MagazínRecenze

Nejlepší arginin (L-arginin): recenze, zkušenosti a dávkování

L-arginin je aminokyselina, která pomáhá našemu tělu vytvářet bílkoviny.  Tato aminokyselina se vyskytuje v červeném mase, rybách a mléčných výrobcích. Jaké jsou účinky argininu? Kde koupit ten nejlepší arginin na trhu? 

Nejlepší arginin na trhu

TOP 1. místo

BrainMax NO Booster Arginin

Výborná kombinace argininu, citrulinu a ornitinu. Podpoří sportovní výkon, regeneraci a snížení krevního tlaku.

Přibližná cena: 899 Kč

2. místo

Arginin kapsle Warrior 

Warrior arginin obsahuje v jedné kapslí až 800mg L-argininu. Patří k nejvýhodnějším na trhu.

Přibližná cena: 189 Kč

3. místo

Arginin Mega Caps – All Stars

Kvalitní arginin od značky All-star obsahuje více jak 500mg L-argininu v jedné dávce. 

Přibližná cena: 948 Kč

Nejlepší arginin

 • BrainMax NO Booster Extreme Arginin
 • Arginin kapsle Warrior
 • Arginin Mega Caps – All star
 • Myotec L-Arginine prášek 300g
 • L-arginine Star 60 kapslí
 • AKKG Compressed Caps – NUTREND
 • Golden Nature Arginin 100 tablet
Účinky argininu

Co je Arginin?

Arginin je esenciální aminokyselina jako (glycin, glutamin, prolin a taurin) , a patří k jedním z mála aminokyselin, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování. 

L-arginin pomáhá vašemu tělu vytvářet bílkovin. Funguje tak, že uvolňuje oxid dusnatý do krve. 

Oxid dusnatý působí na rozšíření vašich cév v krvi. 

Kromě toho, že se L-arginin podílí na syntéze bílkovin, je prekurzorem pro produkci oxidu dusnatého, který se uvolňuje do krev a působí jako vazodilatátor → a tím podporuje lepší krevní oběh

Zdravý lidský organismus za normálních podmínek přirozeně produkuje arginin, ale je také možné si vytvořit jeho větší dávky prostřednictvím určitých potravin, jako je například: červené maso, ryby, mléčné výrobky a vejce → všechny tyto potraviny jsou důležitým zdrojem argininu.

Arginin pomáhá zlepšovat kardiovaskulární systém a funkci ledvin, bojuje proti zánětům a migréně a snižuje riziko srdečního infarktu a bolesti svalů.

Aminokyselina arginin, se běžně užívá v množství mezi 3,5 až 5 gramy denně. 

Dokážete dostatečné množství argininu přijímat z běžné stravy. Pokud vám to ale nestačí a chcete zvýšit příjem argininu, je dobré si zakoupit doplňky stravy které mohou obsahovat i více jak 500 mg v jedné dávce.

Účinky L-argininu

Vlastnosti argininu

Mnoho výzkumů prokázalo, že nedostatek argininu může způsobit četné problémy.

Mezi hlavní výhody argininu můžeme zařadit:

 • Posiluje imunitní systém: v krátké době posiluje imunitní systém našeho těla a pomáhá nás chránit před nemocemi a infekcemi.
 • Arginin a erekce: dokáže zvýšit průtok krve.
 • Pomáhá detoxikovat: arginin eliminuje koncentraci amoniaku po intenzivní svalové aktivitě a zmírňuje pocit únavy.
 • Prevence kardiovaskulárního onemocnění: díky vasodilatačnímu účinku snižuje krevní tlak. 
 • Proti stárnutí: stimulací produkce aminokyseliny L-prolinu je také usnadněná syntéza kolagenu. To má za následek dobré hojení ran a účinek pro stárnutí.
 • Arginin a vlasy: některé výzkumy dokázaly, že arginin pomáhá k opětovnému růstu vlasů
 • Reguluje hormonální funkci: další klíčová role je spojena se stimulací růstového hormonu, prolaktinu, inzulinu a glukagonu.
 • “opravuje” tkáň: tato molekula podporuje syntézu prolinu, aminokyseliny, která tvoří kolagen.

