MagazínRecenze

Nejlepší koenzym Q10: recenze a zkušenosti

Co je to koenzym Q10? Věděli jste že jinak se mu také říká ubichinon? Jedná se o živinu, která hraje klíčovou roli při tvorbě buněčné energie a při zachycování volných radikálů v lidském těle. Jaké jsou recenze a zkušenosti s koenzymem Q10? Kde můžete koupit ten nejlepší?

TOP 1. místo

Viridian Curcumin Co-Q10

Jedná se o kombinaci extraktu z kořene kurkumy a koenzymu Q10.

Přibližná cena: 799 Kč

2. místo

MOVit Koenzym Q10 60 mg

Vyskytuje se ve všech buňkách lidského organismu. Dávka obsahuje 67 g.

Přibližná cena: 415 Kč

3. místo

Swanson Koenzym Q10

 

Podpoří funkci srdce a lepší pleti. Jedna dávka obsahuje 100 mg CoQ10.

Přibližná cena: 339 Kč

Nejlepší koenzym Q10 – recenze a zkušenosti

 • Viridian Cucumin Co-Q10
 • MOVit Koenzym Q10 60 mg
 • Swanson Koenzym Q10
 • NOW CoQ10 (koenzymQ10)
 • Barnys Koenzym Q10 Dual limitovaná edice

Co je to koenzym Q10?

Koenzym Q10 je nejvíce známý jako přísada v mnoha různých produktů o péči o pleť nebo proti stárnutí. Věděli jste, že tělo si dokáže vyrobit koenzym Q10 samo? S přibývajícím věkem se však tento proces stává méně účinným. Kromě toho, většina lidí dokáže konzumovat Q10 pomocí pestré stravy, aniž by o tom vědělo. 

Má velmi silný antioxidační účinek, který z něj udělal “zázrak” proti vráskám. Dokáže mít také vliv na váš kardiovaskulární systém a přispívá ke zdraví buněk obecně.

V dnešní době koenzym Q10 obsahuje opravdu mnoho dostupných produktů. Tato látka je nabízena buď samostatně, nebo v kombinaci s vitamíny, minerály a rostlinnými extrakty. 

Byl objeven v roce 1957 a také se můžete setkat s označením ubichinon. 

Díky antioxidačním účinkům je Q10 známý především jako aktivní složka v boji proti vráskám, kterou můžete najít v krémech nebo i v obohacených potravinách.

Q10 je v přírodě všudypřítomná látka, ale používá se především jako doplněk stravy nebo jej můžete najít v obohacených potravinách. 

Pro svůj velký význam pro celý organismus nabývá v současnosti koenzym na významu a je mu věnována odpovídající pozornost. 

Jedná se o látku, která je rozpustná v tucích ve vašem těle, která souvisí s vitamíny K a E. V těle je například Q10 zvláště vysoce koncentrovaný v srdečním svalu a játrech. Zvláštností na koenzymu Q10 je, že jej bylo možné detekovat pouze v lidském organismu.

Problém nastává s přibývajícím věkem, protože vlastní produkce Q10 v těle klesá s přibývajícím věkem. Proto se často používá v produktech proti stárnutí.

Co je to koenzym Q10?

Jak funguje koenzym Q10?

Koenzym Q10 má v lidském těle tři hlavní účinky:

 • Zlepšuje produkci energií ve vašich mitochondriích
 • Snižuje účinnost oxidačního stresu
 • Optimalizuje imunitní systém

Koenzym Q10 v potravinách

V jakých potravinách můžete nalézt koenzym Q10?

 • Ořechy a semena
 • Cibule
 • Špenát
 • Kukuřice
 • Sardinky
 • Makrela
 • Sója
 • Brokolice
 • Avokádo
 • Maso (vnitřnosti)
 • Ryby
 • Oleje
 • Vejce

1. Místo

Viridian Cucumin Co-Q10 60 kapslí

2. Místo

Girzly

3. Místo

Swanson CoQ10 (Koenzym Q10)

4. Místo

NOW CoQ10 (koenzym Q10) + Hloh

5. Místo

Barnys Koenzym Q10 Dual

Nežádoucí účinky koenzymu Q10

Doposud nebyli zjištěny žádné vedlejší účinky užívání koenzymu Q10, a to i v případě, že budete užívat výrazně vyšší dávku, než je denní doporučená dávka (60 mg v jedné kapsli).

Věděli jste, že lékaři doporučují užívat Q10 jako lék na různá onemocnění? A i když budete užívat 400 mg, tak nedochází k žádným nežádoucím účinkům?

