MagazínRecenze

TOP 5: Nejlepší taurin na trhu – recenze a srovnání

Taurin je aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle a naší každodenní stravě. Podílí se na řadě důležitých biologických procesů a je také znám, především jako součást energetických nápojů. Říká se, že taurin vás dokáže nakopnout a dodat energii. Toto tvrzení ale v mnoha případech bývá kontroverzní, látka však plní v našem těle různé funkce, které jsou nezbytné pro naše svaly a mozek. Co je to taurin a jak je pro naše tělo důležitý?

Nejlepší Taurin

TOP 1. místo

100 % Aminokyselina taurin

Přibližná cena: 249 Kč

2. místo

NOW Taurine (taurin) 500 mg

Přibližná cena: 249 Kč

3. místo

NUTRISTAR Taurin 750 mg

Přibližná cena: 155 Kč

Co je to Taurin?

Taurin se v lidském těle vyskytuje přirozeně. Vzniká totiž jako metabolický produkt  z aminokyseliny methioninu a cysteinu. Tato látka je častokrát neprávem označována jako aminokyselina. Ovšem pozor… ve skutečnosti se jedná o kyselinu aminosulfonovou. Vyskytuje se v metabolismu jak u lidí, tak u zvířat. Taurin je součástí žlučových kyselin, mozku, sítnice, svalů, srdce a bílých krvinek. Je také známo, že taurin s kombinací kofeinu dokáže zvýšit jeho účinky v těle.

Taurin je oblíbený především u sportovců, protože čekávají zvýšení výkonu a fyzické aktivity.  Název je odvozen od latinského slovíčka “Taurus” → znamená to Býk. 

Lidské tělo dokáže vyprodukovat okolo 130 mg taurinu denně. Nedostatek taurinu v těle je ovšem velmi vzácný.

Přirozeně můžeme taurin přijímat z běžné živočišné stravy. Nachází se především v různých potravinách jako je: drůbež, korýši a ryby. Můžeme ho také najít v dětské stravě.

Lidé kteří nekonzumují maso nebo vegani a vegetariáni, mohou mít nedostatek taurinu v těle, protože zelenina a ovoce tuto látku neobsahují.

Říká se že taurin, je vyráběn z býčích koulí. Toto tvrzení však není pravdivé, jmenuje se tato látka po latinském názvu “Bos taurus” → neboli v překladu býk.

Účinky taurinu

Taurin je pro lidské tělo velmi důležitý. Je totiž součástí žlučové kyseliny a podílí se na trávení tuků a vstřebávání tuků z potravy ze střev do krve.

Není nezbytný přijímat taurin z doplňků stravy do jisté míry, protože naše tělo si ho dokáže vyrobit samo a nachází se v mnoha potravinách které denně konzumujeme. Ovšem pozor, kojenci musí taurin přijímat mateřským mlékem nebo mléčnými náhražkami, protože v tak mladém věku ještě nejsou schopni si tuto látku syntetizovat.

Jaké má taurin účinky?:

 1. Působí jako antioxidant → chrání před volnými radikály, které poškozují buňky.
 2. Podporuje detoxikaci jater
 3. Pomáhá vývoji a růstu mozku a očí
 4. Taurin snižuje hladinu krevního cukru v těle.
 5. Hraje roli ve vývoji centrálního nervového systému.
 6. Regulace minerálů → jako je vápník
 7. Regulace imunitního systému

1. Místo

MYPROTEIN Taurine

Na prvním místě se umístila 100% aminokyselina Taurin od výrobce MYPROTEIN. Přirozeně vyskytující se aminokyselina se nachází v bílých krvinkách, kosterním svalstvu, centrální nervové soustavě a v srdečních svalech. Tato 100% přírodní verze představuje mimořádný způsob, jak zvýšit taurin v těle. Výrobce doporučuje jednu dávku čajové lžičky denně.

Můžete si vybrat mezi balením: 250g, 500g a nebo 1000g. Ceny se pohybují od 249 Kč.