Arginin také stimuluje produkci inzulínu a růstového hormonu. V kombinaci s dalšími léky se používá k léčbě rakoviny prsu. 

Dávkování argininu

S argininem na trhu se můžete setkat ve formě tablet nebo prášku. Dávkování argininu vždy doporučuje výrobce na obalu doplňků stravy. ve většině případů se ale doporučuje dávkovat okolo 3,5 až 5 gramů.

1. Místo

BrainMax NO Booster Extreme Arginin

Tento NO Booster od BrainMaxu nabídne kombinaci Argininu (AKKG) + Citrulinu (malátu) + Ornitinu (OAKG). Tento doplněk stravy nabízí komplexní složení 3 důležitých aminokyselin pro tělo v lépe využitelných formách. Složení podporuje funkci produkce oxidu dusného v organismu. Co je oxid dusný? Oxid dusný (NO) je signální molekula, která se objevuje v našem těle a má za úkol uvolnění hladkého svalstva a cév. Jaké jsou hlavní výhody tohoto doplňků stravy? Podporuje roztažení cév, podporuje sportovní výkon, snižuje krevní tlak, oddaluje únavu a regeneraci a pomáhá okysličovat tkáň. Balení BrainMAx NO boostru koupíte v balení 510g za cenu 899 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

2. Místo

Arginin kapsle Warrior

L-arginin od méně známe značky Warrior nabídne kvalitní složení za nejvýhodnější cenu na trhu. Věděli jste, že arginin patří k základním esenciálním aminokyselinám? Tato látka je nezbytně nutná ke správnému vývoji a růstu člověka. Plní totiž v lidské těle velmi důležitou funkci → tvorba oxidu dusnatého a kreatinu, což může vést k růstu svalové hmoty. Výrobce doporučuje doplněk stravy v kombinaci l-citrulinu malátu a BCAA. V jedné dávce najdete až 800mg L-argininu za cenu 189 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

3. Místo

Arginin Mega Caps – All Stars

Na třetím místě se umístil Arginin ve formě kapslí od značky All Star. Složka L-arginin patří k aminokyselinám, které si “částečně” vaše tělo dokáže vyrobit samo prostřednictvím syntézy. Tato látka se používá v těle jako prekurzor NO – oxidu dusného. Výrobce doporučuje dávkování 5 kapslí → to vám zaručí až 5000mg L-argininu. Balení obsahuje dávku zhruba na 30 tréninku za cenu 948 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

4. Místo

Myotec L-Arginine prášek – 300g

Tento arginin od značky Myotec nabídne volnou formu prášku L-argininu, díky fermentační technologii. Výhody v jeho výrobě spočívá v biologické využitelnosti v konečném produktu. Věděli jste, že arginin dokážete získat také z potravin, které denně konzumujete? Například ho můžete najít v potravinách jako jsou cizrna, ořechy, hovězí a kuřecí maso, hnědá rýže a mořské plody. Složení Myotyc argininu pomáhá zvýšit sexuální energii, posiluje vaše svaly a funguje jako skvělý přírůstek svalové hmoty. Balení obsahuje prášek, který výrobce doporučuje konzumovat 30 minut před zahájením tréninku.

Výhody:

Nevýhody:

5. Místo

L-Arginine Star 60 kapslí

L-arginin od značky Star je skvělým doplněk stravy, který obsahuje esenciální aminokyselinu arginin, která je především důležitá pro růst vašich tkání a výživu svalů. Tento produkt je vhodný pro ty, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu a sílu. Balení obsahuje 60 kapslí za cenu 702 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

6. Místo

AAKG Compressed Caps – NUTREND

Populární značka NUTREND nabídne ve složení L-arginin v kombinaci s alfa-ketoglutarátem v podobě kapslí. Doplněk stravy je vhodný pro ty, kteří chtějí zvýšit syntézu oxidu dusnatého (NO) a tím zlepšit dodání kyslíku do vašich svalů.  Složení AAKG obsahuje v jedné kapsli více jak 1 100mg AAKG! Balení obsahuje 120 lehce vstřebatelný kapslí za cenu 440 Kč.

