Magazín

Nejlepší potraviny na hubnutí ❤️

Posilovna je zavřená a počasí venku není moc příznivé na sportování venku? Hubnout se dá i pouze správnou výživou. Připravili jsme si pro vás seznam nejlepších dietních potravin.

nejlepší potraviny na hubnutí

Potraviny které pomáhají zhubnout jsou například:

Nízkokalorické potravinykteré pomáhají ušetřit vaše kalorie
Potraviny obsahující vlákninu a bílkovinykteré vás dostatečně zasytí
Potraviny přispívající ke správnému energetickému metabolismu.

Nejlepší potraviny na hubnutí:

Neslazený čaj
Špenát
Grapefruit
Brokolice
Zelené fazole
Podmáslí
Jahody
Tvaroh
Petrželka
Brambory

V následujícím článku si vysvětlíme a rozebereme vlastnosti důležitých potravin pro hubnutí.

Zelenina

Zelenina obsahuje nízkokalorické složení, díky tomu patří k nejlepší volbě při hubnutí.

Brokolice

Vitamin C, vápník, fosfor, draslík, hořčík: to jsou některé z mikroživin, které se nacházejí v brokolici. Navíc obsahuje pouze 31 kilokalorií na 100 gramů při obsahu bílkovin 3 % a složení dodává i vlákninu. 

Houby

Houby (zde klasifikované jako zelenina, ačkoli houby tvoří skupinu samy o sobě) se skládají z 2,9 % bílkovin, mají nízký obsah kalorií (22 kcal / 100 g) a mají velmi nízký glykemický index (GI) 15 (ve srovnání: glukóza má maximální hodnotu s GI 100).  Houby tedy téměř nezvyšují hladinu glukózy v krvi. Patří tedy mezi nejlepší potraviny na hubnutí.

Chřest

Chřest, ať už zelený nebo bílý, obsahuje 27 kcal na 100 gramů, protože obsahuje více než 90 % vody. Chřest ale obsahuje i spoustu vitamínů a minerálů. Jedinou nevýhodou je, že tato super zelenina roste pouze od března do června.

Kapusta

100 gramů kapusty obsahuje pouze 45 kalorií, ale 4,3 gramů bílkovin a 4,2 gramů vlákniny. Kromě toho kapusta poskytuje více než dvakrát více vitamínu C než citron a obsahuje další důležité živiny, jako je draslík, vápník, hořčík a jód. 

Okurka

Okurka obsahuje pouze 13 kalorií na 100 gramů, protože obsahuje 96 % vody. Díky vysokému obsahu vody a velkému objemu zajišťuje okurka i dobrou sytost. Skvěle se tedy hodí jako potravina při hubnutí.

Mrkev

Mrkev má relativně nízký obsah kalorií (38 kcal / 100 g) a je bohatá na vlákninu (2,6 %), a proto poskytuje dobrou sytost. Jsou také bohaté na vitamín A a betakaroten, což je dobré pro vaše oči.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta má perfektní nutriční hodnoty pro hubnutí: 4,0 % bílkovin a 4,3 % vlákniny s pouhými 3,5 % sacharidů a 0,5 % tuku. Obsahují tedy pouze 43 kalorií na 100 gramů. Růžičková kapusta obsahuje hodně vitaminu C a také vápník a hořčík v malém množství.

Celer

Celer je tvořen z 90 % vodou, a proto má velmi nízkou energetickou hustotu (28 kcal / 100 g). Existuje lepší jídlo na hubnutí? Ano: řapíkatý celer, který se skládá z 94 % z vody a má pouze 14 kcal na 100 gramů!

Špenát

Špenát je nízkokalorický (23 kcal / 100 g), má obsah bílkovin 2,7 gramu a obsah vlákniny 2,6 gramu s pouhými 0,4 gramy tuku a 0,8 gramy sacharidů. Špenát také obsahuje tylakoidy, bylinné látky potlačující chuť k jídlu.

Nejlepší ovoce na hubnutí

Zelenina je nízkosacharidová, ale nezapomínejte také na ovoce, se kterým se dá také zhubnout. Ale musíte si dát pozor.. Protože ovoce je více kaloričtější než zelenina, jelikož je sladší. Zde je seznam některého druhu ovoce, které vám pomůže zhubnout.

Jablko

Neloupaná jablka poskytují spoustu vitamínů a minerálů, jako je provitamin A, vitamíny B1, B2, B6, E a C a draslík. Celkem 55 kalorií na 100 gramů. Navíc obsahují pektin, dietní vlákninu, která podporuje trávení a zajišťuje pocit sytosti.

Hruška

Jaké jsou výhody hrušky? To samé jako jablko. Jsou ještě lepší, pokud jde o vlákninu!

Grapefruit

Nemůžeme mluvit o ovoci na hubnutí, aniž bychom nemluvili o grapefruitu. Bylo vědecky dokázáno že můžete zvýšit své šance na úspěch při dietě tím, že před jídlem sníte půlku grapefruitu nebo 100 mililitrů grapefruitové šťávy. Proč? Protože přijmete méně kalorií a rychleji se cítíte sytí. Hořčiny ovoce navíc brání ukládání tuků.

