Magazín

Předávkování vitamínem C – jaké jsou příznaky?

Je těžko uvěřitelné, že vitamín C (kyselina askorbová), může v některých případech způsobit vedlejší/nežádoucí činky. Vedlejší účinky jsou velmi vzácné a souvisí především s interakcí vitamínu C s jinými sloučeninami.

Vitamín C může v naše těle způsobit nežádoucí účinky, i když v minimálním množství. O pozitivních účincích na náš organismus se ví mnohem více, než o možných vedlejších komplikacích.

Nejdříve si připomeneme, že vitamín C je základní živinou pro naše tělesné tkáně. Veškerý potřebný vitamín C je nutné získat přirozeně z potravy nebo doplňcích stravy, protože si ho lidské tělo nedokáže samo syntetizovat.

Tento vitamín je rozpustný ve vodě. Jakmile se dostane do vašeho těla, užívá se do vyčerpání potřebného množství v těle. Přebytek tohoto vitamínu se vylučuje močí.

Nejlepší dieta na hubnutí!

Funkce vitamínu C

Vitamín C hraje zásadní roli při opravě a podpoře růstu tkání, zejména kůže a kloubního aparátu. Má však i pozitivní účinky na naše cévy.

Hlavní funkce vitamínu C jsou:

 • Tvoří bílkoviny, které se podílejí na stavbě šlach a kůže
 • Pomáhá zotavovat tělo
 • Přispívá se správné činnosti nervové soustavy
 • Má vliv na vaší psychiku
 • Pomáhá k ochraně buněk a v boji proti oxidativnímu stresu.

Vědecké výzkumy dokázaly, že vitamín C patří k velmi silným antioxidantům. Antioxidanty jsou látky, které blokují některé účinky volných radikálů na vaše buňky.

Volné radikály se neustále tvoři během funkce a metabolismu těla, zejména v procesu kdy jsou živiny přijímány a absorbovány z potravy.

Vědci se domnívají, že volné radikály mohou přispívat k rozvoji některých druhů rakoviny a srdečních chorob. Je zde možnost, že vitamín C částečně blokuje škodlivé účinky tohoto procesu stárnutí, což je ve skutečnosti dobrá zpráva.

Zdroje vitamínu C

Pokud vaše tělo příjme nadbytek vitamínu C, mohou se projevit nežádoucí účinky kvůli problému z předávkování. Hlavním zdrojem tohoto vitamínu je zelenina, ovoce (citrusové plody). V jakých potravinách se nachází vitamín C? Jaké další ovoce obsahuje velké dávky vitamínu c:

 • Ananas
 • Kiwi
 • Maliny, borůvky, jahody
 • Vodní meloun
 • Meloun

Zelená zelenina, patří k nejbohatší potravě na vysoký obsah vitamínu C. Dále by jsme se mohli zmínit o brokolici, špenátu, květáku a kapustě. Rajčata a paprika jsou také dobrým zdrojem.

V některých zemích se můžeme setkat s legislativou, která říká aby výrobci přidávali vitamín C do svých produktů.

Pokud budete vařit potraviny které jsou bohaté na vitamín C, je možné že při zpracování tento vitamín bude ztrácet na hodnotě.

Vedlejší účinky vitamínu C

Když už jsme si řekli zdroje, funkce a další důležité informace, můžeme si zde zmínit vedlejší účinky vitamínu C na naše tělo. Ty mohou nastat, při vysokých dávkách denně.

První nežádoucí účinky se objevují v našem trávicím traktu. Vysoké dávky vitamínu C mohou způsobit pálení žáhy nebo průjem. Lékaři však varují před vysokým užíváním vitamínu C během těhotenství, protože mohou mít vliv na plod a vaše dítě. Dalším vedlejším účinkem je tvorba ledvinových kamenů. Vědecké studie dokázaly, že metabolismus přeměňuje nadbytek vitamínu C na oxalát. Tato látka se vylučuje močovými cestami, zatímco se hromadí v moči a způsobuje problémy s ledvinami.

Vitamín C může způsobit vedlejší účinky při interakci s jinými látkami.

Kromě nepříznivých účinků nadměrného příjmu vitamínu C, musíme zvážit interakce s dalšími látkami:

 • Chemoterapie: Existuje podezření, že vitamín C může snížit účinnost při léčbě rakoviny
 • Estrogeny: Výzkum dokázal, že vitamín C zvyšuje dostupnost estrogenů v krvi, které by mohly integrovat s antikoncepcí.
 • Hliník: Existují případy, kdy pacienti s ledvinami užívají léky obsahující hliník. Pokud současně konzumují velké množství vitamínu C, může hliník zvýšit jeho vedlejší účinky.