Výhody:

Nevýhody:

7. Místo

Golden Nature Arginin 100 tablet

Na sedmém místě se umístit Arginin od značky Golden Nature v formě tablet. Věděli jste, že L-arginin patří k semi-esencilním aminokyselinám → to znamená, že vaše tělo si tuto aminokyselinu nedokáže vyrobit samo za určitých podmínek, a tak je jeho příjem nezbytný pro naše tělo. Tato složka má významný vliv na váš kardiovaskulární systém, který je potřebný pro vznik NO (oxidu dusného). Balení obsahuje 100 tablet za cenu 259 Kč.

Výhody:

Nevýhody

V jakých potravinách můžeme najít arginin?

Potraviny, které obsahují arginin:

 • Arašídy
 • Mandle
 • Lískové oříšky
 • Sušené fazole
 • Cizrna
 • Čočka
 • Sója
 • Červené maso
 • Ryby
 • Vejce
 • Bílek
 • Žloutek
 • Sýr
 • Obiloviny (těstoviny, chléb a rýže)

Pomáhá arginin posílit imunitní systém?

Postupem času několika let se začínají objevovat důkazy, že L-arginin pomáhá zlepšovat imunitní systém.

Nejen že slouží jako stavební kámen pro syntézu proteinů, ale slouží také jako substrát ke zlepšení imunitních reakcí. 

Navíc se klinicky ukázalo, že pro podporu hojení ran, se L-argnin doporučuje užívat. 

Pomáhá L-arginin snižovat krevní tlak?

Na internetu se začali objevovat otázky, zda může L-arginin pomoci snížit krevní tlak? Pojďme si něco o těchto studií říci.

L-arginin je organická látka, nebo také se označuje jako aminokyselina. L-arginin dokážeme do svého těla přijímat pomocí stravy (ořechy, ryby, červené maso, celozrnné výrobky a mléčné výrobky), ale za důležitou zmínku stojí, že naše tělo si dokáže tuto aminokyselinu vytvářet samo.

Naše tělo mění L-arginin na oxid dustaný (látky, které pomáhá rozšiřovat krevní cévy).

Sportovci používají L-arginin především kvůli jeho skvělým účinkům na regeneraci, ale také zároveň na “zvětšení” tepen, které díky tomu pomůžou snížit krevní tlak. 

Klinické studie a výzkumy ukázaly, že L-arginin pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje cholesterol a má celkový vliv na zdraví cév. Výzkum na několika lidí ukázal, že lidé kteří užívali denně po dobu několika týdnů L-arginin, dokázaly snížit krevní tlak přibližně o 2 až 3 milimetry rtuti (mm Hg). 

Pokud chcete užívat doplňky stravy s L-argininem pro zvýšení celkové zdraví srdce, doporučuje se jej kombinovat s dalšími vitamíny (vitamín B6 a vitamín B12). 

Arginin se řadí mezi aminokyseliny

Možná to některé překvapí, ale arginin se řadí mezi aminokyseliny. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a tělo je potřebuje k růstu a opravě tkání.

Arginin je jednou z nejběžnějších aminokyselin v těle a nachází se v mnoha potravinách, jako jsou mléčné výrobky, červené maso, drůbež a ryby, ořechy, luštěniny, sójové boby, listová zelenina (špenát, kapusta) a ovoce jako jsou banány nebo avokádo.

Zlepšuje sportovní výkon a zvyšuje průtok krve

Arginin je chemická látka, kterou tělo používá k výrobě oxidu dusnatého, který podporuje průtok krve do valů a tím zlepšuje výkon a průtok krve.

Když cvičíte, vaše svaly vyžadují více kyslíku a živin z vašeho krevního oběhu. 

Zvýšení průtoku krve pomáhá dodávat tyto zdroje efektivněji. S vyššími hladinami argininu ve vaše systému můžete zesílit rychleji, protože vaše svaly dostávají dostatek kyslíku pro růst a opravdu tkání.

