Zdraví

Ledvinová kolika: příznaky a léčba

Renální kolika je velmi bolestivé onemocnění, především kvůli přítomnosti kamenů a zánětu močových cest. Pojďme se podívat, jak vážná je ledvinová kolika? Co toto onemocnění lečí? A jaké jsou její příznaky?

Velké procento žen, které již prodělaly ledvinovou koliku, říkají že tato bolest byla velmi silná, v některých případě větší než u porodu. Bolest je skutečně nesnesitelná a často je provázena hořečnatými stavy a příčiny obecně souvisí s tvorbou kamenů a krystalických útvarů, které mohou být na bázi vápníku v kombinaci s oxaláty či fosfáty nebo jsou vzniklé zahuštěním kyseliny močové či cystinu.

Infekce močových cest může také způsobit ledvinovou koliku, protože mohou tvořit shluky kamenů kterým se říká ledvinové kameny.


Nejlepší online lékárna


Příznaky renální koliky

Jakmile se kameny začnou pohybovat v močových cestách a vzhledem ke své velikosti a tvaru nemůže být vyloučen močením, začnete pociťovat velmi silnou a ostrou bolest, která vystřeluje do zad v oblasti ledvin, kyčlí a vede směrem dolů ke tříslům.

Bolest se čím dál více zvyšuje, když se svaly v močovodu stahují, aby usnadnily vytlačení kamenu směrem k močovému měchýři. Je velmi snadné si všimnout jaké zbarvení má krev v moči a nebo při močení vás bude silně pálit moč.

Stejně jako v případě cystitidy se přidává pocit tíhy a také neustále nutkání jít na záchod. Někdy může také dojít k lokální infekci s nastupující horečkou a nevolnosti. V těchto případech je dobré si zavolat ošetřujícího lékaře a jsou mu předepsána silná antibiotika.

Prevence proti ledvinové kolice

V první řadě, je velmi důležité pít hodně tekutin. Alespoň 3 litry denně, aby se vytvořilo dostatečné množství moči k vyloučení “forem štěrku” a bakterií.

Doporučujeme omezení červeného masa, drůbežího masa a mléčných výrobků ze svého jídelníčku. Dále doporučujeme dbát na doplňku vápníku a vitamínu D → jedná se o jisté opatření, proti tvorbě ledvinových kamenů.

Dobré je také udržovat ledvinový pás na těle v teple, protože studená záda mají velmi špatný vliv na vaše ledviny.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.