: na co si dát pozor?

Jaký vliv má alkohol v mateřském mléce? Na co by si měli dát maminky pozor při kojení a pití alkoholu?

Kojení a těhotenství

I když jste se jako maminka těšila, že si konečně po porodu budete moci dát skleničku vína nebo piva, měla byste však počkat, až rytmus kojení se do určité míry “srovná”. 

Co dokáže alkohol v mateřském mléce

Alkohol přechází ze sliznic do krve a odtud přímo do mateřského mléka. To se stane poměrně rychle, protože alkohol v mateřském mléce se dá zjistit už během 30 minut až jedné hodiny po první skleničce. 

Hladina alkoholu v krvi a koncentrace v mateřském mléce jsou na sebe přímo závislé. Hladinu alkoholu v krvi určuje obsah alkoholu v daném nápoji, také jeho množství a samozřejmě záleží na tělesné hmotnosti daného člověka. Eliminace alkoholu u dospělých může trvat až několik hodin, ale u kojenců mnohem déle.

Ženy, které pijí alkohol během kojení, mají větší pravděpodobnost zvýšení problémů s kojením, jako je například: bolení bradavky nebo nedostatek mléka. Hormony zodpovědné za produkci mléka (prolaktin a oxytocin) jsou citlivé na alkohol. 

Je ještě důležité říct, že alkohol (například pivo nebo sekt) údajně stimuluje tvorbu mléka → to ale není vůbec pravda. V pivu tok mléka podporuje chmel a další přísady. Nikoli alkohol.

Potřebujete zhubnout? Vyzkoušejte dietu od Ketomix

Jen malá sklenička?

Pokud se navzdory všemu bez občasné skleničky nedokážete obejít, pak počkejte, až se váš rytmus kojení ustálí, množství mléka se v těle upraví a s odsáváním mateřského mléka už máte dobré zkušenosti. 

Při pití alkoholu a kojení vám doporučujeme se řídit těmito body:

  • Alkohol doporučujeme pouze bezprostředně po kojení nebo odsávání. Po první sklence vína přejděte na hroznovou šťávu (bílou nebo červenou), silně naředěn střik nebo nealkoholické pivo.
  • Mějte po ruce flašku mléka pro případ, že by vaše dítě mělo hlad dříve, než jste čekali, nebo jste vypili více, než jste plánovali.
  • Rozhodně nedoporučujeme alkohol při kojení!
  • Předem se dobře najezte, aby se vám alkohol nedostal do krve příliš rychle, a mezitím pijte vodu.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.