MagazínZdraví

Saunování při nachlazení: vše co potřebujete vědět

Pokud se cítíte nachlazení a projevuje se u vás rýma, horečka, bolest hlavy nebo bolest v krku, pak už určitě není dobrý nápad začít chodit do sauny. Vaše tělo pak totiž místo dalšího stresu potřebuje odpočinek a relaxaci. Zatím co návštěva sauny, když se cítíte být zdraví a fit je dobrý nápad, protože pomáhá posílit váš imunitní systém, tak při nachlazení by jste měli saunu vynechat. Kdy je dobré jít do sauny? A co se stane když se půjde koupat při nachlazení?

Proč není sauna dobrý nápad, když jste nachlazení?

Pokud jste nachlazení, je váš imunitní systém zaneprázdněn bojem s infekcí. Saunování při nachlazení znamená pro naše tělo další zátěž, protože změna teploty začíná zatěžovat kardiovaskulární systém. Z tohoto důvodu byste měli být se saunováním opatrní i v případě, že i máte například vysoký krevní tlak (při těchto potížích vám doporučujeme se poradit se svým ošetřujícím lékařem).

Pokud se objeví mírné známky onemocnění, je v určité míře dobré navštívit saunu. Najít rovnováhu mezi stimulujícím a stresujícím účinkem pocení není vždy lehké. Při onemocnění je dobré naslouchat vlastnímu tělu, posuzovat průběh nachlazení a taky nepodceňovat svůj zdravotní stav.

Pokud však ale uvažujete při nachlazení navštívit saunu, je dobré si vybrat takovou, která není příliš horká a nebo zvolit parní saunu.

Kdy se můžu po nachlazení vrátit do sauny?

Jakmile rýma odezní a vy se začnete cítit zotaveni, není nic špatného na tom, zajít si na chvilku do sauny. Po chřipce byste si ale měli dát trochu delší pauzu. Ať už jste prodělali chřipku nebo nachlazení.

S fyzicky namáhavými aktivitami, včetně saunování nebo sportování při nachlazení, byste měli počkat až všechny zdravotní problémy odezní. V tom horším případě by mohla infekce znovu propuknout, a vrátilo by se vám onemocnění.

Jak je to s plaváním při nachlazení?

Totéž pravidlo platí pro koupání při nachlazení. Například pára s éterickými olej, dokáže velmi výrazně pomoci, protože dokáže uvolnit sliznice a působí relaxačně.

O koupeli při nachlazení byste si měli pečlivě osušit vlasy, tělo a rychle se obléknout.

Koupání při nachlazení se silnějšími příznaky nebo dokonce s horečkou se výhradně nedoporučuje. V takovém případě vystačí horký čaj, slepičí polévka a zabalit se pod deku do postele.

Proč je sauna při onemocnění škodlivá?

Lékaři doporučují zajít do sauny ve chvíli, až vám odezní všechny možné příznaky onemocnění. Důvodu je hned několik.. Návštěva sauny vám kvůli horku může zvýšit teplotu na kůži až o více než 10 stupňů, a uvnitř těla o více jak 1-2 stupně.

Při onemocnění (nachlazení, horečka) je chodit do sauny skutečně velmi nebezpečné! Protože zatěžujete tím své srdce a oběhový systém lidského těla.

Mějte také na paměti, že pokud jste nachlazení vystavujete tím také ostatní lidi v sauně nebezpečí infekce.

Když už nemám rýmu, můžu jít do sauny?

Doporučuje se až potom, zajít do sauny. Po nachlazení byste si měli dát pár dní oraz, dokud nebudete opravdu fit.

Pokud vám však můžeme doporučit, vyzkoušejte parní saunu. Tato sauna má velmi dobré a pozitivní vlastnosti při onemocnění.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.