MagazínZdraví

Drcený ostropestřec: užívání a účinky

Drcený ostropestřec je přírodní produkt, který se získává z plodů rostliny ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Tato bylina je původem ze Středomoří, ale rozšířila se i do střední Evropy, kde roste na slunných a suchých místech. Je známý svými blahodárnými účinky na játra, trávení a celkové zdraví. V tomto článku se dozvíte, jak užívat drcený ostropestřec, jaké má vlastnosti a proč je dobré ho zařadit do svého jídelníčku.

Drcený ostropestřec: účinky a užívání

Drcený ostropestřec se konzumujte přímo, 4x denně 1 čajovou lžičku (3-4 g), buď přibližně 45 minut před jídlem, nebo 45 minut po jídle.

Tím se zajistí, že účinné látky z ostropestřce se vstřebají do krevního oběhu a dostanou se do jater, kde působí regeneračně a detoxikačně.

Je vhodné zapíjet ostropestřec dostatečným množstvím vody, která podporuje vylučování škodlivin z organismu. Pokud vám nevyhovuje chuť drceného ostropestřce, můžete si ho zamíchat do jogurtu, kefíru, smoothie nebo džusu.

Důležité je, aby jste užívali kvalitní a ověřený drcený ostropestřec, který nebyl vystaven teplotám vyšším než 40 °C a nebyl drcen kovovými nástroji, které by mohly oxidovat účinnou látku silymarin. 

Doporučuje se užívat drcený ostropestřec jako ucelenou 12-týdenní kúru bez přerušení, po které je vhodné udělat 2-4 týdenní pauzu.

Související články:

Drcený ostropestřec je bohatý na flavonoidy, zejména na silymarin, který je hlavní účinnou látkou ostropestřce.

Silymarin je silný antioxidant, který chrání játra před poškozením způsobeným toxiny, alkoholem, léky, infekcemi nebo volnými radikály.

Podporuje obnovu jaterních buněk a zvyšuje produkci žluči, která je důležitá pro trávení tuků a vstřebávání vitamínů.

Díky tomu drcený ostropestřec pomáhá při léčbě různých jaterních onemocnění, jako je cirhóza, hepatitida, žloutenka nebo tuková játra. 

Ostropestřec přispívá k prevenci vzniku žlučových kamenů a snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Má také pozitivní vliv na další orgány a funkce organismu. Například podporuje imunitní systém, zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů, reguluje hladinu cukru v krvi, působí protizánětlivě a protialergicky, zvyšuje vitalitu a odolnost vůči stresu.

Je také vhodný pro ženy, protože harmonizuje hormonální rovnováhu, zmírňuje příznaky PMS a menopauzy, pomáhá při léčbě cyst a myomů a podporuje plodnost.

Ostropestřec účinky

Drcený ostropestřec je skvělým doplňkem stravy pro každého, kdo chce pečovat o své zdraví a prevenci nemocí.

Játra jsou totiž jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle, který zpracovává a detoxikuje vše, co do něj dostaneme.

Pokud jsou játra přetížená nebo poškozená, může to mít negativní dopad na celý organismus. Drcený ostropestřec je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků, který dokáže játra ochránit, regenerovat a podpořit jejich správnou funkci.

Tím přispívá k lepšímu trávení, metabolismu, imunitě, kvalitě krve, pleti a celkovému zdraví.

Je také vhodný pro lidi, kteří jsou vystaveni zvýšenému množství toxinů, například z prostředí, potravy, léků, alkoholu nebo kouření.

Díky tomu pomůže zbavit se škodlivin a obnovit rovnováhu v těle. Je také skvělým pomocníkem pro lidi, kteří chtějí zhubnout, protože podporuje spalování tuků, snižuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení.

Zdroje článku:

Milk thistle Information | Mount Sinai – New York [online]. [cit. 23. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/milk-thistle

Milk Thistle Uses, Benefits & Dosage – Drugs.com Herbal Database [online]. [cit. 23. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/milk-thistle.html

Milk thistle benefits: Liver, skin, cholesterol, weight loss, and more [online]. [cit. 23. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.