MagazínNovinky

Těhotenství a výživa: vitamíny které prospívají těhotenství

Během těhotenství by žena měla být velmi opatrná při konzumaci potravin, protože výběr zdravé stravy během těhotenství podpoří správný vývoj plodu. Neexistuje žádná kouzelná forma nebo “správná” dieta, kterou by měla dodržovat každá žena v těhotenství. Existují však některá obecná doporučení, jako je konzumace velkého množství ovoce, celozrnných výrobků, zeleniny, bílkovin a zdravých tuků. Některým potravinám a určitým živinám je však třeba věnovat velkou pozornost.

Jaké živiny pomáhají dítěti správně růst?

Mezi nejběžnější patří například:

Vitamín B9 (nebo se také můžete setkat s názvem kyselina listová je důležitá během těhotenství, protože zabraňuje genetickým abnormalitám. Jedná se o klíčový vitamín pro správnou produkci a růst buněk a také zároveň snižuje pravděpodobnost vzniku abnormalit nervové trubice, mozku a míchy.

Zelenina a ovoce

Listová zelenina, citrusové plody, sušené fazole, arašídy, hrách, pomerančový džus a játra jsou skvělým zdrojem vitamínu B9. Nakonec ho můžete najít v potravinách obohacených o kyselinu listovou, jako jsou cereálie, mouka a těstoviny.

Vápník

Vápník posiluje vaše kosti. Vy a vaše dítě potřebujete vápník pro silné kosti a zuby. Pomáhá také správnému fungování svalového, nervového a oběhového systému.

Nejlepšími zdroji vápníku jsou mléčné výrobky, brokolice, kapusta, a některé šťávy + cereálie které jsou obohaceny vápníkem.

Vitamín D posiluje kosti, stejně jako vápník tak pomáhá budovat silné zuby. Tučné ryby, jako je losos jsou také skvělým zdrojem vitamínu D. Mezi další možnosti patří obohacené mléko a pomerančový džus.

Bílkoviny a protein

Protein také napomáhá správnému vývoji plodu. Bílkoviny jsou nejdůležitější živinou, kterou by těhotná žena měla v těhotenství přijímat. Dobrými zdroji bílkovin jsou: libové maso, drůbež, vejce a ryby. Mezi další možnosti patří fazole, ořechy, hrách a sójové produkty.

Železo

Příjem železa pomáhá předcházet anémii z nedostatku železa. Tělo potřebuje železo k tvorbě hemoglobinu, bílkoviny která pomáhá přenášet kyslík do vašich tkání. Během těhotenství potřebuje těhotná žena dvakrát více železa, aby mohla plod zásobovat kyslíkem. Dobrým zdrojem železa je libové maso, ryby a drůbež. Případně začněte konzumovat snídaňové cereálie obohacené železem.

V každém případě se nejprve poraďte se svým gynekologem nebo ošetřujícím lékařem během doporučení stravy v těhotenství.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.