DalšíMagazínZdraví

Pomáhá ostropestřec s hubnutím? Diskuze a zkušenosti

Pokud chcete detoxikovat své tělo, tak ostropestřec mariánský je tou správnou volbou. Nejen že prospívá vaším játrům, ale má také další pozitivní účinky pro vaše tělo, jako je například hubnutí nebo celkové zlepšení zdravotního stavu.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je rostlina, která pochází z Evropy. Používá se jako přírodní léčba při problémy s játry a nebo při onemocnění hepatitidy.  Aktivní složkou ostropestřce je silymarin, který se získává ze semen rostliny.

Ostropestřec mariánský je léčivá bylina

Jak už jsme řekli, ostropestřce je léčívá bylina, která pochází z Evropy a používá se jíž tisíce let. Ovšem až ve 20. století byly objeveny jeho povzbuzující vlastnosti na trávení.

Patří k součásti rodiny sedmikrásek a trvalých bylinek. Dorůstá do výšky až tří metrů. Má krásné fialové květy, které v letních měsících přitahují motýly.

Léčivé využití této rostliny má v Evropě dlouho historii, která sahá až do starověkých řeckých dob, kdy Hippokrates psal o jejich léčivých vlastnostech.

Název ostropestřec pochází z názvu bílé mléčné mízy, která se nachází uvnitř stonků a listů rostlin nebo bylin.

Tato míza dala rostlině jméno protože, že se dříve věřilo že je to lék pro kojící matky, které měly problémy s tvorbou mateřského mléka. Od starověku se také používá k léčbě onemocnění jater a ve středověku byl běžně doporučován lékaři.

Ostropestřec mariánský pomáhá k léčbě jaterních problémů

Ostropestřec je výborný přírodní lék, který se používá již po tisíce let k léčbě jaterních problémů. Předpokládá se, že chrání jaterní buňky před toxiny a také podporuje nový růst jaterních buněk.

Může pomoci snížit zánět, ale u některých lidí může také způsobit alergickou reakci. Tyto nežádoucí účinky jsou pravděpodobnější u lidí, kteří nikdy předtím ostropestřec neužívali. 

Alergickou reakci také mohou snížit při dlouhodobém a vysokém dávkování.

TIP na čtení:

Jaké jsou účinky ostropestřce na vaše játra a trávení?

Ostropestřec má mnoho zdravotních výhod, ale především se používá k posílení nebo regeneraci jater. Játra mohou být napadena zejména onemocněním (hepatitida nebo cirhóza), nebo také pokud užíváte některé léky, drogy nebo alkohol.

Tato bylina má kromě jater pozitivní vliv i na další orgány v našem těle. 

Hořké látky jsou potřebné k trávení potravy. Hořčiny stimulují játra k produkci žluči. Žluč pak štěpí tuk na drobné kapičky, které pak mohou být využity ve vašem těle. 

Dále hořčiny podporují činnost střev, to znamená že natrávená dužina potravy může být transportována tělem.

Dnešní potraviny obsahují málo hořkých látek, protože sladké nebo slané chutě mají přednost před těmi hořkými.  Zamyslete se sami, jak často potraviny jako je čekanka, artyčoky atd.. konzumujete. 

Protože je pro trávení k dispozici méně hořkých látek, náš metabolismus funguje pomaleji. Výsledkem mohou být zažívací problémy jako je zácpa, plynatost nebo pálení žáhy. 

Naše doporučení….

Pokud hledáte kvalitní doplněk stravy který obsahuje ostropestřec, tak vám doporučujeme tento výtažek z ostropestřce, který je vhodný pro péči játra.

Ostropestřec pomáhá chránit jaterní buňky před toxiny

Dokáže pomoci chránit vaše jaterní buňky před toxiny, včetně i některých léků, které mohou způsobit ve vysokých dávkách poškození jater.

Silymarin je účinná látky ostropestřce mariánského, která pomáhá chránit jaterní buňky před toxiny. Je extrahován ze semen rostliny a je k dispozici jako perorální doplněk stravy.

Silymarin a ostropestřec

Určitě více jak 90% lidí o této aktivní složce nikdy neslyšeli. Ale věděli jste, že se jedná o hlavní aktivní složku ostropestřce a získává se ze semen rostliny?

Silymarin je komplex flavonolignanů, včetně silybinu a silydianinu. Tyto sloučeniny se nacházejí v semenech rostliny a mají antioxidační vlastnosti, které mohou být užitečné při léčbě onemocnění jater.

Extrakt z ostropestřce lze také použít k léčbě cukrovky a vysoké hladiny cholesterolu způsobené některými léky, jako jsou staniny. 

Odkud pochází název silymarin? Pochází z latinského názvu “Mariin bodlák”, a to proto, že se dříve věřilo že jej objevila sv. Máří Magdalena. 

Je členem bodlákovitých rostlin, která zahrnuje další druhy rostlin, jako je pampeliška a kořen lopuchu.

Vědci se domnívají, že aktivní složka ostropestřce mariánského (silymarin) chrání játra tím, že blokuje vstup škodlivých toxinů a pomáhá odstraňovat tyto toxiny z jaterních buněk. Také chrání jaterní buňky před poškozením způsobeným některými léky, alkoholem a viry.

Hledáte inspiraci bydlení? Vyzkoušejte → Anabel.cz

Ostropestřec mariánský a hubnutí

Jaký má vliv ostropestřec na vaše trávení?

