DalšíMagazín

Poslech hudby dokáže zlepšit nespavost. Jakou hudbu si pustit před spaním?

Mnoho lidí poslouchá hudbu před spaním, nebo poslouchají hudbu/podcast protože si myslí, že hudba má pozitivní vliv na váš spánek. Pomáhá hudba skutečně usnout? Je lepší poslouchat pop hudbu, podcast nebo klasickou hudbu? Čtěte dále..

Pomůže vám hudba usnout?

Od pradávna rodiče často dětem zpívali ukolébavku, aby dítě mohlo lépe uhnout. Ve skutečnosti může hudba ukolébat malé děti ke spánku, což nemusí být vlivem pouze zpíváním. Studie potvrdili, že hudba může zlepšit spánek kojenců a udržet malé děti po dlouhou dobu v klidném a stabilním fyziologickém stavu, jako je pomalý srdeční tep a nebo pomalé dýchání.

Další studie dokázaly, že hudba může pomoci zlepšit spánek i i starších dětí, a umožňuje jim rychleji usnout a mít hlubší spánek. JE vidět, že ať už se jedná o miminko nebo u starších dětí, poslech hudby dokáže pomoci usnout.

Pomáhá hudba usnout i dospělým lidem?

Vědci dokázaly, že při studiích více jak 70 starších lidí (ve věku 60-90 let), kteří měli problém se spánkem tak je požádali, aby před spaním poslouchali alespoň 30 minut uklidňující hudbu po dobu několika týdnů. Výsledkem studie zjistily, že od první noci se výrazně zlepšily problémy se spánkem starších lidí, kteří spali rychleji a také kvalita a hloubka spánku se výrazně zlepšila.

Jiné studie dokázaly, že hudba může zlepšit nespavost a výrazně zkrátit dobu, při které usínáte. Další údaje ukazují, že hudba může pomoci usnout, prodloužit hloubku a délku spánku a pomáhá tělu získat větší míru odpočinku a zotavení po náročném dni.

Proč hudba ovlivňuje spánek?

Když člověk poslouchá hudbu, mozek přeměňuje zvukové vlny přijímané uchem na elektrické signály, které následně spouští řadu chemických účinků. Mezi jeho účinky na podporu spánku patří:

  • Reguluje hormony: Hudba pomůže regulovat stresový hormon kortizol. Když jsme ve stresu, hladinu kortizolu se v těle zvětšuje, zvyšuje bdělost (to ovlivňuje spánek). Zatímco hudba může pomoci snížit kortizol a pomůže vám cítit se uvolněně, snižuje stres a pomáhá vám spát.
  • Uvolnění dopaminu: Poslech hudby pomáhá mozku uvolňovat dopamin, díky kterému se lidé cítí šťastní a mají dobrou náladu. Také zlepšuje spánek, fyzické funkce a zmírňuje fyzickou bolest.
  • Uvolňuje autonomní nervový systém: Autonomní nervový systém řídí srdce, plíce, žaludek, a další vnitřní orgány. Hudba může uvolnit autonomní nervové systém, zpomalí dýchání, snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak.

Kromě těchto uvedených tří účinků může poslech hudby také zlepšit psychický stav, díky němuž se lidé cítí klidní a zmírňují negativní emoce jako je například úzkost.

Jako hudbu můžete poslouchat pro zlepšení spánku?

Pro zlepšení spánku je velmi důležitý správný výběr hudby. Obecně řečeno, odborníci na spánek doporučují poslouchat klasickou hudbu, klavírní hudbu nebo “dechovky”.

Vzhledem k tomu, že normální klidová srdeční frekvence lidského těla je 60-100 BPM. Poslech hudby, která je podobná srdeční frekvenci může lidskému tělu pomoci uvolnit se a tím zlepšit spánek. Kromě výše uvedených metod se můžete také podívat na následující 4 návrhy.

Jak lépe zlepšit účinek správné hudby pro podporu spánku:

  • Vyberte si seznam hudby, podporující spánek například na spotify. Doporučujeme klasickou hudbu, zvuky moře, klavírní hudbu a nebo vyzkoušejte několik žánrů které vám budou vyhovovat.
  • Zvykněte si poslouchat uklidňující hudbu alespoň 30-45 minut nebo déle před spaním. Abyste svému tělu poskytli čas na relaxaci a navození spánku.
  • Vyhněte se poslechu hudby, která pravděpodobně způsobí silné emocionální reakce, jako je rocková hudba nebo zamilované písně.
  • Doporučujeme se používat přehrávací zařízení s nízkým jasem, a také neposlouchat se sluchátky.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.