ČlánkyRecenze

Nejlepší kolagen na trhu

5
(1)

V první řadě je velmi důležité vědět, co to kolagen vlastně je. Jaké má výhody a co může způsobit jeho nedostatek? Jaký je nejlepší kolagen na pleť, klouby a vlasy? A v jakých potravinách se nachází?

Co je to kolagen?

Kolagen je nejdůležitější bílkovina v těle, protože tvoří více jak 30% bílkovin v těle. Tato bílkovina je známá především jako hlavní složka pro správnou tvorbu kůže, kostí, šlach, zubů, cév a chrupavek. Z vědeckého pohledu se rozlišuje okolo 28 různých typů kolagenů. Kolagen dává strukturu tkáním ve vaše těle, proto se mu také často říká strukturální protein.

Vzhledem k tomu, že hladina kolagenu v těle s přibývajícím věkem klesá a vnější vlivy (kouření, alkohol, spánek, cvičení, nadměrné opalování) zpomalují jeho produkci, pokožka se méně napíná a tvoří se vrásky. Na trhu se můžete s kolagenem setkat ve formě prášku, ampulí, pití, krémů a nebo i jako sérum. Pokud jde o „strukturu“, tato bílkovina je podobná želatině která se skládá z živočišných bílkovin.

Lidská pokožka se převážně skládá z kolagenu typu I. Můžeme se pak také setkat s type II, III, IV a V. Kolagen typu I je nejběžnějším kolagenem v lidském organismu (více jak 90%). Nachází se v zubech, kostech a pokožce.

Kolagen je strukturální protein, který tvoří z velké části podpůrné a pojivé tkáně, které procházejí celým tělem.

Suplementace kolagenu

I když je kolagen nejhojnější bílkovina v našem těle, patří k nejprodávanějším doplňkům stravy pro podporu zlepšení kůže, vlasů, pokožky a nehtů. Postupem času je kolagen čím dál více populárnější a prodávanější.

První známky kolagenu v doplňcích stravy se objevil jako přísada k výrobě pleťových krémů a sér. Vědci se však domnívají, že lepší je koupit kolagen v tabletách nebo prášků, díky jeho vstřebatelnosti protože kolagen se nenachází na povrchu kůže, ale v jeho „hlubších vrstvách“.

Doplňky stravy navíc obsahují aminokyseliny, které slouží jako stavební kameny bílkovin a navíc mohou obsahovat další vitamíny na podporu kvality kůže a vlasů (zinek, selen, biotin, vitamín C a mnoho dalšího..).

Pomáhá kolagen v boji proti vráskám?

Na tuto otázku není zrovna lehké odpovědět. Vědecké výzkumy dokazují, že pružnost pokožky ukazují že kolagen má pozitivní vliv na:

 • Snížení hloubky vrásek
 • Zjemní pleť
 • Zvýší vlhkost pokožky
 • Zajistí lepší pružnost pokožky

Kolagen jako doplněk stravy

Kolagen lze zakoupit jako doplněk stravy, obvykle se vyskytuje jako hydrolyzát. Hydrolyzovaný kolagen má štěpený protein, které naše tělo snadněji vstřebává.

Ve většině případů se skládá z živočišného kolagenu, obvykle z hovězího, vepřového ale někdy i ze sladkovodních nebo mořských ryb.

Na trhu lze zakoupit kolagen jako doplněk stravy ve formě prášku, tabletek, kapslí nebo ampulí na pití. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody.

Kolagen v potravinách

Kolagen se přirozeně vyskytuje v kůži, kostech, a dalších tkáních živých tvorů. Jaké potraviny obsahují kolagen?

 • Vývar z kostí
 • Kostní dřeň
 • Ryby
 • Kůře s kůží
 • Vejce
 • Želatina
 • Spirulina
 • Mléčné výrobky
 • Maso

Kolagen je přítomen v některých potravinách, které konzumujeme téměř každý den. Existují složky, jako jsou vitamíny a antioxidanty, které mohou zvýšit produkci této bílkoviny v našem těle.

Jaká je doporučená denní dávka kolagenu?

Na tuto otázku není zrovna lehké odpovědět, protože závisí na fyzické kondici člověka a hmotnosti. V současné době není žádný oficiální „názor“ ohledně toho v jaké dávce kolagen konzumovat. Popřípadě se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Výhody kolagenu

S přibývajícím věkem, se ve vašem těle kolagen ztrácí. Od 40 let můžete ztratit více jak 1% kolagenu v těle každý rok.

V čem má výhody kolagen?

 • Zachování pokožky a její struktury
 • Hojení ran
 • Zpomaluje stárnutí kůže
 • Pomáhá k růstu svalové hmoty
 • Udržuje zdravé zuby a nehty
 • Pomáhá v boji proti bolavým kloubům

Jaké typy kolagenu existují?

Celkem existuje okolo 28 různých typů kolagenu, které si liší složením, funkcemi a strukturou v našem těle. Nejdůležitější a nejznámější typy jsou I, II a III.

Kolagen typu I

Výskyt: vyskytuje se především v šlachách, kůži, kostech, chrupavce a kůži.

Funkce: dodává pokožkám, vazům a šlachám pevnost, pružnost a zajišťuje stabilitu a pružnost kostí.

Výskyt ve stravě: nejvíce se vyskytuje v kůži a kostech z hovězího a vepřového masa. Také ho můžeme najít ve sladko mořských a sladkovodních rybách.

Kolagen typu I patří k nejhojnějším kolagenům v těle.

Kolagen typu II

Výskyt: meziobratlové ploténky a chrupavka.

Funkce: zajišťuje stabilitu kloubů a chrupavek.

Výskyt ve stravě: kuřecí chrupavka.

Obsahuje více jak 80% podílu převážně v tkáni chrupavky.

Kolagen typu III

Výskyt: kůže, šlachy, chrupavky, cévy a kosterní svaly.

Funkce: je zodpovědný za elastické vlastnosti tkání a vnitřních orgánů.

Výskyt ve stravě: kůže a kosti z hovězího masa.

Vyskytuje se běžně s kolagenem typu I.

Co všechno podporuje tvorbu kolagenu?

Kromě aminokyselin vaše tělo potřebuje k tvorbě vitamín C. Tento vitamín aktivuje metabolické enzymy, které jsou odpovědné za produkci kolagenu.

Jak se vám líbil článek?

Začněte hlasovat!

Hodnocení 5 / 5. Kolik lidí hlasovalo: 1

Tento příspěvek nemá zatím žádný hlas! Buďte první!

1 Comment

Leave a Response

Pin It on Pinterest

Share This