DalšíMagazín

Šalvěj: účinky, pěstování a k čemu je dobrá?

Šalvěj je známá díky své aromatické a intenzivní vůni. Jaké jsou účinky šalvěje? V čem nám pomáhá? 

Sage

Co je Šalvěj

V zásadě je důležité rozlišovat dva různé druhy šalvěje. Mezi první patří šalvěj lékařská (salvia officinales) a šalvěj trojlaločná (salvia tribola). Rostliny se od sebe liší jednak vzhledově, velikostí, ale také svým rozšířením. V následujícím textu se zaměříme na šalvěj obecnou, protože ta se díky mnohaletým zkušenostem používá nejčastěji.

Původně šalvěj rostla pouze na Balkánském poloostrově, především v Dalmácii. Mezitím se však rostlina rozšířila po celé oblasti středomoří a pěstuje se i mimo ní.

Rostlina dorůstá do výšky až 70 cm. Listy jsou tlusté, a mají zejména na spodní straně bílé “chloupky”. Spodní části jsou často silně zdřevnatělé. 

Rozkvět šalvěje obecné je mezi červnem a červencem. Při rozdrcení listů šalvěje se uvolní charakteristicky příjemná vůně.

Víte že, listy šalvěje obsahuje silici, třísloviny a flavonoidy? Léčivá rostlina se tradičně používá při zažívacích potížích, zvýšenému pocení a nebo také při zánětu úst a krku.

Jaké složky se nacházejí v šalvěji?

Listy šalvěje se používají jako bylinný lék. Obsahují silici, která je složena především z látek thujon, 1,8-cineol a kafr. Nalezeny jsou také třísloviny z čeledi Lamiaceae, flavonoidy a tripereny.

Proti čemu pomáhá šalvěj obecná?

Šalvěj může pomoci v boji proti:

  • Zánět v ústech a krku – šalvěj je již dlouho známá jako domácí bylinný lék na chrapot, bolest v krku a zánět dásní. Laboratorní pokusy ukazují, že šalvěj působí mírně protizánětlivě, dokáže zklidnit sliznici a bojuje proti bakteriím a plísním. Léčivá rostlina se používá jako čaj, kloktavý roztok nebo tinktura. 
  • Nadměrné pocení – Vy vyšších dávkách prý šalvěj pomáhá proti nadměrnému pocení. Dosud se přesně neví, které složky jsou za to zodpovědné a jak má rostlina tento efekt vyvolat. Chybí také kvalitně zpracované a smysluplné studie.
  • Zažívací problémy – Šalvějový čaj je považován za tradiční domácí lék na mírné gastrointestinální potíže, jako je pálení žáhy nebo nadýmání. 

Co je důležité vědět při užívání?

Odborníci radí, že není dobré užívat čistý šalvějový olej vnitřně, například k léčbě zažívacích potíží. Místo toho doporučují šalvějový čaj nebo léčivé přípravky na jeho bázi.

Vedlejší účinky a interakce

Pokud se šalvějový olej dostane do těla v příliš vysoké koncentraci, může napadnout centrální nervový systém a to může zapříčinit křeče, závratě, nevolnost nebo tachykardii. Místo čistého oleje se poroto doporučuje užívat čaj s listů šalvěje.

Šalvěj může zapříčinit některé alergické reakce.

Léčivá rostlina se nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím ženám. Maminky, které chtějí přestat kojit, mohou pít také šalvějový čaj. Protože podle tradičního chápání by měl čaj snížit produkci mléka.

Éterické oleje se nesmí používat v oblasti nosu a úst kojenců a malých dětí, protože může způsobit dušnost.

Listy šalvěje pomáhají při poruchách trávení

Jako léčivá rostlina má šalvěj široké využití, protože její složky působí antivirově, antibakteriálně a protizánětlivě. Může snížit zvýšenou sekreci potu a poskytnout úlevu od problému s trávením. To platí zejména pro příznaky, jako je pálení žáhy, nadýmání, plynatost a mírné křeče.

Dále se lity šalvěje používají také při zánětech ústní a krční sliznice a také dásní. Kloktání šalvějovým odvarem může v ranných stádiích zmírnit polykací obtíže a bolesti v krku.

Šalvěj

Publikováno 17.09.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.