Můžete ho najít v různých potravinách, a nebo si zakoupit doplněk stravy s argininem.

Užívání doplňků stravy může také zlepšit sportovní výkon zkrácením doby zotavení po cvičení. 

Interakce L-argininu s léky

I L-arginin může mít negativní vliv na vaše zdraví, pokud užíváte některý z těchto léků:

 • Léky na ředění krve
 • Určitá diuretika
 • Nitroglycerin
 • Léky na zvýšení krevního tlaku
 • Léky na cukrovku
 • Léky na erektilní dysfunkci

Nedoporučuje se užívání L-argininu lidem, které prodělali infarkt. Dejte si také pozor pokud trpíte astmatem nebo alergii, jelikož se u vás může zhoršit.

Pokud užíváte některé léky, nebo trpíte vážným onemocněním a i přesto chcete užívat L-arginin, doporučujeme vám poradit se s odborníkem, nebo se svým ošetřujícím lékařem. 

Nedostatek argininu

Vzhledem k tomu, že arginin je produkován tělem za “normálních” podmínek, tak nedostatek této aminokyseliny je poměrně vzácný.

Existují však některé stavy, patologické nebo jiné, které mohou vyvolat skutečný nedostatek argininu, a proto v některých případech vyžadují jeho suplementaci.

Mezi příznaky nedostatku argininu patří: pocit únavy, změna kvality spánku nebo potíže se soustředěním. Nejzávažnější symptomy jsou spojeny s patologiemi, které závisí na následujících hladinách NO a molekul řízených argininem.

Arginin dávkování

Arginin a kontraindikace

Arginin má také své vedlejší účinky, které by se neměly podceňovat. Je především kontraindikován u lidí, kteří trpí častými kožními projevy.

Nesprávné dávkování argininu může vést k nežádoucím účinkům:

 • Průjem
 • Snížení krevního tlaku
 • Nevolnost
 • Křeče v břiše
 • Příznaky astma
 • Bolest hlavy
 • Alergické reakce

Zejména by neměly arginin užívat těhotné a kojící ženy, bez předem schváleného lékařského souhlasu.

Kde koupit doplňky stravy s L-argininem?

L-argininové doplňky stravy jsou volně prodejné doplňky, které můžete zakoupit ve formě prášku nebo tablet. Můžete je také zakoupit v některých krémech a mstí nebo i ve vlasových přípravcích. 

Suplementy mohou být založeny na samotném L-argininu nebo v kombinaci s dalšími aminokyselinami, vitamíny a minerály. Je možné je zakoupit v lékárnách, zdravé výživě nebo ve fitness obchodech. Nevyžadují totiž žádný lékařských předpis. 

Chemický vzorec argininu

L-arginin chemický vzorec

Na závěr…

Arginin je silná aminokyselina, která může pomoci s mnoha zdravotními problémy. 

Nejčastěji se používá v boji erektilní dysfunkci u mužů, zlepšuje sportovní výkon a zdraví srdce.

Bylo také prokázáno, že prospívá také lidem, kteří trpí na cukrovku. 

Stejně jako u každého doplňku nebo léku je důležité, abyste si před zahájením léčby promluvili se svým lékařem.

Nejčastější otázky

L-arginin je aminokyselina, která pomáhá tělu vytvářet bílkoviny. Uvolňuje také oxid dusnatý do krve. Oxid dusnatý působí na rozšíření krevních cév krevním řečišti, což může pomoci při určitých oběhových stavech.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin přirozeně obsahují l-arginin, včetně: červené maso, kuřecí maso, krůtí maso, losos, treska, mandle, kešu, dýňová semínka, luštěniny, sójové boby, cizrna, hnědá rýže, oves, mléko, jogurt a sýr.

Neexistuje žádná standartní dávka argininu. Ovšem se doporučuje jedna dávka okolo 2-3 g třikrát denně.

Nejlepší arginin na trhu – recenze a zkušenost

Publikováno 29.08.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.