Vědci zjistili, že k předávkování může dojít pokud přesáhnete dávku okolo 600 mg, ale i zde jsou známý pouze malé vedlejší účinky. 

Mezi vedlejší účinky se může objevit: 

 • Průjem
 • Nevolnost
 • Nechutenství
 • Malátnost

Před konzumaci Q10 by jste měli vědět, že jeho účinek se neprojeví hned… nebo během pár dní/týdnů. Jeho účinek se může objevit až za opravdu delší dobu. Například při denním příjmu 60 mg v jedné kapsli, tak si musíte naplánovat dobu příjmu na několik týdnů, dokud se vaše zásoba opět nenaplní.

Většina lidí má extrémně nízkou hladinu koenzymu Q10 v těle.

Dávkování koenzymu Q10

Dávkování koenzymu Q10 závisí na tom, proč ho chcete užívat nebo v jaké kombinaci s jinými látkami jej budete užívat.

Pokud užíváte koenzym Q10 jako zdravý dospělý člověk, například pro zlepšení zásobování energií, je denní dávka okolo 60 mg správná.

Pokud budete konzumovat mezi 60-100 mg Q10, zvyšujete tím koncentraci Q10 v krvi. 

Koenzym Q10 funguje jako antioxidant, který snižuje oxidační stres

Oxidační stres je reakce naších buněk s volnými kyslíkovými radikály. Tyto volné kyslíkové radikály jsou přirozeným “odpadní produktem” v procesu výroby energie. Volné radikály jsou svým způsobem normální a koenzym Q10 je může zneškodnit.

Volné radikály jsou svým způsobem normální a koenzym Q10 je může zneškodnit. 

Vědecké studie dokázaly, že koenzym Q10 jako antioxidant zlepšuje hodnoty zánětů u testovaných osob a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. 

Koenzym Q10 zlepšuje imunitní systém

V neposlední řadě má koenzym Q10 také pozitivní vliv na váš imunitní systém

Váš imunitní systém zadržuje všechny škodlivé vlivy zvenčí a zajišťuje tak, že vaši výkonnost nenarušují viry a bakterie.

Pokud vaše tělo má nízký nebo oslabený imunitní systém, může to vést oslabení těla nebo se vaše tělo může stát náchylnější k nemocem.

Pomáhá podporovat zdraví srdce

Možná si říkáte.. co může mít společného koenzym Q10 se zdravím srdcem? Na to je jednoduchá otázka… koenzym Q10 patří do skupiny ubichoninů.

První slovíčko “ubi” znamená, že tato látka se nachází v celém těle. A látka ubichinon-10 se nachází především v srdci, ledvinách, játrech a svalech.

Vědci zjistili, že naše srdce je obzvláště závisle na Q10. Přeci jen se používá nepřetržitě, a proto potřebuje podstatně více energie než ostatní orgány. 

Pokud trpíte nedostatkem Q10, tak máte mnohem méně energie.

Na co si dát pozor při používá produktů s koenzymem Q10?

 • Koenzym patří k dalším látkám s nutričním účinkem v doplňcích stravy. Na rozdíl od vitamínů a minerálů neexistují žádné “předpisy” týkající se používaných látek. 
 • Podle výzkumů nebyly dokázány žádné zdravotní problémy při denním příjmu 10 až 30 mg denně. Produkty s těmito dávkami jsou na světě známé zhruba od roku 1995.
 • Pokud chce užívat dávky větší než 100mg denně, doporučujeme se poradit se svým ošetřujícím lékařem. 
 • Na internetu se můžete sekat s doplňky stravy, které obsahují více jak 100 mg v jedné dávce. V tomto případě si ale dejte pozor, protože se opravdu jedná o velmi velkou dávku.

Jak rychle koenzym Q10 účinkuje?

Častá otázka.. za jak dlouho se dostaví účinek Q10? To však závisí na doplňků stravy a stávající hladině koenzymu Q10. Pokud vaše tělo trpí nedostatkem Q10, může to trvat až několik měsíců, než se hladina Q10 vrátí do normálů.

Pokud si koupíte krémy nebo pleťové vody s obsahem Q10, tak vám doporučujeme jej používat po dobu alespoň několika týdnů nebo i měsíců.

Jaké onemocnění nebo zdravotní potíže může podporovat?

