MagazínRecenze

Rýžové mléko: použití, jak ho vyrobit a jeho účinky

Znáte všechny vlažnosti a výhody rýžového mléka? Pojďme se podívat na tento nápoj, které je vynikající nejen pro vegany a osoby s intolerancí laktózy ale i pro vás. V článku vám řekneme, jak vyrobit rýžové mléko doma a nebo jaké je jeho použití?

rýžové mléko

Co je rýžové mléko?

Rýžové mléko je rostlinné mléko konzumované těmi, kteří se rozhodli držet veganskou dietu nebo nemohou konzumovat kravské mléko, protože trpí na intoleranci lepku a nebo nemají rádi laktózu. 

Vyrábí se macerací rýže ve vodě, do které se následně přidávají zahušťovadla a enzymy. Na trhu jsou také rýžové nápoje s přidanými živinami, jako je železo nebo konkrétní vitamíny.

Chuť je velmi sladká a jemná, ale zcela odlišná od sójového mléka. Před konzumací vám radíme ochutnat jej bez cukru nebo čehokoli jiného → pokud nemáte rádi příliš sladké nápoje, můžete se také vyhnout přidávání cukru.

Vlastnosti rýžového mléka

Pojďme zjistit vlastnosti a nutriční složení rýžového mléka.

Nejprve musíme připomenout nepřítomnost laktózy, takže pokud trpíte její nesnášenlivostí, můžete jí bezpečně konzumovat..

Obsahuje málo bílkovin a také malé množství vápníků. Takže pokud jste ze svého jídelníčku vyloučili kravské mléko, doplňte tyto složky konkrétními potravinami nebo si kupte verze přidané na trhu. Chybí mu také vitamín B12 a vitamín D.

Nemá žádný cholesterol, velmi málo nasycených tuků, ale mnoho polynenasycených mastných kyselin.

Neobsahuje lepek a je bohatý na jednoduché cukry.

Výhody rýžového mléka

Pojďme se nyní podívat, jaké jsou konkrétní výhody spojené s tímto nápojem?

Rýžové mléko je díky svým jednoduchým cukrům vhodné zejména pro sportovce (dodává okamžitou dávku energie) a pro ty, kteří mají problém se zažíváním.

Podporuje také střevní mikroflóru, což je užitečné pro ty, kteří mají problémy s dráždivým střevem nebo zácpou. Absence cholesterolu z něj činí základní nápoj ve stravě těch, kteří trpí kardiovaskulárními problémy.

Konečně představuje dobrou alternativu pro ty, kteří mají alergii na ořechy nebo sóju, a proto nemohou konzumovat mandlové nebo sójové mléko.

Rýžové mléko

Kontraindikace rýžového mléka

Rýžové mléko můžete mít také svoje kontraindikace. Vysoký obsah jednoduchých cukrů jej činí nevhodným pro osoby trpící cukrovkou nebo osoby s nízkou tolerancí sacharidů. Stejné pravidlo platí pro každého, kdo drží redukční dietu.

Pozor na konzumaci u dětí, těhotných nebo kojících žen, protože absence určitých látek a vitamínů může vést k vážným nedostatkům. 

Použití rýžového mléka

Rýžové mléko, stejně jako každé jiné rostlinné mléko, lze v kuchyni použít jako náhradu kravského mléka k výrobě krémů, alternativu másla, smetany nebo margarínu. Mnoho receptů na dezerty zahrnuje jeho použití, bez ohledu na to, zda dodržujete veganskou dietu nebo ne. Můžete jej tedy použít k přípravě dortů, sušenek, krémů, ale i také majonézy a dalších zeleninových omáček.

Rýže se často používá v přírodní kosmetice: například rýžový škrob, nebo i některé druhy se používají jako klíčové složky mnoha krémů a masek, ale i specifických produktů pro děti. Rýžové mléko můžete také nahradit v jakémkoliv receptu a vyrobit si doma přírodní čistící prostředky, šampony nebo kondicionéry. 

Recept na domácí rýžové mléko

Jak ho vyrobit? Přinášíme vám snadný a rychlý způsob výroby domácího rýžového mléka pouze ze 2 složek.

Budete potřebovat:

  • 1 šálek vařené rýže
  • 4 šálky filtrované vody

Popstup:

  • Vysypejte rýži do mixéru a přidejte 4 šálky filtrované vody. Mixujte do hladka, přibližně 1 minut. 

Pokud budete chtít hladší a jemnější konzistenci, znovu opakujte postup.

Uchovávejte v lednici a vychutnejte si do studené.

Před použití nezapomeňte protřepat.

Nutriční složení rýžového mléka

Mléko obsahuje vysokou dávku sahcaridů, kalorií a cukrů ve srovnání s jakýmkoliv druhem jiného mléka (kromě kravského). 

Šálek rýžového mléka obsahuje:

ProduktKalorieCukryCelkové sacharidyProteinCelkový tuk
Neslazené rýžové mléko12010 g22 g0 g2 g

Je rýžové mléko vhodné pro kojence a těhotné ženy?

Rýžové mléko pro děti trpící s alergií je dobrou a bezpečnou volbou. Ale nedoporučuje se konzumace rýžové mléka pro kojence, protože ty by měli být krmeni mateřským mlékem nebo umělou výživou. 

Mléko se nedoporučuje pro děti do jednoho roku! Ale proč? Zde máme pár důvodů: neobsahuje totiž zdroj vitamínu B12 a vápníků, protože se jedná o rostlinné mléko.

Doporučujeme se však poradit se svým dětským a ošetřujícím lékařem.

Kde můžete zakoupit rýžové mléko?

Tento produkt, můžete zakoupit snad v skoro v každém obchodě nebo v e-shopu se zdravou výživou. Mezi obchody, kde ho určitě najdete patří: Lidl, Tesco, DM, Rossman, Albert a další.. 

Mezi nejpopulárnější prodávanou značku patří Alpro rýžové mléko.

Pro některé lidi může být toto mléko drahé pro každodenní konzumaci. Proto doporučujeme mléko koupit v akci.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.