  • Stimuluje trávení
  • Posiluje metabolismus

Může vám tedy ostropestřec pomoci zhubnout? Není pro to dostatek vědeckých důkazů. Kdo čeká, že zhubne jen užíváním ostropestřce tak bude zklamán. 

Pokud však chcete zhubnout zdravější stravou, ostropestřec mariánský by mohl být dobrou podporou, a to nejen pro vaše játra.

Jaké složky obsahuje ostropestřec mariánský?

Účinná látky ostropestřce se nazývá silymarin. Silymarin tvoří sekundární rostlinné látky (flavonoidy), silybinin, silychristin a silydianin.

Silymarin se nachází v celé rostlině, s nejvyšší koncentrací v plodech a semenech. Obsah této látky však není tak vysoký, protože v plodech nebo semenech je obsaženo pouze 1,5 až 3 % silymarinu. Proto se extrakty často používají v lécích a doplňcích stravy. 

Vědci podrobněji zkoumaly účinky silymarinu na játra a zjistili, že silymarin stabilizuje vnější obal (buněčnou membárnu) jaterních buněk. To znamená, že toxické látky jsou méně schopné pronikat do jaterních buněk. Na druhou stranu silymarin může způsobit rychlejší regeneraci jater po poškození (v důsledku nemoci nebo léků).

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte jednu s Keto diet!

Negativní účinky a rizika ostropestřce

Mezi vedlejší účinky ostropestřce patří:

  • Průjem
  • Plynatost
  • Špatné trávení
  • Svědění
  • Nevolnost
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Alergická reakce
  • Nadýmání a bolest břicha

Výzkumy a studie

Studie se zabývaly léčbou onemocnění jater, léčbou a prevencí rakoviny. Výsledky jsou však rozporuplné. V současné době probíhají klinické studie, které mají dále zkoumat účinky ostropestřce mariánského na pacienty s rakovinou a infekčními chorobami. 

Studie z roku 2002 zkoumala i vliv ostropestřce mariánského na imunitní systém. Výzkum však zjistil, že ostropestřec stimuluje imunitní systém. Tento účinek může být prospěšný pro zvýšení imunity proti infekčním chorobám. 

Další studie z roku 2007 zkoumaly účinek ostropestřce mariánského u pacientů s onemocněním jater, rakovinou, hepatitidou a HIV. Výsledky byl slibné a měly by být podpořeny dalšímu důkazy.

Ostropestřec mariánský zdravotní výhody

Na záveř…

Hubnutí vyžaduje především vytrvalost a trpělivost. Největšími faktory úspěchu při hubnutí jsou vždy změna jídelníčku a mnohem více pohybu. Ostropestřec mariánský nemůže dělat zázraky při hubnutí tím, že zrychlí vaše trávení. Ostropestřec dokáže podpořit vaše játra, trávení a metabolismus. 

Ostropestřec mariánský je rostlina pocházejícíc z Evropy. Používá se jako přírodní léčba jaterních problémů.

Může chránit jaterní buňky před toxiny, včetně některých léků, které mohou ve vysokých dávkách způsobit poškození jater.

Hlavní a aktivní složkou ostropestřce je silymarin, který se získává ze semen rostliny. Je také dostupný jako perorální doplněk stravy.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nejčastější otázky a odpovědi o ostropestřci?  

Kdy užívat ostropestřec?

Ostropestřec mariánský je obecně lidským tělem dobře snášen, což znamená, že si ho můžete vzít prakticky kdykoliv chcete. V noci vás však někdy nenechá spát. Doporučuje je se ostropestřec užívat nalačno nebo ho kombinovat společně s jídlem jako přidanou složku. Neexistuje však žádná konkrétní doba, kdy by byl ostropestřec silnější nebo účinnější. 

Pomáhá ostropestřec detoxikovat vaše tělo?

Ostropestřec je známý jako bylinné “léčivo”, které se běžně používá na podporu jater. Podporuje detoxikaci prostřednictvím posílení funkci jater, ledvin a slinivky břišní.

Ovlivňuje ostropestřec váš spánek?

Účinek samotného ostropestřce není znám. Některé výzkumy dokázaly, že užívání kombinovaného doplňku stravy obsahující silymarin, dokáže zlepšit duševní funkce a podpořit stabilizaci onemocnění u lidí s roztroušenou sklerózou. 

Jak správně užívat ostropestřec?

Maximální denní dávka ostropestřce není nijak stanovena.. Pokud si však ostropestřec koupíte jako bylinný čaj, nebo ve formě doplňků stravy, tak vám doporučujeme přečíst si příbalový leták nebo se popřípadě poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Jak rozdrtit ostropestřec?

Jak připravit ostropestřec k jídlu? Ooupejte a namočte kořeny a stonky, abyste odstranili veškerou hořkost, nakrájejte jej na tenké plátky a vařte/smažte nebo ho zavařte do polévek. Listy s odstraněnými ostny lze jíst syrové nebo vařené jako špenát. Semena ostropestřce lze upražit a rozemlít a použít jej jako náhražku kávy. 

Kde koupit ostropestřec?

Ostropestřec lze koupit jako doplněk stravy ve formě tablet, bylinný čaj nebo i v celé formě. Tato bylina je velmi rozšířená, takže jej dokážete koupit v každém obchodech se zdravou výživou, na internetu nebo i v některých vybraných obchodech. 

Důvěryhodné zdroje:

[1] Milk Thistle: Benefits and Side Effects

[2] Milk thistle – Mayo Clinic

[3] Milk thisthle benefits

[4] 7 Benefits of Milk Thistle

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.