Magazín

Leptin – hormon sytosti a hladu

Co je to leptin? Slyšeli jste už někdy o tomto hormonu?

Přemýšleli jste už někdy nad tím, proč je snazší přibrat na váze, než si váhu udržet? Klíč je v jádru tukových buněk, kde se vyrábí silný hormon leptin. Ten signalizuje mozku, aby reguloval ukládání a spalování tuku.

Někde se můžete dočíst, že leptin byl “signálem” v boji proti obezitě. Tento hormon vám také říká, kdy přestat jíst. Jak to vše přesně funguje?

Co je leptin?

Leptin je metabolický hormon, který je především tvořený tukovými buňkami v těle. Hraje velmi důležitou roli při pocitu hladu, a proto je již nějakou dobu velice podrobně zkoumán.

Říká se mu také proteohormon, produkovaný vašimi tělesnými buňkami. Když vaše tukové buňky uvolní leptin, je transportován do mozku krví. Pokud je leptinu v krvi hodně, mozek začne vašemu tělu signalizovat, že prozatím nepotřebuje žádné další jídlo.

Tvoří se také v kostní dřeni, kosterních svalech, žaludeční sliznici, kožních buňkách a v některých částech mozku.

Byl objeven v 90 letech 20 století, a od té doby je předmětem mnoha vědeckých studií.

Nejlepší dieta na hubnutí

ketomix logo

Účinky leptinu

Leptin je z počátku produkován jako protein v tukové tkáni. Pokud jsou tukové buňky po jídle plné, uvolňují leptin do krevního oběhu. Zde látka začne působit jako hormon.Poté se krví dostává do mozku a tam se váže na určitě receptory. V této fázi je důležitá část mozku zvaná hypotalamus (oblast mozku), která slouží pro vaše tělo jako řídící centrum těla.

Hypotalamus je důležitá část středního mozku, která je důležitým spícím centrem pro nervový systém a pro produkci mnoha různých hormonů.

Jakou má roli leptin při hubnutí?

V některých chvílích byl tento hormon nabízen jako potenciální látka, která potlačuje chuť k jídlu při léčbě obezity. Po vědeckým studiích bylo však zjištěno, že většina pacientů s nadváhou má velmi vysoké hladiny hormonu v krvi. Problémem je nejspíše leptinová rezistence, což znamená, že hormon leptin nemá žádný vliv na své receptory. Přestože je hladina letinu v krvi vysoká, mozek nevyvolává pocit sytosti.

Leptin se při ztrátě hmotnosti nedoporučuje, protože v lepším případě způsobí menší váhový úbytek, ale v případě leptinové rezistence může zůstat i zcela neúčinný. Krom toho, studie dokázaly, že ve vysokých dávkách může být i škodlivý pro vaší paměť.

Ještě bych zde chtěl zmínit, že nejúčinnějším způsobem jak dosáhnout ztráty tělesné hmotnosti, není kouzlo v žádných doplňcích stravy nebo dietě… ale v konzumaci vyvážené stravy.

Co je Ghrelin?

Ghrelin je v podstatě atagonista leptinu, protože tento hormon dělá pravý opak. Když se uvolní Ghrelin tak cítíte hlad. Ve zkratce je to Growth Hormone Release Inducing – to znamená, že ghrelin reguluje uvolňování určitých hormonů, takzvaných růstových hormonů.

Jedná se o metabolický hormon, který se řídí příjmem potravy stimulující chuti k jídlu, když už jste dlouho nejedli. Po konzumaci jídla se ghrelin v krvi snižuje, což začne způsobovat sytost.

Jaké potraviny zvyšují citlivost leptinu?

Potraviny samy o sobě leptin neobsahují, některé z nich však zlepšují citlivost na leptin, zvyšující jeho přirozenou produkci a zlepšují metabolismus. Jaké potraviny to jsou?

Kde koupit doplňky stravy?

brainmarket-logo

Grapefruit

Grapefruit je citrusové ovoce, které spaluje tuky a udržuje váš metabolismus “svižný”. Navíc je velmi bohatý na vitamín C. Pomáhá rychleji a efektivněji trávit jídlo, díky tomu se spálí více kalorií a sníží se hromadění tuku v těle.

Celozrnné produkty

Celozrnné produkty obsahují živiny a komplexní sacharidy, které zrychlují metabolismus a vyrovnávají inzulín.

Brokolice

Brokolice je bohatá na vitamín C a vápník, který pomáhá spalovat kalorie a dokáže nastartovat vás metabolismus. Je také plná antioxidantů.

Mandle

Mandle jsou bohaté na vitamín E, vlákninu, mono nenasycené mastné kyseliny a další živiny, které pomáhají vyrovnat váš metabolismus.

Špenát

Špenát má vysoký obsah vlákniny, která dokáže zvýšit hladinu leptinu v těle.

Mrkev

Mrkev má vysoký obsah karotenu a antioxidantů, které zvyšují citlivost mozku na leptin.

Nedostatek leptinu

Vrozený nedostatek leptinu v těle, je velmi vzácnou příčinou mohogenní dedičné obezity. Jde o mutaci genu pro tento hormon.

Pokud je v naší krvi hladina leptinu nízká, začneme pociťovat hlad a chuť po jídle. Na druhou stranu, pokud začneme konzumovat jídlo, hladina leptinu se zvýší a začne docházet k pocitu nasycení v těle.

Vedlejší účinky leptinu

Posledních let, bývá hormon často vědecky zkoumán pro svoje účinky. Například studie dokázaly, že leptin ovlivňuje mozkové procesy nejen v hypotalamu, ale také v hipokampu, který je zodpovědný za vaší dlouhodobou a krátkodobou paměť.

V některých studiích byly popsány autoimunitní reakce proti ledvinám a játrům, které mohou vést i v “extrém” k selhání těchto orgánů.

Vedlejší účinky na tělo jsou velmi složité…

Leptin se dá také zakoupit jako doplňek stravy

Důvěryhodné odkazy:

[1] Wikipedie CZ: Leptin

[2] Cleveland Clinic: Leptin & Leptin Resistance

[3] Healthline: Leptin and Leptin Resistance: Everything You Need to Know

[4] Wikipedie ENG: Leptin

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.