Magazín

Spirulina: jaké má vedlejší účinky?

Spirulina je modrozelená mikro řasa, která obsahuje velké množství živin, a má také mnoho zdravotních výhod. Uplatnění najdete jako skvělý doplněk stravy nebo i jako pomocník v kuchyni. Jaké má účinky spirulina? Jaké je správné dávkování spiruliny? Existují nějaké nežádoucí účinky?

Co je to spirulina

Spirulina (Atthrospira platensis) je mikro řasa modrozelené barvy o velikosti 30 cm. Tato řasa existuje už více jak 3,5 milionu tel na naší planetě.

Hlavní výhodou této řasy je vysoká koncentrace bílkovin, která se pohybuje mezi 60 až 70%. Obsahuje také všechny esenciální aminokyseliny nezbytné pro správnou funkci životně důležitých orgánů.

Především se vyskytuje v horkých vodách v Ekvádoru, Indii a dalších zemí.

Na trhu můžeme najít různé druhy spiruliny, protože řasa má několik kmenů. Ale pozor, všechny druhy nemají stejné nutriční hodnoty.

Spirulina se prodává v tabletkách, kapslích a prášku (prášek spiruliny se dá skvěle spojit s dochucením jídla nebo smoothie).

Jaké vitamíny a minerály spirulina obsahuje?

Spirulina obsah téměř všechny minerály a vitamíny které si umíme představit. Akorát postrádá Omega 3 a vitamín C.

Zde jsou podrobně sepsány všechny složky:

 1. Vitamín A – je nezbytný pro udržení normálního stavu pokožky a sliznic. Hraje velmi důležitou roli u našeho zraku. Podílí se na metabolismu železa a fungování imunitního systému v těle.
 2. Vitamín B1 – je nezbytný pro energetický metabolismus, činnost nervové soustavy a srdeční činnosti.
 3. Vitamín B2 – podílí se na správném fungování nervového systému a metabolismu železa. Je nezbytný pro udržení normálnímu stavu pokožky a zraku. Pomáhá snížit únavu.
 4. Vitamín B3 – pomáhá zachovat psychické funkce. Je nezbytný pro správnou činnost metabolismu, činnost nervové soustavy a sliznice. Pomáhá snížit únavu.
 5. Vitamín B6 – je nezbytný pro energetický metabolismus. Dále je taky důležitý pro správnou činnost nervové soustavy, psychických funkcí, imunitního systému a regulaci hormonální činnosti v těle.
 6. Vitamín B12 – je velmi důležitý pro lidi kteří konzumují minimum masa. Podílí se na normální funkci nervové soustavy, imunitním systému, tvorbě červených krvinek a snižuje únavu.
 7. Vitamín E – pomáhá proti stresu
 8. Železo – je nezbytné pro tvorbu červených krvinek a hemoglobinu. Dále přenáší kyslík v krvi, a zajišťuj správnou funkci imunitního systému.
 9. Hořčík – je nezbytný pro správnou funkci nervového a svalového systému. Podporuje imunitu těla a snižuje únavu.
 10. Mangan – chrání buňky před oxidačním stresem. Podílí se na tvorbě tkání a udržování správného růstu kostí.
 11. Fosfor – tělo fosfor potřebuje kvůli zdravým zubům a správnému růstu kostí. Především je důležitý u dětí, aby lépe rostli. 
 12. Draslík – podílí se na správné činnosti nervového a svalového systému a na udržování správné hladiny krevního tlaku.

Kde můžete Spirulinu zakoupit?

Bio Spirulina

spirulina od BIOMEDICAL

Spirulina od firmy Bio Medical nabízí tu nejlepší formu na trhu. Obsahuje až 60% bílkovin a je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů a vitamínů.

Přibližná cena: 159 Kč

BrainMax Pure Spirulina BIO

BIO spirulína od BrainMaxu

BrainMax spirulina nabízí složení 100% BIO a RAW kvalitu bez aditiv. Tento produkt je označován za super potravinu, která obsahuje velké množství minerálů, bílkovin a vitamínů.

Přibližná cena: 219 Kč

K čemu se spirulina používá?

