MagazínRecenzeVýživa

Kokosový olej – vlastnosti, účinky a recenze

Kokosový olej je rostlinný olej s vysokým obsahem nasycených tuků, který má všestranné využití. Je populární při vaření, pečení a nebo v kosmetice díky jeho vlastnostem. V dnešní době čím dál více lidí jej používá v každodenním životě, díky jeho pozitivním účinky pro naše tělo. Co je to kokosový olej? Jaké má využití? A kde koupit ten nejlepší? 

Kokosový olej - recenze a účinky

Co je to kokosový olej?

Kokosový olej má pro lidské tělo mnoho zdraví prospěných vlastností. Pomáhá v péči o pokožku, vlasy, při hubnutí a můžete ho také využit při vaření nebo pečení.

Má skvělé hydratační účinky pro pokožku, proto je čím dál více používán v laboratořích jako přísada do kosmetického přípravku (šampon, krém atd… ).

Jedná se o kokosový olej, který je mastný s vysokým procentem nasycených mastných kyselin. Díky tomu ho můžete uchovávat po dobu několika měsíců, aniž byste se museli bát o jeho žluknutí. Pochází z lisování kokosové dužiny, a je tvořen mastnými kyselinami (více jak 90%) a antioxidačními látkami → díky tomu má skvělou hydratační sílu a doporučuje se pro udržení zdravé a zářivé pleti.

V posledních letech si získal velkou slávu v kosmetickém průmyslu a je dnes považován za “nezbytnou” součást kosmetických ošeření. Silné zastoupení má také ve zdravé výživě.

Neobsahuje žádný cholesterol, proto jeho použití je vhodné u lidí, s vysokým obsahem cholesterolu. Vždy doporučujeme kupovat BIO kokosový olej, kvůli složení.

Patří k nejvíce konzumovaných olejů na trhu. 

Kokosový olej se produkuje nejvíce na Filipínách, Indonésii a Indii. Dále se produkuje ve Vietnamu, Mexiku, Bangladéši, Srí Lance, Malajsii, Mosambiku, Thajsku a v mnoha dalších zemí.

Potřebujete zhubnout? Vyzkoušejte dietu od Ketomix

Jaké má využití?

Kokosový olej má všestranné využití. Hodí se jak v kosmetice, tak při zdravém pečení a vaření! A to díky jeho nasyceným mastným kyselinám je velmi dobře tepelně odolný. Z toho důvodu může být v kuchyni vystaven vysokým teplotám. 

V kosmetice se používá především jako šampon s kokosovou esencí, který pomáhá hydratovat vlasy a pokožku. Můžete ho také zakoupit ve formě make-upu s výtažky z kokosového oleje, který vám umožní pečovat o vaší pokožku.

Některé mastičky si dokážete z kokosového oleje připravit sami doma.

Můžete ho zakoupit na vaření ve formě másla a nebo také ve spreji. 

Používá se také při odstranění nečistot na pokožce, jako je ekzém, pupínky nebo akné.

Vedlejší účinky kokosového oleje

Kokosový olej má mnoho pozitivních účinků na vaše tělo. Avšak najdou se i jeho stinné stránky. 

Doporučuje se konzumovat s mírou, jinak může začít způsobovat negativní účinky na vaše tělo.

Jaké nežádoucí účinky se u vás mohou projevit?

 • Přibrání na váze
 • Porucha střevního zažívání
 • Zvýšená hladina krevního cukru
 • Alergická reakce

Kokosový olej je skvělým zdrojem vitamínu E.

Kdo by to řekl že zrovna kokosový olej bude skvělým zdrojem vitamínu E? Tato živina totiž vyniká svým antioxidačním účinkem a pomáhá bojovat proti volným radikálům a buněčné oxidaci.

Vitamín E pozitivně funguje s vitamínem K, který napomáhá rozšiřovat cévy a zabraňuje srážení krve. Proto je vhodný v boji proti kardiovaskulárnímu onemocnění.

Kokosový olej na vaření

Kokosový olej je velmi populární při vaření a pečení v každé kuchyni. Především v Asii, Indii a Evropě. 

Získává se z kokosových ořechů. Od kokosového tuku se liší tím, že při výrobě je zpracován šetrněji. Při zpracování plody neobsahují pouze olej, ale také vodu a proto musí být pro získání kokosového oleje obě tekutiny odděleny. Ve světe se používají různé procesy při zpracování.

Jaké jsou hlavní důvody proč je tak populární při vaření?

 • Odolává vysokým teplotám před spálení
 • Lahodná chuť
 • Mnohem zdravější než různé druhy olejů

V mnoha receptech můžete najít kokosový olej jako základní přísadu k vaření. Používá se především ve vegetariánských jídlech, rýžových jídlech a nebo polévek.

Používá se také jako náhrada margarínu, olivového oleje, panenského oleje a nebo i řepkového oleje.

Kokosový olej na vlasy

Díky vlastnostem a složení kokosového oleje, je skvělou alternativou která vám pomůže s péčí o vaše vlasy. Díky tomu že neobsahuje žádné toxické chemikálie, a můžete jej použít například místo šamponů nebo kondicionéru. 

Složení oleje obsahuje důležité minerály, protein a vitamíny které pomáhá posilovat vaše vlasy. Navíc je skvělým pomocníkem proti vypadávání vlasů a podporuje jejich zdravý růst díky antioxidantům a mastným kyselinám.

V kosmetice je také známý, díky tomu že se vyrábějí masky na obličej z kokosového oleje, díky zdravým účinkům na naší pokožku. 

Kokosový olej na zuby

Kdo by to řekl, že kokosový olej pomáhá k bělení zubů? V dnešní době tato věc není až zase tak rozšířená, ale opravdu pomáhá při bělení zubů. Díky svému složení dokáže zničit bakterie v ústní dutině. 

Díky tomu dokážete předejít kazům, zánětům dásní a nebo také zápachu z úst. 

Vlastnosti kokosového oleje

Jaký má kokosový olej vlastnosti? 

 • Antioxidační → je to přírodní antioxidant, který pomáhá předcházet stárnutí lidské těla a vaší pokožky. Pomáhá bojovat proti volným radikálům, a díky tomu minimalizovat degenerativní onemocnění.
 • Hydratační → další skvělá vlastnost kokosového oleje je, že máš vysokou schopnost naše tělo hydratovat. Potravina je bohatá na mastné kyseliny, a proto se využívá v kosmetickém oboru.
 • Protizánětlivé účinky → kokosový olej má skvělé protizánětlivé účinky, které se používají k léčbě ekzémů a vyrážky.
 • Nutriční obsah → složení obsahuje důležité a základní živiny pro vaše tělo.

Výhody kokosového oleje

Jaké jsou výhody kokosového oleje? Má pozitivní účinky na:

 • Pomáhá posilovat imunitní systém
 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • Dokáže zasytit
 • Pomáhá při hubnutí a spalování tuků
 • Ideální použití v kosmetice
 • Používá se při léčbě vyrážky nebo ekzému

Kokosový olej kupujte ve specializovaném obchodě

Chceme tím říct, že na trhu můžeme najít nespočet druhů kokosových olejů od různých výrobců. Tím se může lišit kvalita oleje, účinnost a složení. Nejlepší variantou je panenský kokosový olej a nebo BIO kokosový olej.

Nejlepší kokosový olej

Publikováno 8.5.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.