Kromě v péči o pleť, může koenzym Q10 podporovat léčbu následujících potíží:

 • Různá kardiovaskulární onemocnění
 • Léčba infarktu
 • Vysoký krevní tlak
 • Rakovina
 • Poruchy plodnosti
 • Rakovina
 • Migréna
 • Diabetes
 • Parkinsonova choroba
 • Onemocnění paradontózy

Zajímavosti o koenzymu Q10

Studie dokázaly, že Koenzym Q10 (CoQ1O) neboli ubichinon, byl dříve známý hlavně pro svojí klíčovou roli v mitochondriální bioenergetice a sloužil jako nosič elektronů a protonů. Studie však prokázaly jeho přítomnost v jiných buněčných membránách a v krevní plazmě.

Výzkumy prokázaly, že Q10 ovlivňuje expresi genů zapojených do signalizace, transportu a metabolismu lidských buněk.

Nízká hladina Q10 může můžou být způsobeny recesivními mutacemi, mitochondriálními onemocněními a oxidativním stresem. 

S nízkou hladinou Q10 může být také spojována ještě vážnější onemocnění, jako je cukrovka nebo rakovina.

Nedávná data ukázaly, že Q10vlivňuje expresi genů zapojených do lidské buněčné signalizace.

COVID-19 a koenzym Q10

Lid, kteří trpí onemocnění COVID-19, trpí snížení imunitního systému a v závažným případech má za následek poškození plic a respirační potíže.

Vědci zkoumali, a díky účinkům který koenzym Q10 má, tak došli k závěru, že v kombinaci se selenem mají obě látky slibné účinky při léčbě pacientů s onemocněním COVID-19.

Může pomoci koenzym Q10 v léčbě rakoviny prsou?

Rakovina prsou je nečastějším typem rakoviny u žen. Toto onemocnění je léčeno pomocí chemoterapie, ozařováním nebo chirurgickým zákrokem. To ale může mít i stinné stránky, jako je částečná účinnost, nežádoucí účinky a vysoká cena. 

Slibným kandidátem se objevil koenzym Q10 → to je antioxidant, který může zasáhnout mechanismy progrese nádoru.

Nejčastější otázky a odpovědi:

Odpovídám na nejčastější otázky a odpovědi ohledně koenzymu Q10:

K čemu je koenzym Q10 dobrý?

Koenzym Q10 (COq10) je látky, která pomáhá přeměňovat potraviny na energii. CoQ10 se nachází téměř v každé buňce v těle a je to silný antioxidant. Antioxidant bojují proti škodlivým částicím v těle známým jako volné radikály, které poškozují buněčné membrány.

Jaké potraviny obsahují koenzym Q10?

Mezi potraviny které obsahují koenzym Q10 patří tučné ryby (losos a tuňák), maso z orgánů (játra) a celozrnné výrobky. Většina jedinců získává dostatečné množství CoQ10 prostřednictvím vyvážené stravy, ale suplementace může být užitečná pro jedince se zvláštními zdravotními problémy.

Kdo by měl užívat koenzym Q10?

Vědci zjistili, že doplňky koenzymu Q10 jsou potenciálně prospěšné pro lidi žijící se srdečním onemocněním. V dlouhodobé studii měli lidé žijící se středně těžkým až těžkým srdečním selháním, kteří denně užívali doplňky s koenzymem Q10 snížené riziko až o 42 %.

Jaké jsou příznaky nedostatku koenzymu Q10?

Mezi příznaky, který může způsobit koenzym Q10 patří: záchvaty, intelektuální postižení, špatný vlasový tonus (hypotonie), svalové kontrakce, průjem, závrať, svalová ztuhlost, ztráta zraku degenerací.

V jakém věku je dobré užívat koenzym Q10?

Koenzym Q10 je bezpečný pro většinu lidí po 18 letech a doporučuje se každému s mitochondriální dysfunkcí, starším 35 let nebo každému, kdo se snaží nebo plánuje otěhotnět. 

Jak přirozeně zvýšit hladinu koenzymu Q10?

Pokud chcete přirozeně zvýšit hladinu koenzymu Q10, ujistěte se, že konzumujete tyto potraviny:

 • Maso: orgány – ledviny a játra.
 • Tučné ryby: sardinky, losos, pstruh a makrela.
 • Maso: kuřecí, hovězí a vepřové.
 • Zelenina: špenát, brokolice a květák.
 • Ovoce: jahody a pomeranče.

Snižuje koenzym Q10 cholesterol?

Výsledky současného systematického přehledu a metaanalýzy ukázaly, že suplementace koenzymu Q10 významně zlepšila lipidové profily snížením celkového cholesterolu a zvýšením HDL cholesterolu.

Koenzym Q10

Publikováno 6.11.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Důvěryhodné zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28481148/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26526835/

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.