MagazínZdraví

Chlorella: může se užívat v těhotenství?

Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která se stala populárním doplňkem stravy díky svému vysokému obsahu vitamínů, minerálů, bílkovin a antioxidantů. Chlorella má také schopnost vázat a odstraňovat z těla některé škodlivé látky, jako jsou těžké kovy nebo dioxiny. Mnoho lidí se proto zajímá o to, zda je chlorella vhodná i pro těhotné a kojící ženy a jejich děti.

Chlorella v těhotenství

Těhotenství a kojení jsou období, kdy je zvýšená potřeba některých živin, jako jsou železo, kyselina listová, vitamín A, vitamín C, vitamín B12, vápník, zinek a jód.

Tyto živiny jsou nezbytné pro správný vývoj plodu a pro zdraví matky.

Chlorella obsahuje všechny tyto živiny v přirozené a dobře vstřebatelné formě, a proto může být užitečným doplňkem stravy pro těhotné a kojící ženy.

Některé studie prokázaly, že užívání chlorelly v těhotenství a kojení může mít následující přínosy:

Chlorella je bohatá na železo a vitamíny skupiny B, které podporují tvorbu červených krvinek a hemoglobinu.

Tím se zlepšuje přenos kyslíku do tkání matky i plodu a snižuje se riziko anémie, která je běžným problémem v těhotenství.

Chlorella je vynikajícím zdrojem karotenoidů, zejména betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamín A.

Tento vitamín je důležitý pro zdraví pokožky, očí, sliznic a imunitního systému. Betakaroten také chrání tělo před oxidačním stresem, který může poškozovat buňky a DNA.

Užívání chlorelly v těhotenství a kojení zvyšuje hladinu betakarotenu v mateřském mléce, což je prospěšné pro vývoj zraku a imunity dítěte.

Chlorella má schopnost vázat a odstraňovat z těla některé toxické látky, jako jsou těžké kovy, dioxiny, pesticidy nebo léky.

Tyto látky se mohou hromadit v těle matky a přenášet se do plodu nebo do mateřského mléka, kde mohou negativně ovlivnit zdraví a vývoj dítěte.

Užívání chlorelly v těhotenství a kojení snižuje obsah těchto látek v těle matky i dítěte a chrání je před jejich škodlivými účinky.

Chlorella obsahuje látky, které stimulují aktivitu bílých krvinek a protilátek, které jsou zodpovědné za obranu organismu proti infekcím a nemocem.

Také zvyšuje hladinu imunoglobulinů v mateřském mléce, což jsou protilátky, které matka předává dítěti a chrání ho před choroboplodnými mikroby.

Užívání chlorelly v těhotenství a kojení posiluje imunitní systém matky i dítěte a snižuje riziko onemocnění.

Těhotná žena

Chlorella je obecně považována za bezpečný a přirozený doplněk stravy, který nemá žádné závažné vedlejší účinky.

Nicméně, jako u každého doplňku stravy, je třeba dbát na některé opatření a konzultovat užívání chlorelly s lékařem, zejména v těhotenství a kojení.

Mezi možná rizika chlorelly v těhotenství a kojení patří:

Chlorella je velmi bohatá na některé živiny, jako jsou vitamín A, vitamín K, jód, železo nebo vápník. Tyto živiny jsou sice pro těhotné a kojící ženy důležité, ale jejich nadměrný příjem může být pro plod nebo dítě škodlivý.

Například příliš mnoho vitamínu A může způsobit vrozené vady, příliš mnoho vitamínu K může ovlivnit srážení krve, příliš mnoho jodu může narušit funkci štítné žlázy, příliš mnoho železa může způsobit zácpu nebo nevolnost, příliš mnoho vápníku může způsobit ledvinové kameny nebo poruchy srdečního rytmu.

Proto je důležité dodržovat doporučené dávky chlorelly a nepřekračovat je. Také je vhodné sledovat příjem těchto živin z jiných zdrojů, jako jsou potraviny nebo jiné doplňky stravy, a vyhnout se jejich kombinaci s chlorellou.

Chlorella je pěstována v umělých nádržích nebo v otevřených vodách, kde může být vystavena znečištění různými látkami, jako jsou těžké kovy, mikroorganismy, pesticidy nebo chemikálie.

Tyto látky mohou snížit kvalitu a bezpečnost chlorelly a ohrozit zdraví těhotných a kojících žen a jejich dětí. Proto je důležité vybírat chlorellu od renomovaných výrobců, kteří garantují její čistot a kvalitu.

Neexistuje jednotná doporučená dávka chlorelly pro těhotné a kojící ženy, protože její účinky a bezpečnost závisí na individuálních faktorech, jako jsou zdravotní stav, alergie, léky, strava nebo kvalita chlorelly.

Obecně se doporučuje začít s malou dávkou a postupně ji zvyšovat podle tolerance a potřeby. Některé zdroje uvádějí, že bezpečná a účinná dávka chlorelly pro těhotné a kojící ženy se pohybuje mezi 3 a 9 gramy denně .

Tato dávka by měla pokrýt zvýšenou potřebu některých živin, aniž by způsobila předávkování nebo vedlejší účinky.

Těhotná a kojící žena

Chlorellu je možné užívat v různých formách, jako jsou tablety, kapsle, prášek, tekutina nebo granule. Každá forma má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit při výběru.

Například tablety a kapsle jsou snadno dávkovatelné a pohodlné, ale mohou obsahovat plnidla, barviva nebo konzervační látky, které mohou snížit kvalitu a čistotu chlorelly.

Prášek, tekutina a granule jsou čistší a více koncentrované, ale mohou být obtížnější rozpustit a zapít, a mohou mít nepříjemnou chuť nebo zápach. V každém případě je důležité dodržovat návod k použití a skladování chlorelly, aby se zachovala její účinnost a bezpečnost.

Zdroje článku:

Chlorella – Drugs and Lactation Database (LactMed®) – NCBI Bookshelf [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501822/

Chlorella [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/fsn3.3759

Chlorella breast cancer [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://midwivesofnj.com/chlorella-breast-cancer/

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.