DalšíMagazínUncategorized

Vitamín D – nejčastější otázky a odpovědi

Odpovídám na nejčastější otázky pokládané ohledně vitamínu C, které jsou nejdůležitější.

1.

V čem nám pomáhá vitamín D?

Vitamín D je vitamín, který je rozpustný v tucích, a o kterém je již dlouho známo, že pomáhá tělu absorbovat a zadržovat vápník a fosfor → ty jsou velmi důležité pro stavbu kostí. Výzkumy také dokázaly, že vitamín D pomáhá snižovat růst rakovinných buněk, kontrolovat infekci a snížit zánět v těle.

2. 

Nedostatek vitamínu D v těle

Nedostatek vitamínu D může vést ke ztrátě hustoty kostí, což může přispět k osteoporóze a zlomeninám kostí. Velký nedostatek vitamínu D může vést i k dalším vážnějším onemocněním. U dětí například může způsobit křivici (vážné onemocnění, které způsobuje že kosti dětí měknou a “ohýbají” se.

3.

Jaké ovoce je bohaté na vitamín D?

Především ovoce! Protože ovoce obsahuje neomezené množství vitamínu D. Více jak 75 % lidí na celém světě je buď alergické na mléčné výrobky, trpí intolerancí laktózy, a nebo někteří  z vás jsou vegani. Takže například pomerančový džus je nejlepší volbou, jak doplnit vysokou dávku vitamínu D.

4.

Které potraviny obsahují vysokou dávku vitamínu D?

Mezi potraviny, které obsahují vysokou dávku vitamínu D patří: tučné ryby (tuňák, makrela, losos), mléčné výrobky, pomerančový džus, sójové mléko, cereálie, hovězí játra, sýr, žloutky atd..

5.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D se může projevovat různými způsoby. Mezi nejčastější patří: únava, bolet zad, vypadávání vlasů, špatné hojení ran a nebo deprese.

6.

Může vám ublížit vysoká dávka vitamínu D?

V některých případech může toxicita vitamínu D vést k poškození ledvin a dokonce i k selhání ledvin. Příliš mnoho vitamínu D v těle totiž může vést k vysokým hladinám vápníku, což může vést ke ztrátě vody přílišným močením a selhání ledvin.

7.

Který vitamín D je nejlepší?

Mezi nejlepší vitamín D patří vitamín D3. Pokud si však vyberete doplněk stravy, doporučuje se užívat přibližně 400 až 800 UI vitamínu D3 denně. 

8.

Může vitamín D ovlivnit spánek?

Studie dokázaly, že kombinace vitamínu D se spánkem má příznivé účinky. Ve skutečnosti několik výzkumů ukázalo, že nízká hladina vitamínu D v krvi se spojuje s vyšším rizikem poruch spánku.

9.

Jak přirozeně zvýšit vitamín D v těle?

Nejlepší je, začít trávit více času na slunci. Protože slunce patří k jednomu z nejlepších zdrojů této živiny.

Dále se doporučuje konzumovat více ryb, mořských plodů, hub a žloutků. 

10. 

Má banán vysoký obsah vitamínu D?

Banán neobsahuje vysokou dávku vitamínu D. Naopak banán obsahuje spoustu hořčíku v jedné dávce. 

Kde koupit kvalitní doplněk stravy s vitamínem D?

11.

Kolik vitamínu D je doporučené pro ženy?

Doporučená denní dávka pro ženy vitamínu D je okolo 600 UI za den. 

12.

Co se stane, když má dospělý člověk nízkou hladinu vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D u dospělého člověka může způsobit deformaci vašich kostí. Zdá se, že vitamín D také hraje důležitou roli při produkci inzulínu a má vliv na váš imunitní systém. 

13.

Má nízký obsah vitamínu D vliv na vaše vlasy?

Může nedostatek vitamínu D způsobit vypadávání vlasů? Vitamín D je metabolizován v kůži keratinocyty. Jedná se o kožní buňky, které zpracovávají keratin → protein ve vlasech, nehtech a v kůži. Když má tělo nedostatek vitamínu D, tak vaše vlasy mají problém s regulací růstu a vypadávání vlasů. 

14.

Které ovoce a zelenina obsahuje vitamín D?

Mezi nejlepší ovoce a zeleninu patří: pomerančový džus, vejce, losos, mléko, tofu, houby, olej z tresčích jater nebo syrové ústřice.

15. 

Pomáhá vitamín D při bolestech kloubů?

Lidé, kteří mají nízkou hladinu vitamínu D, mají často bolest kloubů. Doplňky vitamínu D mohou léčit bolesti kloubů u některých lidí, kteří mají nedostatek vitamínu D. 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.