Nadměrná konzumace vitamínu C může být škodlivá.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu u člověka? Stručně řečeno, vedlejší účinky vitamínu C jsou velmi vzácné, ale existují. V některých případech má navíc tento vitamín významné interakce s jinými chemickými látkami.

Existují však některé skupiny lidí, kteří mají zvýšené riziko škodlivých vedlejších účinků zvýšeného příjmu vitamínu C. Patří mezi ně lidé s poškozením ledvin, lidé s predispozici k močovým či ledvinovým kamenům nebo s poruchami využití železa z potravy.

Příznaky nedostatku vitamínu C

Vitamín C patří k jedním z nejznámějších a nejdůležitějších vitamínu v našem těle. Nejen že hraje důležitou roli v posílení vaší imunity, ale také hraje velmi důležitou roli v mnoha procesech vašeho těla.

 1. Vypadávání vlasů: vypadávání vlasů, je spojeno s několika faktory. Tyto faktory mohou způsobit, že vaše pokožka hlavy bude “křehká”. V tomto případě trpíte na nedostatek vitamínu C, protože zde se jedná o základní živinu která pomáhá udržet kolagen a bílkovinu, jenž dodávají vlasům sílu.
 2. Záněty: lidé, kteří trpí na nedostatek tohoto vitamínu, mohou trpět na zvýšení více zánětů v těle.
 3. Změny nálad: i změna nálady je spojena s tímto vitamínem, má totiž pozitivní vliv na vaše duševní zdraví.
 4. Vyčerpání: i vyčerpání může být způsobeno nedostatkem. Tato živina je taktéž velmi důležitá pro vaše duševní zdraví a fyzické fungování.
 5. Pomalejší hojení ran: tato živina je nezbytná pro správnou oxidaci a napomáhání “opravy” buněk. V tomto důsledku se rány na vaše těle mohou hojit pomaleji.
 6. Bolest svalů a kloubů: nedostatek dokáže snížit vaší schopnost správně absorbovat některé minerály a živiny. V tom důsledku může ovlivnit vaše zdraví svalů a kloubů.
 7. Suchá pokožka: dostatečným příjem vitamínu C, je jedním z nejlepších způsobu jak získat hedvábnou a krásnou pokožku. Pravidelná konzumace dokáže minimalizovat negativní účinky volných radikálů, podporuje odstraňování toxinů z těla a snižuje riziko stárnutí.
 8. Kardiovaskulární problémy: rozšíření kardiovaskulárního onemocnění, může mít hodně společného s nedostatkem vitamínu C. Antioxidační činky dokážou snížit hromadění cholesterolu v těle. Podporuje také “čištění” krve a odstraňování toxinů v těle.

Proč je referenční hodnota vyšší pro kuřáky?

Kuřáci mají vyšší metabolické ztráty a nižší hladinu vitamínu C v krvi než nekuřáci.

Jejich obrat vitamínu C je o 40 % vyšší než u nekuřáků.

Na základě toho je u kuřáků uveden doporučený denní příjem 135 mg pro ženy a 155 mg pro muže.

Jaké jsou tipy na optimální přísun vitamínu C?

Doporučený optimální příjem vitamínu C je:

 • Konzumujte až 5 porcí zeleniny a ovoce denně
 • Potraviny jako je zelenina a ovoce by se měly umýt důkladně, ale jen krátce. Zeleninu vařte v páře jen krátce, aby ztráty vitamínů byly co nejmenší.

Chrání doplňky stravy s vitamínem C před nachlazením?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že užívání doplňků vitamínu C ve vysokých dávkách může zabránit nachlazení nebo jej vyléčit u běžné populace.

V důsledku toho není důvod užívat přípravek běžně. Opodstatněná by mohla být pouze u lidí ve velké fyzické námaze nebo v chladném prostředí, u kterých bylo zjištěno snížené riziko při užívání doplňků stravy s vitamínem C.


Důvěryhodné odkazy:

[1] Wikipedie CZ: Vitamín C

[2] NHS: Vitamin C – vitamins a minerals

[3] Webmd: The benefits of Vitamin C

[4] Healthline: 7 Impressive Ways Vitamin C Benefits Your Body

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Stručné hodnocení
Datum recenze
Název produktu
Hodnocení článku
Hodnocení
51star1star1star1star1star