HubnutíMagazínVýživa

Pitný režim a dehydratace – Vše co potřebujete vědět

Ve Fitness jsou nejhlavnější 3 makroživiny – tuky, bílkoviny a sacharidy. My jsme si pro vás připravili článek o vodě, která je velmi důležitá jako složky které jsme zde zmiňovali na začátku příspěvku. Avšak opravdu čistá voda může být nejdůležitější ze všech živin. Bez jídla dokážete vydržet několik dní, ale bez vody pár dní už je velmi kritické.

Pokud nemáte dostatek přísunu vody, můžete trpět dehydratací což vám může způsobit vážné zdravotní problémy. Abyste nebyli dehydratovaní, měli byste pít několik litrů vody denně.

Pitný režim je velmi důležitý

Jak je důležitá voda?

Voda je klíčovou složkou pro udržení chemické rovnováhy vašeho těla. Do toho můžeme zahrnout transport živin do buněk, udržování funkce krve, odstraňování “odpadů” z těla a střev. 

Dále také hraje důležitou roli v hormonální regulaci.  

Při svalové kontrakci, zpracování živin a trávení produkuje vaše tělo velké množství tepla, které musí být “ochlazovány” vodou.

Více jak 60% našeho těla je tvořeno vodou, ale každá část těla představuje jiná procenta. Například kolem 80% naší krve, srdce, plic a ledvin tvoří voda. Svaly, mozek, střeva, slezina tvoří asi 75%. Dokonce oblasti jako jsou kosti tvoří 22% vody.

Dehydratace

Jedním z největších problému dehydratace je pokles vody objemu v krvi.  Udržování objemu krve je důležité, protože je s ní spojeno mnoho životně důležitých funkcí. Mezi které například patří:

 • Transport červených krvinek přenášející kyslík do svalů
 • Transport živin, včetně glukózy, aminokyselin a tuků.
 • Odstraňování oxidu uhličitého a jiných odpadních produktů
 • Neutralizace kyseliny mléčné pro udržení správného pH v těle
 • Udržování určité kardiovaskulární funkce

Většina tělesné vody je obsažena uvnitř svalových buněk, nervů, orgánu a dokonce kostí. Tato voda pomáhá regulovat intracelulární prostředí.

Voda také funguje mezi buňkami tak, že pomáhá přenášet živiny a hormony do buněk. Jedna z nejvýznamnějších funkcí vody je regulovat rovnováhu draslíku a sodíku. Tato rovnováha je velmi důležitá v nervových a svalových buňkách, kde dochází k funkci nervového systému a svalové kontrakci.

Jak zabránit dehydrataci

Všichni víme že bychom se měli napít vždy, když máme žízeň. To je z jedné části ale problém, protože mozkové centrum “žízně” nepošle zprávu, dokud opravdu nejste dehydratovaní. V té době už nastává problém s dehydratací. Ledviny však na nedostatek tekutin reagují už dříve, než vám to řekne mozek. 

Další věcí kterou si můžete všimnou že jste dehydratovaní je vaše moč. Pokud nemočíte alespoň 6-8 za den můžete být dehydratovaní. I barva moči může být indikátor jestli vám chybí tekutiny nebo ne. Pokud je vaše moč žlutá, je to známka že jste dehydratovaní. Čím tmavší moč, tím více tekutin potřebujete.  Přívod vody musí být vždy vyrovnáván ztrátě vody. Například většina vody se ztrácí v ledvinách. Během aktivity 

Jak předejít dehydrataci?

Pokud chcete zabránit dehydrataci, měli byste se držet těchto pravidel:

 1. Nečekejte na to, až budete mít žízeň. Pijte dostatek vody po celý den.
 2. Vždy mějte u sebe láhev s vodou. Berte si i láhev do práce i na procházku.
 3. Vyhněte se sycené vodě jako hlavnímu zdroji přísunu tekutin.
 4. Pijte vodu před i po cvičení. 
 5. Konzumujte vodu během cvičení či fyzické aktivitě.
 6. Vypijte alespoň 3-4 litry vody.

Je voda z kohoutku bezpečná?

Pouze zhruba 1 procento vody na světě je bezpečné k pití. V dnešní době stále více lidí zpochybňuje nejen kvalitu pitné vody, ale taky odkud voda pochází. Pokud dbáte na své zdraví, měli byste zjistit zda voda, kterou máte doma nebo v práci je opravdu zdravá a bezpečná k pití. 

Jaké nežádoucí bakterie voda může obsahovat?:

 1. Ekologické chemikálie – pesticidy, herbicidy a další chemikálie z plastu.
 2. Těžké kovy včetně olova, mědi a dusičnanu
 3. Bakterie všeho druhu
 4. Radiologické znečištění.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.