Magazín

Proč je důležité protahování?

Protahování je klíčem k flexibilitě vašeho těla, tedy jinými slovy, jak dobře a snadno se dokážou hýbat vaše klouby. Pokud nesportujete nebo také stárnete vaše šlachy a tkáně se začínají zkracovat. Kvůli zkracování šlach vaše flexibilita těla bude omezená a vaše tělo “pomalejší”.

Protahování se základem každého sportovce!

Vliv protahování na vaší flexibilitu

Flexibilita vašeho těla je jedním z klíčů ke správnému držení vašeho těla. Například pokud vaše krční svaly jsou krátké, vaše hlava směřuje dopředu. Navíc pravidelná strečinková rutina může pomoci od snížení a úlevě proti bolest zad. Ve skutečnosti bolest okáže zmizet pokud začnete s pravidelným protahováním.

Díky pravidelnému strečinku dokážete napravit vaší pravidelnou svalovou nerovnováhu těla. Například vaše stehna z přední části jsou silná a velmi pevná, naopak stehna z vnitřní části jsou mnohem slabší. Ve skutečnosti se na přední stehna soustředíte více než by jste měli. Ve velkém případě je pravděpodobné že těchto protahování a cvičení si nevšimnete a kvůli tomu můžete mít kratší chůzi/krok.

Také můžete protahováním předejít k nemotornosti vašeho těla, což ve velkém případě může vést ke zranění. Pokud budete se pravidelně protahovat, strečink vám dokáže pomoci k lepším sportovním výkonům.

Kdy by jste se měli protahovat?

Naopak od všeobecného názoru, není strečink první věcí kterou by jste měli udělat když přijdete do posilovny nebo jdete běhat. Před protahováním by jste se měli alespoň zahřát!. Mnoho sportovců si stojí za tím, že strečink je nejdůležitější po tréninku nebo fyzickém výkonu. Zahřát se před tréninkem Je vždy lepší volba.

strecink

Pomůže protahování zabránit zranění?

Studie dokázali že neexistuje žádná souvislost míra protahování a úrazu. Takže nemusíte být překvapení pokud vám někdo řekne, že protahování před tréninkem je blbost. Má to své výhody i nevýhody. 

Navíc výzkum na běžcích ukazuje, že když se běžci protahují před tréninkem mají šanci většího úrazu, než lidé kteří se protahují až po cvičení.

V poslední řadě co by jsme chtěli zmínit, snažte se protahovat po fyzickém výkonu až poté co si pár minut odpočinete, aby jste neomdleli a neudělalo se vám nevolno.

Pravidla pro správné protahování

  • Snažte se protahovat co nejčastěji, pokud je to možné tak každý den. Předtím se snaže zahřát pár minut snadným pohyb, a poté začněte s protahováním
  • Protahujte se “pomalu”. Nikdy nedělejte rychlé a prudké pohyby.
  • Při protahování si všimněte míru napětí ve svalech a bolest, a nikdy nechoďte za “vaše” hranice, aby jste se nezranili!
  • V pozici kdy se protahujete tak se zkuste alespoň 2 krát hluboce nadechnout a potom se uvolněte.

 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.