Zdraví

Může kouření marihuany způsobit psychózu?

Marihuana v dnešní době patří k nejrozšířenější nelegální drogou na světě, a to kvůli tomu, že se považuje především za “měkkou” drogu. A toto nízké povědomí o riziku způsobuje iluzi falešného bezpečí a mnoho lidí tuto drogu odsuzuje, aniž by vědělo jaké pozitivní i negativní účinky má pro naše lidské tělo.

Mnoho lidí tuto drogu používá jenom “rekreačně” čím dál více. V posledních letech několik vědeckých studií ukázalo, že časté užívání marihuany zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás může objevit psychóza nebo schizofrenie, zvláště pokud konzumace začíná již v dospívání.

Na jedné straně užívání marihuany zvyšuje pravděpodobnost, že budete trpět psychózou, a na druhé straně lidé, kteří již trpí psychotickými příznaky nebo schizofrenii, jsou více přitahováni užíváním marihuany jako formy samoléčby (stejně jako u alkoholu).

Co je to psychóza z konopí?

co je konopná psychóza? Konopí přímo ovlivňuje části mozku, které mají mnoho kanabinoidních receptorů, jako je hipokampus nebo amygdala. Přímým ovlivněním těchto částí mozku způsobuje nadměrné užívání konopí zkreslení reality.


Vyzkoušejte CBD olej


Jaké jsou příznaky konopné psychózy?

Mezi nejběžnější příznaky patří:

  • Halucinace (vizuální nebo sluchové)
  • Paranoia
  • Zmatek
  • Deprese
  • Úzkost
  • Agresivita
  • Násilné chování
  • Izolace

Jak dlouho trvá marihuanová psychóza? Ve většině případů trvá déle než i několik dní a vyžaduje ve většině případů abstinenci a popřípadě léčbu. Pokud osoba znovu použijete marihuanu, je velmi pravděpodobné že se psychotické zlomy znovu objeví, nebo dokonce povedou k dlouhodobému horizontu schizofrenie.

Může užívání marihuany způsobit schizofrenii?

Vědci zjistili, že častá a nadměrná konzumace konopí narušuje rovnováhu v přenosu glutamátu a dopaminu v mozku, což může způsobit poruchy nervového systému spojené s psychózou a schizofrenií. Klíč by se našel ve špatné funkci receptoru NMDar související s neuronální plastickou pamětí. Tento receptor reguluje působení glutamátu, který stabilizuje celý neuronální systém a působí proti účinkům léků. Užívání konopí deaktivuje NMDar, který zvyšuje účinky dopaminu a může vést k psychóze.

Další výzkum zjistil, že uživatelé marihuany, které mají určitou variantu genu AKT1, ma až sedmkrát vyšší riziko psychózy. Jinými slovy, genetická predispozice se zdá být nezbytná k rozvoji psychotických příznaků po užití marihuany.

Jiné studie ujistily, zvýšené riziko psychózy v dospělosti u lidí, kteří užívali marihuanu jako mladí a měli specifickou variantu genu COMT.

Užívání marihuany zhoršuje příznaky u lidí, kteří trpí schizofrenií nebo psychózou. Paradoxně se tito lidé častěji obracejí k užívání marihuany jako k formě samoléčby.

Můžete omezit konopí a vyhnout se psychóze?

Je pravda, že omezení nebo vyhýbání se konzumaci marihuany snižuje pravděpodobnost, že budete v budoucnu trpět psychózou. Ale u některých lidí, je velmi těžké se této věci vyhnout, protože se na více jak 70 % objeví. Je to jako stisknout tlačítko, které již nemůžete vypnout. Marihuana může vyvolat psychotickou poruchu a příznaky tak mohou zůstat na vždy.

Jak přestat s marihuanou, abyste se vyhnuli zhoršení psychózy?

Marihuana je návyková droga, která zničila životy mnoha lidí po celém světě. Přestat s marihuanou není snadné právě proto, že vyvolává závislost. Pokud vy, nebo někdo z vašich blízkých začal trpět problémy se zneužíváním marihuany, měli byste navštívit lékaře.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.