Magazín

Co může způsobit nedostatek vitamínů v lidském těle?

Vitamíny a minerály jsou nedílnou součástí pro správné fungování našeho těla. Pokud trpíte jejich nedostatek, ve většině případů se mohou objevit lehká nebo těžká onemocnění. Co všechno se může stát při nedostatku vitamínu v lidské těle?

Nejlepší proteinová dieta Ketomix

Nejlepší dieta bez sacharidů

Ketomix → Nejlépe hodnocená a nejprodávanější na trhu

Pestrá strava je základ! Pokud nemáte dostatečný příjem kvalitních potravin, vaše tělo tím nedokáže přijmout správné množství živin a to může vést k různým nedostatkům vitamínům v těle a následně k různým onemocněním.

Každá potravina má různé zastoupení vitamínů. Některé potraviny mají vyšší a některé zase nižší obsah vitamínů a minerálů. Pokud začnete trpět nedostatkem vitamínů v lidském těle, ve většině případů to má za následek 2 problémy. Tim jedním je že vaše tělo trpí chronickým onemocnění na nedostatek určitého vitamínů, a nebo druhá pravděpodobnější možnost je ta, že vitamíny nejsou získávány z vašeho jídelníčku.

Co se může stát pokud nemáte dostatek vitamínů? Pojďme se podívat co vše může způsobit nedostatek některých látek v těle.

Vitamín A – nedostatek způsobuje poruchy vidění

Vitamín A je známý především tím, že je spojen s poruchami vidění a zraku. Může způsobit různá onemocnění, která postupem času mohou přejít v šeroslepost. V tomto případě je důležité aby jste věděli, které potraviny obsahují vitamín A a následně tím mohly předejít onemocněním které jsou s nim spojené. Mezi potraviny bohaté na vitamín A patří:

 • Vejce
 • Mléko
 • Losos
 • Játra
 • Listová zelenina
 • Mango
 • Rajče
 • Papája
 • Mrkev
 • Dýně
 • Kukuřice

Kolik potravin je důležité sníst, aby jste dostáhli denního příjmu vitamínu A

Záleží především na věku a pohlaví daného jedince. Běžně se uvádí, že by konzumace vitamínu A měla být okolo 900 mg pro muže a pro ženy okolo 700 mg.

Nedostatek vitamínu A

Vitamín B12 – nedostatek způsobí Anémii

Anémie může mít za následek nízké hladiny nebo nedostatku vitamínu B12. Tato látka obsahuje kobalt, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek v našem těle.

Kvůli tomu, že bakterie syntetizují účinky vitamínu B12 v těle, je množství tohoto vitamínu u člověka dáno konzumací potravin živočišného původu. Z tohoto důvodu může trpět každý, kdo dodržuje veganskou nebo vegetariánskou stravu.

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje Anémii

Křehké kosti kvůli nedostatku vitamínu D

Vitamín D má velmi důležitou funkci v těle. Pomáhá totiž udržovat zdravé kosti díky správnému vstřebávání vápníku. Pokud trpíte nedostatkem tohoto vitamínu, objeví se u vás onemocnění spojené s vadou kostí, páteří a kloubů.

Tento vitamín se například tvoří díky vystavení pokožky ultrafialovému záření ze sluníčka. Dá se také vitamín D získat z několik potravin (vejce, maso, mléko) → pouze ale malé množství. Pro dostatek vitamínu D je dobré vystavit pokožku alespoň na 15 minut slunci.

Vitamín D a sluneční záření

Nedostatek vitamínu v těle má za následek řadu nemocí

Pokud dbáte na vyváženou a pestrou stravu, nedostatek některých vitamínů je nepravděpodobný. U některých lidí nebo situací je dobré zvýšit denní příjem vitamínů (těhotné ženy).

Jestliže vaše tělo trpí na nedostatek některého vitamínu v těle, a víte o něm je dobré buď “zlepšit” vaší pestrou stravu nebo zakoupit doplněk stravy. Za tímto účelem je ale dobré se poradit s lékařem nebo odborníkem na zdravou výživu, aby mohl posoudit výhody případy doplňků stravy a jejich správné dávkování v závislosti na stavu daného jedince, věku a kondici pacienta.

Důvěryhodné zdroje

[1] Wikipedie CZ: Vitamín D

[2] Mojelekarna.cz: Nedostatek vitamínu

[3] Svět Plodů: Jak poznat nedostatek vitamínu A, D, E a K

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.