Magazín

Top 9: nejlepší omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 jsou mastné kyseliny (rybí olej), které jsou pro naše tělo nezbytné. Tyto prvky jsou nejen nezbytné pro stavbu našich orgánů, ale jsou taky velmi důležité pro naše tělo a zdraví. Jak přesně omega 3 mastné kyseliny pomáhají? Jaké jsou výhody omega 3? Jaký je nejlepší rybí tuk?

Nejlepší omega 3 mastné kyseliny

TOP 1. místo

Zinzino – BalanceOil 1300 mg

Balanceoil zinzion 100mg


BalanceOil je skvělý doplňkem stravy který zajistí skvělou rovnováhu polyfenolů a omega 3 mastných kyselin v jedné dávce.

Přibližná cena: 1199 Kč

2. místo

Zinzino – Balance Test

Zinzion BalanceTest

Balance test je skvělým pomocník při zjištění poměru buněk omega-3/omega-6 ve vašem těle z pohodlí domova.

Přibližná cena: 2499 Kč

3. místo

OPTI OMEGA-3 ORANGE

Opti Omega-3 orange

Tento rybí olej má skvělou pomerančovou příchuť a nabídne vysoký obsah omega 3 mastných kyselin.

Přibližná cena: 284 Kč

1) Co jsou omega 3 mastné kyseliny?

Omega 3 patří do skupin mastných kyselin. Z nich 3 mají velmi důležitou funkci pro naše tělo: kyselina alfa linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Tyto prvky jsou nezbytné a jsou také součástí složení životně důležitých orgánů pro naše tělo i mozek. Mastné kyseliny by měli být konzumovány v dostatečném množství pro udržení zdraví našeho těla.

Omega 3 mastné kyseliny také patří mezi živiny, které jsou nezbytné pro správnou funkci organismu a taky pro jeho vývoj. 

Častokrát se omega 3 řadí mezi nejdůležitější doplňky stravy u sportovců.

2) Jaké mají zdravotní přínosy?

Studie dokazují že mastné kyseliny mají velmi pozitivní zdravotní účinky na náš lidský organismus. Jsou pro nás nepostradatelné a nezbytné.

Pomáhá se zdravím srdce

Mnohé studie dokazují, že omega 3 pomáhají v boji s kardiovaskulárním onemocněním.
Konzumace omega 3 je také spojena s dramatickým snížením srdečních chorob. Během některých výzkumů bylo dokázáno že strava bohatá na rostlinné omega 3 významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zejména u lidí postižených problémy se srdečním infarktem. 

Omega 3 také dokážou snížit krevní tlak u lidí, kteří trpí na vysoký krevní tlak. Mastné kyseliny zvyšují hladinu toho “dobrého” cholesterolu” a snižují hladinu triglyceridů o více jak 15-30%! 

Omega 3 mastné kyseliny jsou velmi dobré pro naše srdce!

Prevence duševních chorob

Náš mozek obsahuje téměř více jak 60 % tuku, který zahrnuje omega 3 mastné kyseliny. V tomto případě jsou nezbytné pro správnou funkci naších kognitivních funkcí. Omega 3 se objevily už několikrát jako správná volba při boji s problémy které ovlivňují mozkový systém.

Omega 3 proti úzkosti a depresi

Oleje bohaté na kyseliny EPA a DHA dokážou snížit příznaky deprese. Mnoho lidí trpí na psychické problémy a nebo deprese. Studie dokázaly že konzumace mastných kyselin, dokáže “ztlumit” jak úzkost tak depresi.

Pomocník při hubnutí

Veliké množství chronických onemocnění může být kvůli trpící nadváze neb obezitě. Problém s váhou tedy může mít velmi velký dopad na celkový zdravotní stav daného jedince. Srdeční onemocnění, různé typy rakoviny, cukrovky atd.. Ukazuje se že omega 3 je skvělým pomocníkem při hubnutí a zlepšení stavby vašeho těla. Dokáže také odstraňovat tuk a pomáhá zlepšovat rozvoj svalů.

3) Omega 3 v těhotenství

Během těhotenství se nutriční hodnoty potřeb u žen zvyšují. Některé prvky jsou velmi důležité při správném rozvoji embrya, jako jsou například omega 3. Mastné kyseliny se totiž podílejí na vývoji mozku dítěte, ale také jeho očích a dalších funkcí. Při těhotenství se doporučuje zvýšit příjem omega 3, například ze stravy nebo i z doplňků stravy. 

4) Dávkování omega 3

U mužů se doporučuje denní dávkování 2 g denně a u žen 1,6 g denně. to odpovídá například 2 polévkovým lžicím rostlinného oleje. 

5) Kde můžu najít omega 3 mastné kyseliny?

