DalšíMagazín

Kyselina močová v krvi: jaké jsou příznaky zvýšené hodnoty?

Kyselina močová je chemická látka, která začne vzniká když vaše tělo začne rozkládat látky, které se nazývají puriny. Puriny jsou produkovány v těle ale můžete je také najít v některých nápojích i potravinách. Jak se zbavit v těle kyselina močové? Co může způsobit zvýšená kyselina močová u dětí? 

Jak se zbavit kyselina močové v těle?

Co je kyselina močová?

Kyselina močová je přirozený odpadní produkt potravin, které obsahují látky zvané puriny. Tyto látky se nacházejí ve vysokém množství například v červeném mase , sardinkách a nebo i v dalších potravinách.

Tvoří se při rozkladu genetického materiálu DNA nebo RNA. 75 % kyselina močové je vyloučeno z těla ledvinami, zbytek potem, střevy a slinami. Množství kyseliny močové závisí na věku, pohlaví nebo stravě. 

Ve zdravé těle existuje rovnováha mezi tvorbou a odbouráváním purinů. Tuto rovnováhu mohou narušit různé nemoci, které jsou například spojovány se stravovacími návky nebo i při užívání některých léků. 

Zvýšená kyselina močová (hyperurikémie) je většinou dědičná metabolická porucha, při které se zvyšuje hladina kyseliny močové v krvi a také ve tkáních. Toto onemocnění je způsobeno především špatnou stravou, obezitou a vysokou konzumací alkoholu.

Za normálních okolností vaše tělo filtruje kyselinu močovou přes ledviny a moč. Pokud ve vaší stravě přijmete příliš mnoho purinů nebo se vaše tělo nedokáže tohoto vedlejšího produktu dostatečně a rychle zbavit, tak se může začít ve vaší krvi hromadit kyselina močová.

Standartní hladina kyseliny močové se pohybuje pod 6,8 mg/dl. Pokud vaše hodnoty přesahují hladinu 6,8 mg/dl, může se u vás objevit onemocnění zvané hyperurikémie. 

Onemocnění hyperurikémie nejčastěji vede k onemocnění, které se nazývá dna, která může způsobit bolest kloubů, v nichž se začínají hromadit krystaly. Může to zapříčinit také překyselení krve a močí.

Hledáte správnou cestu, jak efektivně zhubnout? Vyzkoušejte proteinovou dietu!

Jak se zbavit nebo snížit vysokou hladinu kyseliny močové?

Na jedné straně vysokou hladinu kyseliny močové léčit léky. K tomuto účelu se používají účinné látky, které snižují hladinu v krvi. 

Kromě léčby léků, se doporučuje upravit svůj jídelníček a životní styl. To znamená snížit spotřebu alkoholu, snížit nadváhu a vyhnout se potravinám, které jsou bohaté na puriny.

Jedná se zejména o maso, uzeniny a vnitřnosti, některé druhy ryb jako sardinky, pstruh či tuňák.

Je třeba také dbát na dostatečný příjem tekutin, které stimulují ledviny a tím dochází ke zvýšenému vylučování. Doporučují se pít dva litry vody denně. 

V případě potravy lze potřebu pokrýt i polévkami na vodní bázi nebo ovocem. Konzumaci alkoholu je naopak nutné omezit nebo pokud možno zcela vyloučit, zejména u piva a alkoholu. V některých případech se doporučuje konzumovat jablečný ocet společně  kombinaci s vodou, jelikož má v podstatě detoxikační účinek. Jablečný ocet je skvělý i díky svým antioxidačním účinkům.

Dna, jaké jsou příznaky a příčiny?

Příčiny vysoké hladiny kyseliny močové

Nejčastější příčinou vysoké hladiny kyseliny močové v těle je důsledkem toho, že vaše tělo začne vytvářet příliš mnoho kyseliny močové, a nedokáže se jí zbavit v dostačeném množství. 

Mezi nejčastější příčiny patří:

 • Diuertika (léky zadržující vodu)
 • Vysoké množství alkoholu
 • Konzumace potraviny, které obsahují fruktózu
 • Genetika
 • Vysoký krevní tlak
 • Léky na potlačení imunity
 • Problémy s ledvinami
 • Leukémie
 • Metabolický syndrom
 • Obezita
 • Dieta bohatá na puriny 

Jaká je normální hodnota kyseliny močové v krvi?

Normální hodnota kyseliny močové u mužů jsou 3,6 až 8,2 miligramů na decilitr (mg/dl) nebo a214 až 418 mikro lomů na litr (µmol/l).

Normální hodnoty pro ženy jsou 2,3 až 6,1 mg/dl nebo 137 až 363 µmol/l.

Kdy se stanovuje kyselina močová?

Lékaři stanoví kyselinu močovou k prokázání onemocnění zvané hyperurikemie. Jedná se o vrozené, genetické onemocnění, kterému se lidově říká dna. 