Spirulína je super potravina nebo skvělý zdroj bílkovin s několika výhodami, které se také často říká lék! Stejně jako doplněk stravy se používá mezi sportovci. Dále se také používá při únavě nebo posílení imunitního systému. Řasa díky svému jedinečnému nutričnímu složení kompenzuje nedostatky a přispívá ke správnému fungování organismu.

Jaké má spirulina výhody?

Spirulina má mnoho zdravotních výhod.

 • Snižuje únavu
 • Posiluje imunitní systém
 • Dodá vitalitu
 • Posiluje zdraví nehtů
 • Obsahuje velké množství bílkovin
 • Podporuje imunitní systém

Řasa podporuje imunitní systém, to je velmi důležité pro správné fungování aby naše tělo bylo chráněno před viry, mikrobi a bakteriemi. 

Spirulina obsahuje mnoho různých živin, které dokážou posílit náš imunitní systém. Jsou to vitamíny A, B6, B12 a minerály jako železo a hořčík. 

Tato super potravina obsahuje až 60 % bílkovin! Lžíce spiruliny 15 až 20 minut před jídlem vám snížit chuť k jídlu a budete jíst méně. Můžete si také vzít lžíci odpoledne, abyste omezili mlsání.

Je skvělým spojencem pro vaše vlasy a nehty, protože obsahuje mnoho bílkovin a ty zvyšují produkci keratinu! Keratin je však hlavní složkou pro správný a zdravý růst vlasů a nehtů. 

Dokáže snížit únavu! Protože obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E a minerály (hořčík, železo) které dokážou nastartovat váš organismus.

Spirulina v prášku nebo kapsli?

Na trhu můžete spirulinu najít v mnoha formách: prášek nebo kapsle. Spirulina v prášku se konzumuje v kombinaci s jinými potravinami, tento prášek se lehce smíchá do proteinu nebo smoothie. Avšak musíme upozornit že tento prášek samotný není nijak chutný.

Pro ty kteří neocení jejích chuť v prášku, je spirulina chlorella dostupná také v tabletách a kapslích. V této formě se užívá především jako lék nebo doplněk stravy. Při pravidelném užívání má kapsle blahodárné účinky na váš organismus.

Jak chutná spirulina? Pokud vám můžeme doporučit, kupte si kapsle protože jestli chcete konzumovat spirulinu v prášku chce to opravdu silný žaludek.

Nežádoucí účinky spiruliny

Nežádoucí účinky spiruliny jsou velmi vzácné, protože pokud budete dodržovat správné dávkování neměli byste se ničeho bát.

 • Střevní chřipka
 • Bolest svalů
 • Horečka a bolest hlavy
 • Vyrážka

Pro koho je spirulina vhodná?

Tento doplněk stravy je vhodný pro mnoho lidí k udržení dobré kondice:

 • Sportovci – dodá tělu energii k lepšímu fyzickému výkonu. Podporuje také regeneraci svalů, zejména díky hořčíku.
 • Vegetariáni a vegani – příjem bílkovin a vitamín B12 je vhodný pokud nekonzumujete maso.
 • Ženy i muži – kteří chtějí zvýšit vitalitu.
 • Těhotné ženy – těhotenství vyžaduje dostatečný příjem železa a vitamín B12 a dalších živin ve spirulině.
 • Starší lidé – pokud jedí méně masa a také mohou trpět na nedostatek bílkovin a železa. Tento produkt dokáže dodat tělu bílkoviny, železo, vitamíny a minerály které jsou nezbytné pro správné fungování těla.

Jak se pěstuje spirulina?

Existují dva způsoby, tak se tato řasa pěstuje. 

 1. Sklízení – (například jezero)
 2. Pěstování v uzavřené nádrži

Dávkování

Dávkování by se nemělo přehánět. Doporučené dávkování by mělo být mezi 3 g až 5 g denně. Ve vysokých dávkách se mohou objevit slabší zdravotní komplikace jako třeba bolest hlavy a nebo problémy s trávením.

Pro sportovce se doporučuje dávkování 2-3g až 5krát denně.

Doporučujeme však přečíst informace od výrobce a řídit se podle nich! Popřípadě se poradit se svým lékařem.

Důvěryhodné zdroje:

[1] Spirulina: Are There Health Benefits?

[2] 10 Health Benefits of Spirulina

[3] What is spirulina good for?

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Review overview

Recenze článku9.8
9.8

Summary