Články

Vitamín A

5
(1)

Ve 20 století začali vědci zjišťovat, že zvířata potřebují k životu nejenom bílkoviny, sacharidy a tuky pro svůj život.

Dalším nezbytný vitamínem v pořadí je Vitamín A rozpustný v tucích. Vitamín A je nezbytný pro mnoho životních funkcí, do kterých patří růst a vývoj, zrak , imunologické kompetence, reprodukce a mnoho dalšího…

Nedostatek vitamín A může být až smrtelný pro naše tělo. Zatímco v západní zemích získávají lidé dostatek vitamínu A, lidé v chudších zemí má nedostatek vitamínu A, který způsobuje vážné zdravotní problémy. Dalším problémem nedostatku vitamínu může vést k infekčním chorobám a úmrtí. Na druhou stranu, konzumace nadměrného vitamín A může být také smrtelné.

Mezi největší koncentraci vitamínu A můžeme zařadit játra. Velká konzumace množství jater, a špatná úprava jídla může být pro člověka až smrtelná.

betakaroten

Vitamín a neboli Retinol

Vitmaín A se také nazývá retinol, který je součástí sloučenin retinoidu. Také kromě vitamínu A existuje beta-karoten, provitamín které tělo dokáže přeměnit na retinol. Množství beta-karotenu, které se ve skutečnosti přeměňuje na vitamín A závisí na tom, kolik retinolu máme již v těle + další faktory.

Vitamín A je znám už po staletí. Dávno předtím již lidé věděli že játra jsou velmi výživná, a proto byli vždy při nemoci konzumovány. Také je konzumace mrkve, je spojena s lepším zrakem.

Vitamín A a Beta-karoten

Vitamín A spolu s beta-karotenem jsou antioxidanty, jako vitamín E a Selen. Antioxidanty mohou působit proti volným radikálům v těle, a předpokládá se že by dokázali zabránit poškození cév a DNA v našem těle.

Pokud je toto tvrzení pravdivé, doplnění onoho vitamínu by mělo pomoci přecházet rakovině a kardiovaskulárním chorobám.

Mnoho studií ukazuje vztah mezi chorobami a hladinami beta-karotenu. Čím vyšší je hladina beta-karotenu, tím nižší je výskyt některých nemocí.

Užití

Byly provedeny klinické studie, které dokazují že vyšší riziko kardiovaskulárních chorob je u pacientů s nízkým obsahem vitamínu A.

Studie ukázali že vitamín A a betakaroten spolu mohou zvýšit úmrtnost a nesníží však riziko kardiovaskulárních nemocí nebo rakovině.

Správně by se nesměli dávat vysoké dávky jakýkoliv antioxidantů včetně betakarotenu, jako doplňky pro snížení kardiovaskulárních nemocí.

Mrkev

Tipy na čtení:

Jak se vám líbil článek?

Začněte hlasovat!

Hodnocení 5 / 5. Kolik lidí hlasovalo: 1

Tento příspěvek nemá zatím žádný hlas! Buďte první!