Váš ošetřující lékař bude také pravidelně měřit kyselinu močovou při kontrolách, jak nemoc postupuje.

Hodnoty kyseliny močové se zjišťují také při podezření na onemocnění, které mají vliv na hladinu močovou. Mezi také onemocnění patří:

 • Chronické onemocnění ledvin
 • Alkoholismus
 • Obezita
 • Dehydratace
 • Leukémie
 • Diabetes mellitus

Lékař pomocí vyšetření dokáže stanovit přesnou koncentraci kyseliny močové jak v krvi (séru nebo krevní plazmě), tak v moči.

Co jíst a nejíst?

Hlavní zdroj kyseliny močové můžete ve omezit především ve stravě. Jelikož potraviny, které jsou bohaté na puriny zahrnují některé druhy masa, mořských plodů a také zeleninu.

Všechny tyto potraviny při trávení uvolňují kyselinu močovou. 

Doporučujeme se vyhnout těmto potravinám:

 • Červené maso
 • Mořské plody
 • Ryby
 • Drůbež

Klinické studie dokázaly, že snížení příjmu zeleniny, která je bohatá na puriny nemusí mít vliv na hladinu kyseliny močové v těle. 

Jaké jsou další doporučení?

Vyhýbejte se sladkým jídlům

Při zvýšené hladině kyseliny močové může hrát také důležitou roli příjem cukru a sladkých jídel. A to z toho důvodu, že obsahují Fruktózu → přírodní cukr, který se nachází v ovoci a medu. Jak vaše tělo rozkládá fruktózu, tak tím uvolňuje puriny a začne se zvyšovat kyselina močová v těle.

Nestačí se vyhýbat pouze obyčejným cukrům. Mezi další typy cukru, které se doporučuje vyloučit ze svého jídelníčku je stolní cukr, kukuřičný sirup a nebo sirup s vysokým obsahem fruktózy. 

Omezte slazené nápoje

Pokud denně pijete slazené nápoj nebo i čerstvé ovocné šťávy, tak vám doporučujeme se jim vyhnout. Jelikož obsahují často vysoký obsah cukru.

Jestli pijete sladké nápoje, doporučujeme je vyměnit za:

 • Vodu
 • Perlivou vodu
 • Neslazený čaj
 • Černý nebo zelený čaj
 • Kávu 

Jaké jsou další tipy?

V každém případě vám doporučujeme se vyhýbat alkoholu.

Nejdůležitější při léčby kyseliny močové je dodržovat správnou dietu.

Správná výživa znamená, že si musíte dávat pozor na obsah purinů v potravinách.

Strava by se měla skládat především z obilných výrobků, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Ryby, maso a uzeniny (maximálně 100g) se smí jíst maximálně jednou denně.

Luštěniny (hrách, čočka, sójové boby) stejně jako droždí je také dobré se jim vyhnout.

Kyselina močová: co jíst?

Co je dna?

Dna je určitá forma artritidy, která dokáže poskytnout kohokoliv. Je charakterizována náhlými a silnými záchvaty bolesti, otokem, zarudnutím a zvýšená citlivostí v jednom nebo více kloubech. Nejčastěji se to však děje u palce u nohy.

Záchvat dny se může objevit náhle. Může vás probudit uprostřed noci s pocitem, že váš palec u nohy hoří. Kloub bývá horký, oteklý a tak citlivý, že i váha prostěradla se na něm může zdát nesnesitelná.

Příznaky dny mohou přicházet a odcházet, ale existují způsoby, jak příznaky zvládnout a zabránit některým příznakům.

Jaké jsou příznaky dny?

 • Intenzivní bolest kloubů
 • Nepohodlí
 • zánět a zarudnutí
 • Omezený rozsah pohybu

Kdy se doporučuje navštívit lékaře? Pokud zaznamenáte náhlou, intenzivní bolest v kloubu, okamžitě navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Dna, která se neléčí, může vést ke zhoršení bolesti a poškození kloubů. Proto je dobré, okamžitě vyhledat lékařskou pomoci, pokud máte horečku a kloub je horký a zanícený, což může být příznakem infekce.

Kdy je hladina kyseliny močové nízká?

Předávkování léky snižujícími hladinu kyseliny močové je jedním z nejčastějších důvodů nízké hladiny kyseliny močové. Nízké hladiny kyseliny močové v laboratorních testech mohou způsobit i některé další léky, jako jsou například estrogenové přípravky.

V některých případech se může také jednat o poruchu enzymů zvané xanthinoxidázy, který hraje důležitou roli při odbourávání purinů.

Kdy je zvýšená hladina kyselina močové?

Pokud máte zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi (6-7 mg/dl),  postupně začne krystalizovat a ukládá se v kloubech, šlachových pochvách, burzách a nebo v ledvinách.

Vyšetření kyseliny močové

Pro vyšetření kyseliny močové v těle je nutný vzorek krve. 

Většinou se krev odebírá z žíly umístěné na vnitřní straně lokte nebo na hřbetu ruky.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.