Omega 3 se nacházejí v naší stravě:

Rostlinné oleje: začít konzumovat rostlinné oleje které jsou bohaté na omega 3 (ALA), je velmi dobrý způsob jak začít “optimalizovat” denní dávku mastných kyselin.

Ryby a mořské plody: mořské plody a ryby nabízejí také omega 3. Proto je dobré a doporučuje se konzumovat ryby jednou až dvakrát týdně, abychom dokázali zajistit dostatečný příjem omega 3 DHA a EPA.

Olejnatá semena a ovoce: měli byste zvážit pravidelnou konzumaci sušeného ovoce, semen a olejnatých semen abyste dokázali zvýšit příjem esenciálních mastných kyselin.

Potravinové doplňky stravy: doplňky stravy usnadňují zvýšení příjmu esenciálních mastných kyselin, aniž by narušily vaše stravovací návyky. Doporučujeme však postupovat podle obalu na letáku.

Omega 3 mastné kyseliny můžete najít v následujících potravinách:

Tučné ryby
Vejce
Lněná semínka a lněný olej
Vlašské ořechy
Sójové boby
Tofu
Řepkový olej
Obohacené potraviny jako margarín, jogurty a džusy

6) Rybí tuk

Rybí olej je vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselina EPA a DHA. Například dokážete koupit omega 3 ve formě doplňků stravy v kapslích na bázi rybího oleje z volně žijících ryb ulovených v Atlantickém oceánu: sleď, makrela, ančovičky, sardinky atd.. Ryby které pochází z chladných vod Atlantického oceánu jsou mnohem lepší a kvalitnější než chované ryby které pocházejí z domácího chovu.

1. Místo

Zinzino – BalanceOil 1300 mg EPA

Na prvním místě se umístil produkt BalanceOil, který je bohatý na omega kyseliny, olivové plyfenoly a vitamín D3. Díky jeho prvotřídnímu složení patří k tomu nejžádanějšímu na trhu.

Složení obsahuje unikátní speciální směs extra panenského olivového oleje a vysoký obsah polyfenolů. 

Produkt nabízí skvělou protizánětlivou kombinaci omega 3 – DHA a EPA z rybího oleje.

Směs je bez rybí “chutě” a nemá žádné vedlejší účinky na trávicí trakt.

Panenský olivový olej je zde lisovaný za studena.

Cena produktu se pohybuje od 1199 Kč.

2. Místo

Zinzino- Balance Test

Zizino Balance test vám pomůže odkudkoliv zjistit jaký poměr omega-3 a omega-6 je ve vašich buňkách a to s tou nejlepší a největší přesností.

Stačí pouze pár kapek krve a dokážete zjistit hladinu mastných kyselin ve vašem těle.

Nejedná se sice o doplněk stravy, ale je to opravdu skvělý pomocník jak pro normálního jedince tak i pro aktivního sportovce.

Normální doporučení pro poměr mastných kyselin v těle je: Omega 3  by měla být nižší než 5:1. V ideálním případě se doporučuje poměr 3:1.

V příbalovém letáku se dozvíte jak test použít. Je to ale však opravdu jednoduché.

Cena Balance testu se pohybuje od 2499 Kč.

3. Místo

OPTI OMEGA-3 ORAGNE 200 ml

Na třetím místě se umístil prémiový rybí olej od společnosti OPTI, který obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin a neobsahuje žádný rybí zápach díky pomerančové příchuti!

Rybí olej pomáhá v boji proti vysokému krevnímu tlaku, kardiovaskulárnímu onemocnění a podporuje oběhovou soustavu.

Při výběru doporučujeme dbát hlavně na to, aby složení produktu obsahovalo co nejvíce čistý obsah kyselin EPA a DHA.

Tento produkt je za nás nejlepší v poměru cena/výkon.

4. Místo

Reflex Nexgen PRO Multivitamín 90 kapslí

Refex Nexgen je velmi populární především díky obsahu těch nejkvalitnějších a nejkomplexnějších vitamínů na trhu. A nyní výrobce k těmto vitamínům dodává omega 3 mastné kyseliny jako dárek zdarma. Navíc nexgen PRO je zde obohacen o probiotika.

Proč zvolit tento výrobek? Obsahuje totiž bioaktivní formy vitamínu, organicky vázané minerály, rostlinné extrakty a živé kultury. 

Pomůže udržet normální hladinu glukózy, pozitivně působí na váš krevní oběh a obsahuje nejlepší a nejdůležitější vitamíny v jedné dávce.

Produkt je vhodný především pro aktivně sportující jedince.

5. Místo

NOW Omega-3, molekulárně destilované

Na dalším místě zde máme omega-3 od velmi populárního výrobce NOW. Tento výrobek je specifický tím, že je vyráběn podle nejpřísnějších norem kvality.

Díky nejpřísnějším normám neobsahuje žádné škodlivé kontaminující látky jako je rtuť, dioxin a další těžké kovy.

