DalšíMagazín

Kojení po císařském řezu: jaká jsou rizika?

Kojení po císařském řezu může být složitější než po klasickém porodu. Mnoho žen si proto klade otázku, zda kojení po císařském řezu je vůbec možné? A ano, je to opravdu možné, i když ze začátku budete potřebovat trochu více trpělivosti, protože podmínky jsou mnohem náročnější.

Kojení po císařském řezu

Jak se připravit na kojení po císařském řezu?

Pokud víte, že vás čeká císařský řez, měli byste se předem poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo porodní asistentkou. Protože základem dobré tvorby mléka je, když se vaše miminko přisaje k vašemu prsu krátce po porodu. I po císařském řezu by kojení mělo začít během prvních hodin po porodu. 

Jakmile budete mít miminko u sebe, měli byste ho položit na obnaženou hruď. Zpravidla po krátké době začne vaše miminko vyhledávat intuitivně vaše prso a sát.  Čím častěji dítě saje, tím lépe bude prso stimulováno a nastartuje se tvorba mléka. Nejlépe uděláte, když se porodních asistentek zeptáte na polohy při kojení, které vám uleví od císařského řezu. Zkuste jizvu ochránit před nečekanými pohyby miminka ochránit polštářkem. 

Jakou roli hraje anestezie při zahájení kojení?

Pokud císařský řez proběhl s anestezií, kojení může začít hned po porodu. Vzhledem k tomu, že brzký kontakt s kůží mezi matkou a dítětem a sání prsu stimuluje produkci mléka, je v mnoha nemocnicích běžné, že vaše dítě přiložíte k prsu, když se vaše rána na břiše léčí. A toto spojení je velmi důležité.

Pokud byl císařský řez proveden v celkové anestezii, musíte počkat, až se z narkózy probudíte. Zbytky anestetik jsou tak malé, že pro vaše miminko nepředstavují žádné riziko. Pokud však máte obavy, je nejlepší si o tom promluvit se svou porodní asistentkou nebo lékařem.

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte dietu od Ketomix

Jaké jsou problémy s kojením po císařském řezu?

Omezená pohyblivost

V prvních dnech po císařském řezu může být pro vás náročnější péče o miminko. Zatímco po klasickém porodu se dokážete sama postavit na nohy a nejste téměř omezená v pohybu, po císařském řezu to udělat jen tak nemůžete. Potřebujete hodně pomoci, zvláště v prvních hodinách po císařském řezu. 

Co můžete dělat?

Požádejte o pomoc! Sestry vám samozřejmě i takto pomohou. Pokud ale cítíte, že vás vaše dítě potřebuje, zavolejte sestřičkám ještě jednou. Může také pomoci, když je s vámi v nemocnici váš partner nebo jiná osoba, které důvěřujete a podporuje vás. 

Bolesti

Císařzký řez je operace a prvních pár hodin a dní po císařském řezu budete mít velké bolesti. Bolesti mohou ovlivnit i začátek kojení. Negativně jsou totiž ovlivněny hormony oxytocin a prolaktin, které jsou zodpovědné za tvorbu mléka. To znamená, že když vás tělo bolí, má problémy s tvorbou mléka. 

Bolest jizvy vám může dělat problémy se správným seděním. Zvláště je důležité, aby byla vaše poloha při kojení optimální. 

Obvykle budete dostávat pravidelné léky na bolest. Nemusíte se ale bát, léky jsou kompatibilní s kojením a na miminko nemají žádný vliv. Je vhodné užívat i léky, abyste se rychle postavili na nohy.

Opožděný začátek kojení

Císařský řez je na rozdíl od klasického porodu hormonálně velmi odlišný. Přirozený proces porodu je “přeskočen”. Nejen vaše dítě, ale i vaše tělo může potřebovat trochu déle, aby pochopilo, co se právě stalo. I další vnější okolnosti mohou mít vliv na příchod mléka.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.