DalšíMagazínUncategorized

Zápach z úst: jak se rychle zbavit zápachu z úst?

Připravujete se na důležitou schůzku, pohovor nebo rande a všimnete si, že vám jde nepříjemný zápach z úst? V našem článku se dozvíte, jak dokážete rozpoznat zápach z úst a jak se jej zbavit.

Jak poznat zápach z úst?

Nejrychlejší způsob, jak zjistit zda váš dech zapáchá je ten, že si dáte dlaň před ruku, zhluboka se nadechnete a musíte vydechnout do dlaně a potom si k ní přičichnout. 

Tento “test” vám dá představu o tom, jak bude vonět váš dech. Nejdříve si řekneme, odkud zápach z úst může pocházet. 

Odkud pochází zápach z úst?

Zápach z úst může způsobit mnoho různých faktorů a věcí, ale tyto patří k těm nejčastějším vůbec:

Dieta

Nejjednodušším vysvětlením špatného dechu je často to, co jste jedli nebo konzumovali. Například cibule a česnek nedodá vašemu dechu ten krásný “nádech”, ale i taková strava bohatá na cukr, bílkoviny může mít za následek zapáchající dech. Kromě jídla může zápach z úst způsobit také alkohol, kofein nebo i nikotin. 

Ústní hygiena

Čištění zubů k prevenci zápachu z úst nestačí. Doporučuje se také používat dentální nit. Vaše jídlo se usazuje mezi zuby, kde se jimi živý bakterie, které produkují tady zápach. Pokud tyto oblasti nikdy nevyčistíte, bude se zápach z úst pořád a pořád opakovat. 

Také se na vašem jazyku shromažďuje mnoho bakterií. Zvykněte si tedy po vyčištění zubů vyčistit i jazyk. 

Spánek

Zápach z úst po probuzení je zcela normální a nelze se mu vyhnout. Normálně vaše sliny čistí ústa transportem páchnoucích bakterií z úst do jícnu. Když ale spíte, vaše tělo produkuje méně slin, takže se vám v ústech hromadí více bakterií, což je to, co ráno způsobuje zápach z úst. 

Léky

Některé léky vysušují sliznici v ústech, což (podobně jako při spánku) vede k většímu množství bakterií v ústech a tím i zápachu z úst. Patří sem antidepresiva, léky na krevní tlak a léky na potlačení chuti k jídlu. 

Nemoc

Bakterie, které způsobují onemocnění v ústech, nosu a krku, mohou také způsobit zápach z úst. Můžete mít problémy třeba se zubním kazem, zánětem dásní, nachlazení, infekcí dutin nebo i angínu. Zda tomu tak je, si můžete ujasnit u svého zubního lékaře nebo praktického lékaře. 

Kde koupit kvalitní kartáček na zuby nebo nejlepší zubní pastu? Vyzkoušejte online lékárnu BENU

Zápach z úst u dětí

Zápach z úst u dětí má za následek obvykle jeden z prvních třech zmíněných důvodů: strava, péče o ústní dutinu nebo spánek. Ve většině případů se dítě právě probudilo nebo snědlo něco  sladkého a neprovádí důkladnou péči o ústní dutinu. 

Tipy, jak bojovat proti zápachu z úst

Nejlepší způsob, jak se zbavit zápachu z úst přirozeně, je žvýkat něco, co stimuluje tolik slin a má svěží vůni:

  • Žvýkačka
  • Kořen zázvoru
  • Jablko
  • Černý chléb

Také pití pomáhá “smýt” jídlo, bakterie a tím i zápach z úst. 

Zápach z úst: kdy navštívit lékaře?

K lékaři byste měli jít pouze v případě, že si všimnete, že zápach z úst i přes různá opatření přetrvává a nelze jej vysvětlit výše uvedenými důvody. Nejlepší je nejprve se objednat ke svému zubaři, protože vám pomůže prohlédnout vaše ústa a zjistit, zda a jak můžete zlepšit péči o ústní dutinu.

Pokud váš zubař může vyloučit problém v ústní dutině, může váš příště k dalšímu odborníkovi, který vám dokáže poradit, co se děje s vašimi ústy.

Naše tipy jak odstranit zápach z úst

Pro “odstranění” zápachu z úst, vyzkoušejte tyto naše triky: 

  • Po jídle si vyčistěte zuby
  • Denně používejte dentální nit
  • Hodně pijte 
  • Zajděte na dentální hygienu

Chcete shodit přebytečná kila? Vyzkoušejte Ketomix!

Nejčastější otázky a odpovědi na zápach úst

Jak se zbavit zápachu z úst?

Snížit zápach úst můžete těmito způsoby: po jídle si vyčistěte zuby, použijte zubní nit, čistěte si jazyk, vyvarujte se suchu v ústech, upravte si jídelníček, pravidelně si pořizujte nový kartáček, plánujte pravidelné zubní prohlídky.

Co je příčinou zápachu z úst?

Nejčastější příčinou zápachu z úst je špatná ústní hygiena. Bez řádné ústní hygieny – jako je čištění zubů, používání zubní nitě atd.. vám škodlivé bakterie napadnou ústa a nekontrolovaně se začnou šířit a množit. To může vést k několika problémům s ústní hygienou, jako je zápach z úst, kazy a onemocnění dásní. 

Jak se zbavit zápachu z úst?

Publikováno 24.10.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.