Omega-3 podporuje váš kardiovaskulární systém.

Balení obsahuje 200 kapslí za cenu 399 Kč.

6. Místo

Reflex Omega 3 – 90 kapslí

Reflex Omega 3 nabízí složení vysokého obsahu EPA a DHA nenasycených mastných kyselin. Které je velmi obtížné získat z obyčejného jídelníčku.

Produkt je populární tím že obsahuje nejlepší možné farmaceutické zpracování. Díky tomu složení obsahuje žádné těžké kovy a jiné znečišťující látky.

Jedna dávka obsahuje 1000 mg rybího oleje – koncentrátu. Z toho 330 mg EPA a 220 mg DHA.

Balení obsahuje 90 kapslí za cenu 299 Kč.

7. Místo

Natrol Omega-3 (molekulárně destilované)

Natrol Omega 3 je doplněk stravy, který obsahuje rybí olej skvělé citronové chuti.

Produkt je výjimečný v tom, že jeho zpracování rybího oleje je zde molekulárně destilované. To vám zaručí odstranění těžkých kovů a PCB.

Balení obsahuje 150 softgelových kapslí za 299 Kč.

8. Místo

Holland & Barrett Cod liver oil (olej z tresčích jater)

Doplněk stravy Omega 3 z tresčích jater od společnosti Holland & Barreet je v poslední době velmi populární. Kvůli tomu že složení z tresčích jater patří k nejlepším možným zdrojům mastných kyselin DHA a EPA.

Díky složení produkt pomůže v boji normální činnosti mozku a v boji proti kardiovaskulárním onemocněním.

Produkt obsahuje 83mg aktivního Omega 3 a pozitivně působí na kognitivní funkce vašeho mozku.

Balení obsahuje 100 kapslí za cenu 149 Kč. Za nás skvělá volba v poměru cena/výkon.

9. Místo

Sunwarrior Omega 3 – 60 kapslí

Na posledním místě máme Sunwarrior Omega 3 který obsahuje rostlinné omega 3 mastné kyseliny DHA a EPA, které jsou získány přímo z mořských řas.

Produkt obsahuje složení DHA, EPA, Chlorofyl, ALA a polární lipidy (rozpustné v oleji a vodě).

Složení obsahuje nejkomplexnější složení mastných kyselin v jedné dávce.

Balení obsahuje 60 kapslí za 949 Kč.

Omega 3 ve stravě

Pokud potřebuje zahrnout do svého jídelníčku mastné kyseliny EPA, ALA a DHA stačí jen upravit jídelníček a není to opravdu nic těžkého. V potravinách můžete najít různé druhy zdrojů omega 3. Některé poskytují omega 3 ALA a jiné nám poskytují druhy EPA a DHA. 

Zdroje ALA

ALA mastné kyseliny se vyskytují především v rostlinách, a to zejména ve formě rostlinných olejů jako je řepkový, lněný a nebo vlašský. Některé rostlinné margaríny jsou vyrobeny z těchto olejů a jsou velmi dobrý zdrojem ALA. Nachází se také v salátu, zelí a špenátu. Jaké jsou hlavní zdroje ALA mastných kyselin?

Rostlinné oleje: řepkový, vlašský, len a konopí
Semena: vlašské ořechy, len a chia semínka
Rostlinný margarín
Zelená zelenina: špenát, zelí a řeřicha
Sója
Živočišné zdroje: divoká zvěř, hovězí maso

Zdroje EPA a DHA

Zdrojem mastných kyselin EPA a DHA jsou mořské ryby a plody. Proto se doporučuje konzumovat ryby několikrát do týdne. Nachází se také v mléčných výrobcích a také ve vaječných žloutcích.

Pro dostatečný příjem 3 EPA a DHA je důležité konzumovat tučné ryby několikrát do týdne. Nejlepším zdrojem jsou například: ančovičky, makrela, sleď, losos, sardinky atd… Doporučuje se také jíst: humr, rak, škeble a krab.

Hlavní zdroje EPA a DHA jsou:

Studené mořské ryby a tučné ryby: makrela, ančovičky, losos, sleď a sardinky.
Mořské plody: krab, škeble a humr
Potravinové doplňky: olej z divokých ryb a olej z tresčích jater.
Mléčné výrobky
Žloutek

Omega 3 mstné kyseliny můžeme najít v běžné stravě, především v mořských rybách. Ale lze je také získat z doplňků stravy.

Omega 3 mastné kyseliny jsou častokrát považovány za nejdůležitější doplňky stravy ve sportovní výživě. Jsou velmi důležité pro správné fungování kardiovaskulárního systému a budování svalové hmoty.

Nejlepší omega 3 mastné kyseliny na trhu

Publikováno 28.12.2021

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.