Meloun

Co se týče kalorií, melounu není co závidět grapefruitu: obsahuje pouze 30 kilokalorií na 100 gramů. Navíc se skládá z 92 % vody a lze jej jednoznačně počítat mezi nejlepší nízkokalorické látky potlačující chuť k jídlu.

Nejlepší mléčné výrobky na hubnutí.

Mléčné výrobky jsou také skvělým pomocníkem při hubnutí. Hlavně díky tomu že obsahují vysoký zdroj bílkovin.

Mléko

Podmáslí, neboli mléko rozhodně neobsahuje tolik bílkovin jako nízkotučný tvaroh, ale má jen polovinu kalorií: 33 kilokalorií na 100 mililitrů. 

Čerstvý sýr

Bez ohledu na obsah tuku je smetanový sýr vždy méně kalorický než máslo. Jinými slovy: preferujte smetanový sýr před máslem, pokud chcete ušetřit kalorie a zhubnout.

Tvaroh

Potraviny pro hubnutí budou vždy s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Tato kombinace vám skutečně umožňuje cítit se sytí po dlouhou dobu a zároveň přijímat relativně málo kalorií. Tvaroh je jednou z potravin s perfektní kombinací. Vápník obsažený v tvarohu navíc přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.

Jogurt

Nutriční hodnota nízkotučného přírodního jogurtu je podobná jako u nízkotučného tvarohu: se 40 kaloriemi na 100 gramů, 4,3 % bílkovin a v lepším případě pouze 0,1 % tuku je skvělou potravinou na hubnutí. Kromě toho má bílý jogurt vynikající příjem vápníku. Můžete jej konzumovat tak, jak je, ale také jako náhražku mléka do müsli nebo kaše ke snídani a jako základ dresinků a omáček.

Další potraviny

Fazole

Bílé fazole obsahují hodně bílkovin a vlákniny. Jsou tak dobrým doprovodem pro ty, kteří chtějí zhubnout, i když nejsou nízkokalorické. Na druhou stranu zelené fazolky dosahují dobrých výsledků. Obsahují pouze 31 kalorií na 100 gramů.

Hnědá rýže

Rýže je často odsuzována, když se mluví o hubnutí, protože je plná sacharidů a tudíž velmi kalorická. Pokud se ale místo bílé rozhodnete pro hnědou variantu, dostanete o něco více bílkovin, ale především mnohem více vlákniny. Hnědá rýže tak poskytuje delší pocit sytosti.

Cizrna

100 gramů sušené cizrny obsahuje přibližně 16 gramů vlákniny a 19 gramů bílkovin, 44 gramů sacharidů a 4,9 gramů tuku – velmi dobré rozložení nutričních hodnot. Obsahují také vápník, hořčík a fosfor.

Výrobky Konjac

Konjac pasty , nazývané také “Shirataki”, obsahují pouze 7 kilokalorií na 100 gramů a jsou proto perfektní potravinou při hubnutí. Mimochodem konjacová rýže také nemá téměř žádné kalorie!

Vajíčka

Vejce obsahují vysoce kvalitní bílkoviny a zdravé tuky a jsou skvělá na hubnutí. A pro ty, kteří ještě nevědí: vejce nezvyšují hladinu inzulínu.

Ryby

Ryby jsou zdravou potravinou a jsou vhodné pro hubnutí z několika důvodů: za prvé jsou bohaté na bílkoviny. Hlavní přínos pro udržení svalové hmoty a pro dlouhodobou spokojenost. Zadruhé, mnoho druhů jako losos nebo sleď je plných esenciálních mastných kyselin; dobré i na hubnutí. Ale pozor: tučné ryby jsou kalorické, a proto by se měly jíst s mírou. Pokud chcete jíst ryby několikrát týdně, rozhodněte se pro libového tuňáka!

Maso

Maso je také potravina velmi bohatá na bílkoviny, a proto stejně uspokojující jako ryby. Některé kousky jsou ale na rozdíl od ryb hodně tučné, proto je vhodné obrátit se na libové kusy jako krůtí prsa, vepřová panenka nebo maso z hovězího hřbetu.

Chia semínka

Chia semínka jsou plná vlákniny (32g/100g) a při kontaktu s vodou nabývají na objemu. Chia semínka mají také relativně vysoký obsah bílkovin s 23 gramy na 100.

Tofu

Téměř nepostradatelná náhražka masa pro vegetariány a vegany. Tofu je plné poměrně kvalitních bílkovin (asi 8 %) a obsahuje pouze 4,8 % tuku a 81 kalorií na 100 gramů. Je to všestranná potravina a je bohatá na vápník.

Celozrnný chléb

Pokud chcete chleba, bude to celozrnný chléb! Cenné aminokyseliny a spoustu vlákniny vám totiž dodá pouze celozrnné pečivo. Ty vám zajistí dobrý pocit sytosti. Zde najdete velký výběr mouk a přípravků na pečení .

Jakým potravinám se vyhnout při hubnutí?

– Slunečnicový olej
– Cereálie
– Uzeniny
– Omáčky
– Sušenky s vysokým obsahem cukru
– Sladkosti
– Alkohol
Čokoláda
– Nápoje slazené cukrem
– Živočišné tuky

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.