Magazín

Proč potřebujeme bílkoviny?

Díky bílkovinám naše tělo správně funguje! Používáme je ke stavbě buněk a jejich správnému fungování. Naše orgány, kosti, krev a svaly také vyžadují protein. Bílkoviny jsou stavebním kamenem správnosti buněk našeho těla!

Naše DNA je vytvořena z bílkovin v našem těle. Jak naše buňky odumírají, tělo používá bílkoviny k doplnění toho, co je pro naše tělo nutné. Abychom byli přesnější, naše tělo potřebuje aminokyseliny, které se nacházejí v proteinu. Existuje zhruba 20 aminokyselin, a z toho zhruba 11 z nich se vyrábí naše tělo. Zbývajících devět pochází přímo z jídla.

Zatímco spousty jídel obsahují aminokyseliny, ale nejvíce použitelné jsou ty, které se nacházejí v kvalitních potravinách které jsou bohaté na bílkoviny. Když potraviny konzumujeme, naše tělo rozkládá bílkoviny na aminokyseliny. Poté naše tělo restrukturalizuje aminokyseliny do různých vzorců, které potřebujeme k řešení naších potřeb.

Stručně řečeno a podtrženo, bílkoviny potřebujeme pro všechny naše fyzické funkce.

Obsah:


Jak je to s živočišným proteinem?

Bílkoviny živočišného původu obsahují všech devět aminokyselin ve skvělém poměru pro lidské tělo, což z nich činí komplexní bílkoviny. Méně příznivou stránkou je, že bílkovin živočišného původu mají vysoký obsah cholesterolu a nasycených tuků, což může být škodlivé pro naše zdraví.

Zatímco většina rostlinných potravin nejsou úplně bílkoviny, je velmi snadné získat všechny potřebné aminokyseliny které potřebuje naše tělo z rostlin při dodržování veganské stravy.

Když se nad tím zamyslíme, tak to pro vás může být lepší, protože bílkoviny rostlinného původu jsou přirozené a bez cholesterolu a nízkým obsahem tuků které mohou mít špatný vliv na vaše srdce a obsahuje více zdraví prospěšných antioxidantů a vlákniny než živočišné bílkoviny.


Kolik bílkovin potřebuje naše tělo?

Tato otázka není opravdu jednoduchá, protože studie i názory lidí se liší. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby až 15 procent naší každodenní stravy tvořily bílkoviny.

Ministerstvo zemědělství na druhou stranu předpokládá že jíme stravu zaleženou na zvířatech a doporučuje , aby více jak 10- 35 procent naší stravy tvořili bílkoviny.

Naopak studie uvádějí, že potřebujeme výrazně méně bílkovin. Nutriční specialisté řiká, že naše strava by měla být 8 – 10 procent bílkovin.

Avšak vše je na vašem rozhodnutí, nebo se poraďte se svým doktorem/nutričním specialistou.

Příjem bílkovin také záleží na tom, co chcete dosáhnout…

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.