2. Místo

NOW Taurine (taurin) 500 mg

NOW Taurine je skvlěý doplněk stravy, který se používá jako podmíněná esenciální aminokyselina, která se nachází v nervovém systému vašeho těla. Pomáhá ve stabilizaci buněčných membrán, transportu kyslíku, hořčíku, vápníku, sodíku a draslíku. Pomáhá vytvářet a regulovat nervové impulsy. 

Jedna kapsle obsahuje 500 mg taurinu (ve volné formě).

Balení obsahuje 100 rostlinných kapslí za cenu 149 Kč.

3. Místo

NUTRISTAR Taurin 750 mg

Doplněk stravy taurin od výrobce NUTRISTAR pomáhá vstřebávat sodík při fyzické zátěži, podporuje činnost jater a žlučníku, pomáhá k lepší psychické a fyzické výkonnosti a funguje jako katabolikum. Výrobce nedoporučuje tento doplněk stravy pro děti.

Jedno kapsle obsahuje 750 mg taurinu.

Cena balení se pohybuje od 155 Kč.

4. Místo

Natural nutrion Taurine

Na čtvrtém místě máme Taurin jako doplněk stravy v prášku od výrobce Natural Nutrion. Tento doplněk stravy je vhodný pro náročné sportovce, kteří trénují intenzivně. Aminokyselina taurin se nachází v korýších a játrech živočichů. 

Proč zvolit zrovna tento produkt? Pomáhá regenerovat energetické zásoby v těle a ovlivňuje schopnost svalové buňky přijímat jejich energii. Jedna dávka obsahuje 1000mg taurinu. Výrobce doporučuje dávkovat 1/6 čajové lžičky denně. Můžete si také vybrat mezi balením: 100g, 400g a 1kg. 

Cena balení se pohybuje od 99 Kč. Výrobce zaručuje složení bez éček a konzervantů.

5. Místo

Natural nutrion Taurine Warrior

Na pátem místě se umístil doplněk stravy od značky Warrior → Taurine kapsle, které pomáhají zlepšovat schopnost svalových buněk, regenerují energetické zásoby a pomáhá zvýšit energii a povzbuzení pro váš trénink. Tato látka je známa především pro své antioxidační vlastnosti, protože dokáže ochránit buňky před škodlivými radikály. výrobce doporučuje konzumovat 3 kapsle denně.

Jedna kapsle obsahuje 600mg taurinu. 

balení obsahuje 100 kapslí za cenu 250 Kč.

Nedostatek taurinu

Nedostatek taurinu v lidské těle je velmi vzácný! Člověk má přibližně až jeden gram taurinu na každým kilogram tělesné hmotnosti. Nedostatek taurinu se především vyskytuje u veganů, vegetariánů a nebo pokud vaše strava neobsahuje dostatek cysteinu, methioninu a vitamínu B6.

Nízká hladina v krvi může mít za následek poruchu imunitního systému. Pokud budete trpět na nedostatek taurinu delší dobu, mohou se u vás projevit chronické selhání ledvin nebo může způsobovat záněty.

Doplňky stravy by měli být užívány pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Potraviny obsahující taurin

Taurin se vyskytuje v potravinách, které jsou živočišného původu. Jaké to jsou?:

 • Goji
 • Ryby (krevety, chobotnice, tuňák a krevety
 • Maso
 • Mléko
 • Vejce

Látka se také přidává především do energetických nápojů.

Nežádoucí účinky taurinu

Příliš mnoho taurinu v těle může mít nepříznivé účinky. Může být nebezpečný především v kombinaci s alkoholem (energetický nápoj smíchaný z alkoholem) → tyto kombinace měli za následek: srdeční arytmii, selhání ledvin, záchvaty a také úmrtí. 

Výzkumy dokázaly, že konzumace více jak jednoho litru energetického nápoje způsobila u některých jedinců tyto komplikace:

 1. Bušení srdce
 2. Dušnost
 3. Svalový třes
 4. Nevolnost
 5. Úzkost
 6. Nervozita

Proto se nedoporučuje dětem mladší 18 let konzumovat energetické nápoje.

Jaké je dávkování taurinu?

