Recepty

Jak uvařit perfektní jasmínovou rýži?

Jasmínová rýže je oblíbená příloha v asijské kuchyni a je ceněna pro svou jemnou chuť a ořechovou vůni. Její příprava je snadná, ale vyžaduje si dodržení několika základních kroků, aby byla rýže dokonale uvařená. Přinášíme vám recept, jak hravě uvařit perfektní jasmínovou rýži.

Jak uvařit jasmínovou rýži
 • Jasmínovou rýži
 • Vodu
 • Sůl (volitelně)
 • Hrnec s pokličkou
 1. Propláchněte rýži: Rýži nasypte do sítka a propláchněte ji studenou vodou, dokud voda neteče čirá. Tím se odstraní přebytečný škrob a rýže se po uvaření nebude lepit.
 2. Odměřte vodu: Na 1 hrnek rýže použijte 1,5 hrnku vody. Pokud chcete rýži mírně slanou, přidejte do vody špetku soli.
 3. Uvařte rýži: Rýži nasypte do hrnce a zalijte ji vodou. Přiveďte k varu, poté ztlumte plamen, přiklopte hrnec a nechte rýži vařit 10-15 minut, dokud se voda nevstřebá.
 4. Nechte rýži dojít: Po uvaření hrnec odstavte z ohně a nechte rýži ještě 5-10 minut dojít pod pokličkou. Rýže tak absorbuje veškerou vodu a bude krásně kyprá.
 5. Nakypřete rýži: Před podáváním rýži vidličkou jemně nakypřete, aby se zrnka oddělila.
 • Pro ještě lahodnější chuť rýže do vody při vaření přidejte lžíci kokosového oleje nebo másla.
 • Pokud chcete rýži uvařit v rýžovaru, řiďte se pokyny výrobce.
 • Jasmínová rýže se výborně hodí k masu, zelenině i mořským plodům. Můžete ji také použít do salátů nebo jako přílohu k sushi.

Vaření jasmínové rýže může být snadné a rychlé, pokud dodržíte správný postup. Obecně platí, že jasmínová rýže se vaří přibližně 15-20 minut. Doba vaření se však může lišit v závislosti na konkrétních metodách vaření a na tom, zda preferujete měkčí či pevnější texturu rýže.


Zdroje článku:

How to cook jasmine rice tips and easy recipe [online]. [cit. 24. 03. 2024]. Dostupné z: https://www.masterclass.com/articles/how-to-cook-jasmine-rice-tips-and-easy-recipe

Jasmine Rice | RecipeTin Eats [online]. [cit. 24. 03. 2024]. Dostupné z: https://www.recipetineats.com/how-to-cook-jasmine-rice/

Perfect Jasmine Rice – Once Upon a Chef [online]. [cit. 24. 03. 2024]. Dostupné z: https://www.onceuponachef.com/recipes/perfect-jasmine-rice.html

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.