Doporučuje se denní dávka taurinu okolo 500 – 3000 mg denně.

Při konzumaci vyšších dávek, nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Nadbytek taurinu vaše tělo vylučuje močí.

Kofein, taurin a alkohol

Tato kombinace ještě s alkoholem je pro některé lidi opravdu nebezpečná. Na oslavách a party se častokrát míchají energetické nápoje s vodkou, whisky a nebo další alkoholem. Tato kombinace může vést k dramatickým vedlejším účinkům které mohou způsobit selhání ledvin, kolaps, zástavu srdce a nebo i smrt. 

Jak se vyrábí taurin?

Taurin byl poprvé objeven v roce 1827 výzkumníkem a chemikem Leopoldem Gmelinem a Friedrichem Tiedemannem. Při zkoumání trávicích procesů dobytka se jim podařilo extrahovat látku ze žlučníku vola. Díky tomu nese název taurin → z latinského slova býk.

V dnešní době se živina vyrábí synteticky a nevyrábí se z býčích varlat, tak se traduje. Taurin můžete zakoupit v různých formách na internetu tak i v lékárnách:

 • Taurin prášek
 • Taurinové kapsle
 • Taurinové tablety

Energetické nápoje se nedoporučují konzumovat kvůli škodlivým látkám, které obsahují: obsah kofeinu, barviva a cukr. 

Taurin pro kočky

Jak pro lidské tělo, tak i taurin je nezbytný pro zdravý metabolismus koček. Protože na rozdíl od lidí si kočky samy dokážou vyprodukovat jen velmi malé množství taurinu. Některé jídlo a nekvalitní krmivo pro kočky neobsahuje takřka skoro žádný taurin, které by dokázaly pokrýt kočičí potřeby. Pro kočky se dá také zakoupit taurin jako doplněk stravy.

Nejčastější otázky

Co taurin dělá s vaším tělem?

Taurin má důležité funkce v srdci a mozku. Pomáhá podporovat růst nervů. Může také prospět lidem se srdečním selháním, protože taurin snižuje krevní tlak a uklidňuje nervový systém.

Co je taurin a proč je v energetických nápojích?

Taurin je aminokyselina, která má různé účinky v celém těle, zejména na neurologický a svalový vývoj. Ačkoli lidé obvykle konzumují malé množství taurinu z přírodních zdrojů potravy, větší dávky této látky se nacházejí v mnoha produktech energetických nápojů.

Jaké potraviny mají vysoký obsah taurinu?

Potraviny, které obsahují taurin: tuňák, korýš, chobotnice, kuře, mořské řasy, hovězí maso a mnoho dalšího..

Je taurin silnější než kofein?

Jak taurin, tak kofein mají výhody. Z energetického hlediska se však zdá, že vítězem je kofein.

Kdo by neměl užívat taurin?

Může to způsobit, že vaše ledviny budou pracovat “hůře”. U dětí mohou tyto doplňky t problémy s růstem. Neměli byste užívat vysoké dávky jednotlivých aminokyselin po dlouhou dobu.

Jaké jsou vedlejší účinky taurinu v energetických nápojích?

Přestože množství taurinu přítomné v těchto energetických nápojích bylo příliš nízké nato, aby vyvolalo nějaké terapeutické účinky, někteří zúčastnění hlásili mírný průjem a zácpu. 

Co může způsobit nedostatek taurinu?

Kromě toho diety založené na luštěninách (hrách, fazole) a diety na bázi brambor, které nejsou správně sestaveny s jinými zdroji aminokyseliny (např. nemají přidaný taurin nebo dostatek masa/živočišných bílkovin k poskytnutí prekurzorech aminokyselin).

Ovlivňuje taurin krevní tlak?

Léčba taurinem výrazně zlepšuje krevní tlak a cévní funkce, zejména u prehypertenzních jedinců s vysokým normálním krevním tlakem. 

Důvěryhodné zdroje:

[1] Wikipedie CZ: Taurin

[2] Mayoclinic: Taurine is an ingredient in many energy drinks. Is taurine safe?

[3] News medical net: What is Taurine?

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.